Kilkaset osób spotkało się pod pomnikiem św. Jana Pawła II na wadowickim rynku, by w milczeniu uczci
Milczący protest na wadowickim rynku po tragicznym zdarzeniu w Gdańsku

Kilkaset osób spotkało się pod pomnikiem św. Jana Pawła II na wadowickim rynku, by w milczeniu uczcić pamięć zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Manifestacje zorganizowały niezależnie Sztab WOŚP Wadowice oraz Komitet Obrony Demokracji Małopolska.

Cała Polska nie może dojść do siebie po zamordowaniu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W całym kraju odbywają się marsze przeciwko przemocy i pamięci tragicznie zmarłego włodarza, również w Wadowicach.

W czwartek (17.01) o godzinie 18:00 Sztab WOŚP Wadowice i Komitet Obrony Demokracji niezależnie od siebie zorganizowały na wadowickim rynku  manifestację w geście solidarności z miastem Gdańsk oraz rodziną tragicznie zmarłego prezydenta. Pod pomnikiem św. Jana Pawła II ułożono wielkie serce ze zniczy. Nie zabrakło też zdjęcia zmarłego. Kilkaset osób w milczeniu, przez kilkanaście minut zapalało znicze, uniosło w górę czerwone kartki a także symbolicznie włączyło latarki w telefonach.

Manifestację zabezpieczała Straż Miejska w Wadowicach oraz policja. Przebiegała ona bez żadnych niespodzianek i nieprzewidywanych zdarzeń.

Przypomnijmy, że w poniedziałek (15.01) z Gdańska nadeszła tragiczna wiadomość. W szpitalu zmarł prezydent tego miasta, który dzień wcześniej podczas "światełka do nieba" kilkukrotnie został ugodzony nożem na scenie WOŚP przez 27-letniego Stefana W., który siedział już w więzieniu za napady za banki. Za zabójstwo grozi mu teraz dożywocie.

Po tragedii Jurek Owsiak ogłosił, że składa rezygnację z funkcji szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i prezesa zarządu Fundacji WOŚP. Tłumaczył, że powodem tej decyzji jest sytuacja, w jakiej znajduje się Polska. Stwierdził, że zbyt dużo jest w niej nienawiści, obrażania i złego języka. Stąd pomysł Sztabu WOŚP w Wadowicach aby wesprzeć założyciela orkiestry ułożeniem wielkiego serca z przygotowanych czerwonych kartek, który został w ostatniej chwili nieco zmieniony.

Z kolei Komitet Obrony Demokracji Małopolska zapowiadając swoją manifestację, mając w pamięci ostatnie słowa prezydenta Gdańska, które dla jego członków stał się testamentem, chciał, by ten czas mimo bólu w sercach i poczucia ogromnej straty był czasem dzielenia się dobrem.


 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+5 #1 Zatroskany 2019-01-17 22:29
Na żadnym zdjeciu nie mogę sie doliczyć tych setek osób. Czy tylko mi sie zdaję że było góra kilkudziesieciu .
Cytować
-4 #2 desmodur one 2019-01-18 04:06
I przyjdzie i wyciągnie błękitny flet spod opończy i wtedy nie patrz mu w oczy.
Trzymając się za ręce ruszajcie za nim !
Ku przeznaczeniu.
Nie zastanawiaj się. Zaufaj.Przecież muzyka
znajoma.
Cytować
+2 #3 ja 2019-01-18 07:46
w Polsce notuje się ok. 500 morderstw rocznie. Proponuje aktywistom spod pomnika spotkania po każdym incydencie. Inni na to nie zasługują?
Cytować
+2 #4 mieszkaniec 2019-01-18 09:01
Cytuję ja:
w Polsce notuje się ok. 500 morderstw rocznie. Proponuje aktywistom spod pomnika spotkania po każdym incydencie. Inni na to nie zasługują?

Nie
Cytować
-8 #5 gosc 2019-01-18 09:10
Na żadnym zdjeciu nie mogę sie doliczyć tych setek osób.
Cytować
-2 #6 spitfier 2019-01-18 09:30
Była brzydka pogoda,to pewnie też wina PIS.
Cytować
-10 #7 Mamy problem 2019-01-18 10:51
W ostatnich latach Polska wyszła z zastoju i marazmu gospodarczego, rozwija się, a opozycja cieszy się swobodami, wolnością zgromadzeń, a przede wszystkim wielką tolerancją.
Nie zapominajmy, że mimo wszystko Polska obecnie jest jednym z najbardziej bezpiecznych krajów na świecie.
Wielkim problemem są osoby psychicznie chore, które mogą zagrażać nie tylko sobie, ale także innym.
Cytować
+16 #8 ds 2019-01-18 14:02
Do Mamy problem.Tak macie problem po politycznym mordzie na Adamowiczu.Opoz ycja siedzi w pierdlu albo jest nekana przez pisowska prokuraturę a w mediach publicznych wylewa się jad i hejt.Nauczyciel e,górnicy i inne grupy strajkują a ty sobie ogladaj ten żałosny gniot Korona królów i nie pieprz o cudownym rozwoju bo akurat to nie zasługa twojego nierządu.
Cytować
-16 #9 do ds 2019-01-18 14:55
Skąd tyle w tobie nienawiścii ? Dlaczego oskarżasz niewinnych, dlaczego tak hejtujesz ?
Twój komentarz jest skrajnie agresywnyi poltyczny, jest poważnym zaprzeczeniem tego co obecnie mówią w tvn.
Cytować
+15 #10 פֿאָלקס שטימע 2019-01-18 15:56
Cytuję Mamy problem:

Wielkim problemem są osoby psychicznie chore, które mogą zagrażać nie tylko sobie, ale także innym.


Racja.
Wystarczy posłuchać i spojrzeć na działania przedstawicieli tzw. "partii rządzącej". :P
Cytować
+13 #11 Ocet 2019-01-18 16:54
Cytuję Mamy problem:
... opozycja cieszy się swobodami, wolnością zgromadzeń, a przede wszystkim wielką tolerancją...

Czy mam rozumieć, że to jest jedynie dobra wola miłościwie nam panujących, że osoby o innych poglądach nie są zamykane??
Cytować
+11 #12 Ocet 2019-01-18 16:57
Cytuję Mamy problem:
...Wielkim problemem są osoby psychicznie chore, które mogą zagrażać nie tylko sobie, ale także innym...

Zabrakło tylko słowa "... osoby psychicznie chore w polityce.
Cytować
+3 #13 Reks 2019-01-18 17:57
Ludzie ochudnijcie trochę
Cytować
+2 #14 pomyśl nim napiszesz 2019-01-19 16:36
Niech każdy zacznie naprawę świata od siebie. Od teraz.
Cytować
+2 #15 ds 2019-01-21 13:22
Kto podzielił Polaków na pierwszy (pisowski)i drugi sort?Kto nie ujawnia braku dowodów na zamach mimo 400 zagranicznych i polskich ekspertyz negujących ta spiskową teorię?Kto zrobił wiceministrem cyfyzacji człowieka podejrzanego o kontakty z rosyjskim wywiadem?Czy były minister rozbrajacz polskiej armii ustosunkuje się do rzekomych pomówień Piątka.Polacy to nie głupki i nawet jak całe media opanujecie w imię swej kłamliwej propagandy to i tak przegracie.Tak jak teraz juz prawie nikt wam nie wieży.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.