Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński wycofał skargę gminy Wadowice na decyzję środowiskową w sprawie
Burmistrz Kaliński wycofał skargę poprzednika w sprawie BDI

Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński wycofał skargę gminy Wadowice na decyzję środowiskową w sprawie Beskidzkiej Drogi Integracyjnej, złożoną  przez swojego poprzednika Mateusza Klinowskiego. Mieszkańcy południowej części miasta się ucieszą?

Jak poinformował burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński, we wtorek (27.11) spełniając swoje obietnice wyborcze, zlecił kancelarii prawnej Savas z Krakowa wycofanie skargi gminy Wadowice złożonej przez poprzedniego burmistrza Mateusza Klinowskiego, dotyczącej środowiskowych uwarunkowań dla budowy Beskidzkiej Drogi Integracyjnej: liczącej 61 km trasy łączącej Bielsko przez Kęty, Andrychów, Wadowice, Kalwarię z Głogoczowem. Inwestycja obejmuje budowę dwujezdniowej drogi na odcinku Bielsko-Biała - Głogoczów wraz z węzłami, skrzyżowaniami, drogami poprzecznymi i drogami dojazdowymi, umożliwiającymi bezpieczne połączenie z istniejącą siecią dróg.

Zaraz po wysłaniu pisma burmistrza odwiedził dyrektor krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Andrzej Kollbek, który jest odpowiedzialny za budowę tej ekspresówki.

Przypomnijmy, że na początku września 2016 roku regionalny dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzja środowiskowa dla budowy drogi ekspresowej S-52, czyli BDI. Poprzedni burmistrzowie Ewa Filipiak jak i  Mateusz Klinowski od lat optowali za północnym wariantem tej drogi z uwagi na wysokie walory przyrodnicze południowej części miasta. Problem w tym, że od północy wyznaczono obszar Natura 2000, co z kolei było argumentem zwolenników południowego wariantu, podobnie jak to, że w miejscowym planie zagospodarowania terenu uwzględniono obszar pod budowę tej trasy. Chodzi o pas od Choczni, przez Księży Las, Niwy pod klasztor Pallotynów. Stąd we wrześniu 2016 roku ówczesny burmistrz Klinowski zaskarżył wydaną decyzję środowiskową.

To jedyny sposób, aby zmienić przebieg źle zaplanowanej drogi, która przyniesie nam więcej szkód, niż pożytku. Choć politycznie nie była to decyzja łatwa, nie mam żadnych wątpliwości co do jej słuszności. Taką zresztą obietnicę złożyłem wyborcom – pisał o tej sprawie na swoim blogu Mateusz Klinowski.

Sprawa ciągnęła się blisko dwa lata. 2 lipca tego roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał informację o zakończeniu postępowania odwoławczego. Decyzja środowiskowa została utrzymana w mocy. Miesiąc później, w sierpniu  burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski  w imieniu gminy Wadowice zaskarżył tą decyzję  do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Działania burmistrza Bartosza Kalińskiego dają zielone światło dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad do budowy tej trasy. Tyle, że póki co nie ma na nią pieniędzy a jak wyliczono, potrzeba ponad 4 miliardy złotych - to niewiele więcej, niż kosztował budowany ponad 30 lat Zbiornik Świnna Poręba...

Bartosz Kaliński nie mieszka w Wadowicach, a związany jest raczej z Tomicami, więc interes naszego miasta mało go obchodzi. Zatem, takiej decyzji należało się spodziewać. Niestety, mieszkańcy gminy takie wybrali władze i słono za to zapłacą w przyszłości. Na szczęście przebieg BDI zaskarżyła też Inicjatywa Wolne Wadowice i sprawę nadal musi rozstrzygnąć sąd. To ostatnia nadzieja na ratunek przed dewastacją krajobrazu Wadowic – mówi nam, komentując decyzję włodarza, radny Mateusz Klinowski, były burmistrz Wadowic

