Ponad 5 milionów złotych otrzymają samorządy z województwa małopolskiego  na utworzenie i  na pro
Kalwaria i Wieprz z dotacjami na miejsca dla seniorów

Ponad 5 milionów złotych otrzymają samorządy z województwa małopolskiego  na utworzenie i  na prowadzenie placówek dla osób starszych w ramach tegorocznej edycji rządowego programu Senior+. Skorzysta również Kalwaria Zebrzydowska i Wieprz, gdzie powstaną Kluby Seniora.

Blisko 5,2 miliona złotych otrzymają samorządy z województwa małopolskiego w tym 2,9 miliona na utworzenie i 2,3 miliona na prowadzenie placówek dla osób starszych w ramach tegorocznej edycji rządowego programu Senior+. Pozwoli to utworzyć 480 nowych miejsc w Dziennych Domach i Klubach oraz dofinansować kolejne 1381 miejsc w placówkach już istniejących.

Skorzystają na tym również miejscowości w powiecie wadowickim. Gmina Kalwaria Zebrzydowska otrzymała dotację w wysokości 150 tysięcy złotych z przeznaczeniem na utworzenie Klubu Seniora w Kalwarii Zebrzydowskiej.  W ramach tego zadania gmina dokona remontu budynku przy ulicy Partyzantów, zostaną tam przeprowadzone prace remontowe, budynek zostanie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, miejsce to zostanie wyposażone w niezbędny sprzęt.  Również gmina Wieprz otrzymała dotację w wysokości 300 tysięcy złotych z przeznaczeniem na Klub Seniora.

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie w czwartek (7.03) odbył się briefing prasowy z udziałem sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisława Szweda, dyrektora Wydziału Polityki Społecznej MUW Jacka Kowalczyka oraz dyrektora Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Krakowie Marcina Kopcia na którym przekazano przedstawicielom gmin promesy.

 

Przypomnijmy, że wieloletni program „Senior+” jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego. Jego celem jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym osób starszych. W ramach programu rozbudowywana jest sieć Dziennych Domów oraz Klubów „Senior+”. O dofinansowanie mogły się ubiegać gminy, powiaty i samorządy województw. Dotacja mogła być przeznaczona na utworzenie i wyposażenie Dziennych Domów i Klubów „Senior+”. Placówki tego typu to miejsca, w których osoby starsze nie tylko mogą spędzać czas korzystając z oferty kulturalnej czy zajęć sportowych, ale również mają zapewnione posiłki oraz opiekę i pomoc w czynnościach dnia codziennego. Kluby „Senior +” działają w uproszczonej formule, żeby z programu mogły skorzystać również mniejsze gminy.

W latach 2015-2017 powstało w Polsce 240 tego typu placówek, które oferowały seniorom ponad 6,2 tys. miejsc. Natomiast tylko w ubiegłym roku było to 260 nowych domów i klubów dla seniorów. Z kolei środki na utrzymanie placówek wykorzystało 229 istniejących już placówek. Budżet programu w ubiegłym roku to 80 mln złotych. Taką samą kwotę zapisano na tegoroczną edycję programu.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 z wadowic 2019-03-08 07:22
Brawo Ryan, gratulacje! RRSO>300% ?
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.