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+47 #1 walec 2018-11-29 18:28
no pewnie że się ucieszą niektórzy jak im domy będą musieli wyburzyć!
Cytować
+8 #2 kazek 2018-11-29 18:31
wolne będą stanowiska szefów na śmietnisku i wodociągach oraz termowadzie i komwadzie kto je obejmie tupujemy:
wodociągi Stanisłąw
śmietnisko Michał albo józek
termowad nie wiem
komwad też nie wiem
Cytować
+4 #3 Jasio 2018-11-29 18:35
Klinowski z tego co mi wiadomo jeździ rowerem a nie samochodem więc nie ma zielonego pojęcia o tym co mówi. BDI jest jak najbardziej potrzebna i to jak najszybciej, ponieważ jak tak dalej pójdzie to ledwo wyjedziemy z własnej posesji i już będziemy stać w gigantycznym korku. Brawo dla Pana Burmistrza Kalińskiego. Może wreszcie ktoś naprawi błędy poprzednika.
Cytować
+13 #4 Ocet 2018-11-29 18:43
Są jeszcze dwa zaskarżenia więc ta decyzja na nic nie wpływa
Cytować
+9 #5 Odklinowany 2018-11-29 18:44
Pierwsze to zmiana Komendanta Straży Miejskiej a później Termowad, śmietnisko i dalej.
Cytować
+16 #6 Głos 2018-11-29 18:45
Kalinowski nigdy nie był i nie jest przeciwko budowie BDI chciał jedynie innego jego przebiegu przez naszą gminę.
Cytować
+1 #7 Janusz 2018-11-29 19:18
Wywalić jeszcze ze straży miejskiej chaskiego pana F.
Cytować
-12 #8 Znośny 2018-11-29 19:37
Brawo Burmistrz. Ale Panią Komendanta Straży M to zmień i zarządców Spółek...
Cytować
-1 #9 Brawo Kaliński 2018-11-29 19:51
A któż to jest IWW - Siłkowska i Klinowski ? Reszta tego towarzystwa jest po drugiej stronie. Mieli cztery lata i nic nie zrobili. Odklinować Wadowice jak najszybciej.
Cytować
+28 #10 ed 2018-11-29 19:59
Cytuję Głos:
Kalinowski nigdy nie był i nie jest przeciwko budowie BDI chciał jedynie innego jego przebiegu przez naszą gminę.

Weź się zdecyduj tikoczento... KALINOWSKI ja pierdole
Cytować
+6 #11 Tom 2018-11-29 20:29
Przede wszystkim powinni zmienić zarząd Termowadu i zmienić sposób naliczania ogrzewania bo to jest rozbój w biały dzień.Jasny i czytelny sposób naliczania za ogrzewanie... W zeszłym roku miałem niewielką dopłatę ok 400 zł choć płaciłem 140 zł do czynszu i termostat był na 2,teraz mam mieszkanie nad sobą nie zamieszkałe i obok siebie też puste i teraz przy 0st na zewnątrz i termostat na 2 ja mam ku... 19 stopni ledwo i dwójkę małych dzieci... A ten wynalazek na grzejniku zapier... jak pojebany.I co niektórzy odezwą się że on nie musi grzać bo ma ciepło... To jak tak twierdzi to niech sąsiedzi wokół się mu wyprowadzą to się przekonacie kto jak działa grzanie w bloku.Po tej zimie jak będę miał dopłatę na którą mnie nie będzie stać to jedynie sprawa do sądu z Termowadem ,a są już w Polsce takie sprawy i są wygrywane przez mieszkańców,dla tego że nikt nie potrafi wytłumaczyć skąd i dlaczeg biorą się takie drakońskie sumy gdzie dom jednorodzinny można ogrzać a nie mieszkanie 60m.Czyste złodziejstwo .W Polsce stała opłata na wszystkich to 50% całego ogrzewania na blok a reszta jest dzielona na tych co muszą grzać i im nabite punkty są doliczane do pozostałej sumy....a w Austrii czy w Niemczech to stała opłata to 80-90%.jak można grzać niewiedząc ile na koniec zapłacę.....
Cytować
+9 #12 Brawo Kalinski 2018-11-29 20:33
Brawo! budowac na poludniu czym predzej ta droge! :)
Cytować
-11 #13 Super 2018-11-29 20:45
Klinowski juz nie wie jak się tłumaczyć i co powiedzieć. Brawo Bartek Kaliński a Klinu dotąd będzie bruzdzil aż się pogubilam w tych klamstwach.
Cytować
+35 #14 ooo 2018-11-29 21:05
Dla mnie super, ale ciekawe jak wytłumaczy tym z Choczni którzy tak na niego głosowali, bo w kampanii tematu BDI raczej nie ruszał zbyt dogłębnie.
Cytować
+17 #15 omg 2018-11-29 22:21
Śmieć nie człowiek..
Jest tak było wiadomo przez głupotę 8k ludzi
Będzie po prostu rozpie....
Brawo ćwoki Braawoooo

4 lata prób odbudowy zniszczeń po filipiakowej
To teraz 5 lat dewastacji
Cytować
+14 #16 jezioro ride 2018-11-29 22:38
Droga powinna powstać jak najszybciej, Wadowice oferują gówniany rynek pracy a połączenie z Krakowem całą sprawę bardzo ułatwia. Ja tu widzę sprzeczny interes firm w Wadowicach zatrudniających ludzi za niższe stawki, które będą podkopywały projekt drogi dbając o swój portfel
Cytować
-22 #17 Andrzej 2018-11-29 23:54
Brawo dla Burmistrza Kalińskiego. Takiego dospodarza nam potrzeba!
Cytować
-18 #18 wow 2018-11-30 00:06
Cytuję omg:
Śmieć nie człowiek..
Jest tak było wiadomo przez głupotę 8k ludzi
Będzie po prostu rozpie....
Brawo ćwoki Braawoooo

4 lata prób odbudowy zniszczeń po filipiakowej
To teraz 5 lat dewastacji


Żebyś w gacie nie puścił czasem. Wyj ile wlezie. Nikogo o nie obchodzi.
Cytować
-9 #19 8k górą 2018-11-30 00:13
Cytuję omg:
Śmieć nie człowiek..
Jest tak było wiadomo przez głupotę 8k ludzi
Będzie po prostu rozpie....
Brawo ćwoki Braawoooo

4 lata prób odbudowy zniszczeń po filipiakowej
To teraz 5 lat dewastacji

Uzyje twojego slownictwa.
A weź Pan wyp...rowadź się:)
Cytować
0 #20 omg 2018-11-30 01:34
Jedyne wyjście takie to ludzie muszą walczyć
I nie dać sobie domów wyburzyć przez 8k ścierwa
Cytować
+24 #21 łopatolog 2018-11-30 02:22
Cytuję Tom:
Przede wszystkim powinni zmienić zarząd Termowadu i zmienić sposób naliczania ogrzewania bo to jest rozbój w biały dzień.Jasny i czytelny sposób naliczania za ogrzewanie... W zeszłym roku miałem niewielką dopłatę ok 400 zł choć płaciłem 140 zł do czynszu i termostat był na 2,teraz mam mieszkanie nad sobą nie zamieszkałe i obok siebie też puste i teraz przy 0st na zewnątrz i termostat na 2 ja mam ku... 19 stopni ledwo i dwójkę małych dzieci... A ten wynalazek na grzejniku zapier... jak pojebany.I co niektórzy odezwą się że on nie musi grzać bo ma ciepło... To jak tak twierdzi to niech sąsiedzi wokół się mu wyprowadzą to się przekonacie kto jak działa grzanie w bloku.Po tej zimie jak będę miał dopłatę na którą mnie nie będzie stać to jedynie sprawa do sądu z Termowadem ,a są już w Polsce takie sprawy i są wygrywane przez mieszkańców,dlatego że nikt nie potrafi wytłumaczyć skąd i dlaczeg biorą się takie drakońskie sumy gdzie dom jednorodzinny można ogrzać a nie mieszkanie 60m.Czyste złodziejstwo .W Polsce stała opłata na wszystkich to 50% całego ogrzewania na blok a reszta jest dzielona na tych co muszą grzać i im nabite punkty są doliczane do pozostałej sumy....a w Austrii czy w Niemczech to stała opłata to 80-90%.jak można grzać niewiedząc ile na koniec zapłacę.....


łopatologicznie - to spółdzielnia mieszkaniowa odpowiada za rozdział kosztów na mieszkańców, Termowad tylko dostarcza ciepło do punktów pomiarowych i wystawia fakturę, jej wartość z kolei dzieli na mieszkańców SM wg swojego algorytmu - idź choć raz na zebranie rady osiedla i zabierz głos w tej sprawie, a później narzekaj...
Cytować
+10 #22 dramat 2018-11-30 02:24
ta decyzja to dramat - dla przyrody, miasta i ludzi na wszystkie następne pokolenia...:( smutno mi Boże...
Cytować
+9 #23 reks 2018-11-30 05:18
Na razie tak kasy nie ma na budowę BDI założenia są dopiero po 2030 był nawet artykuł jak sobie przypominam
Cytować
-2 #24 maruda 2018-11-30 06:35
To jedna z najważniejszych (w każdym wymiarze) decyzji w historii Wadowic. Zasługuje na powagę i te uśmieszki nie są na miejscu Panowie.
Cytować
+6 #25 @rex 2018-11-30 07:17
jeśli chodzi o Wadowice to po zmianie burmistrza nic się w nich nie zmieni
1. o bonie edukacyjnym możecie zapomnieć
2, o parkingu na Placu Kościuszki też
3, dalej bedzie pozornie darmowa komunikacja
4. smog jaki jest taki będzie
- itd.
między Kalińskim a Klinowskim taka jest różnica, że jeden to chłopiec z Łączan a drugi to chłopiec z kosmosu
Cytować
+36 #26 555 2018-11-30 09:35
Kaliński mieszka w Łaczanach i ma w d...pie Wadowice. Zrobi wszystko, co mu każą, bo to pisowska marionetka Będziecie mieli za kilka lat na własne życzenie za oknami smród spalin i huk tirów przelatujących przez miasto. I TO BĘDZIE NIE DO ODKRĘCENIA!!!
Cytować
+30 #27 fakty24pl 2018-11-30 09:40
I bardzo dobrze tam gdzie najbardziej głosowali na kandydata PiSu tam będą mieć za kilka lat kilkadziesiąt tysięcy samochodów codziennie przejeżdżającyc h im koło domu!
Cytować
-13 #28 Super 2018-11-30 10:02
Cytuję omg:
Śmieć nie człowiek..
Jest tak było wiadomo przez głupotę 8k ludzi
Będzie po prostu rozpie....
Brawo ćwoki Braawoooo

4 lata prób odbudowy zniszczeń po filipiakowej
To teraz 5 lat dewastacji
...dodaje...i 5 lat poprawek po nieudolnym Klinowskim ...
Cytować
-10 #29 Beata 2018-11-30 10:05
Cytuję dramat:
ta decyzja to dramat - dla przyrody, miasta i ludzi na wszystkie następne pokolenia...:( smutno mi Boże...

Podaj inne rozwiązanie bo pisanie żeby tylko coś napisać juz się wszystkim znudziło.
Cytować
+25 #30 Populista z ŁĄCZAN 2018-11-30 11:41
Oj naiwni naiwni, wycofanie nic nie znaczy bo kasy pisiorce nie mają i nic wam nie wybudują, a łączański burmistrz w kawalerce fotę sobie strzelił bo mu się zdaje, że mundry i pikny jest ;)
Cytować
-9 #31 Radosny 2018-11-30 13:38
Cytuję maruda:
To jedna z najważniejszych (w każdym wymiarze) decyzji w historii Wadowic. Zasługuje na powagę i te uśmieszki nie są na miejscu Panowie.

Nie marudź:)
Cytować
-8 #32 MAKS 2018-11-30 18:00
Ale wycie.Znakomici e.Dobra decyzja i dlatego tak wyją.
Cytować
+9 #33 maruda 2018-11-30 18:09
Może, ale warto zobaczyć na stronę https://www.gddkia.gov.pl/pl/2143/Beskidzka-Droga-Integracyjna, gdzie ślicznie wrysowano tego molocha na zdjęcie miasta. Polecam
Cytować
-1 #34 JEA 2018-11-30 18:34
JEA, BDI do przodu huuuurrrraaa!! niech zyje poludnie :D
Cytować
-5 #35 J.pk 2018-11-30 18:37
Bardzo dobrze.Korki są gigantyczne, wszędzie.Zaczyn ając od Koz, Andrychowa i calej reszty.Do tego ludzie nic nie mogą zrobić w swoich domach bo na wszystko jest zskaz.Wiedzą to tylko Ci, którzy są w tej sytuacji tzn ludzie których domy mają iść do wyburzenia. Droga jak najszybliżej!
Cytować
+17 #36 Populista z ŁĄCZAN 2018-11-30 18:56
Jedyna pewna trasa jaką macie i mieć będziecie to trasa Wadowice od kawalerki wyborczej do Łączan, reszta to populizm faceta, który wszystko ma odpychające począwszy od wyglądu, a skończywszy na tembr głosu :( o wiedzy nie wspominam bo tam to już czarna dziura :(
Cytować
+1 #37 gosc 2018-12-01 13:06
zasciankowy Kalinowski - nabrales kasy to teraz WON i SPADAJ stad, zupelnie sie NIE LICZYSZ pasozycie Palikota!!!!
Cytować
+1 #38 Jan Brzechwa 2018-12-02 16:56
Czy zauważył ktoś jak na tej mapie przebiega przez miasto droga DK28 ? Dobrze widzę że jej przebieg jest narysowany przez ulicę Zatorska ?
Cytować
+2 #39 Staszek 2018-12-05 22:08
Co wy ludzie chcecie o Bartka!!! Jest od 2 tyg burmistrzem a wy już osadzacie... A o klinowskim co radził tyle lat i nic nie zrobił tylko zrobił pośmiewisko na całą Polskę to cisza!!!brawo PiS!!!!
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.