Andrychowska ulica 27 stycznia musi zmienić nazwÄ™, bo propaguje komunizm. Tak zadecydowaÅ‚ wojewoda maÅ
Drukuj
Nazwa andrychowskiej ulicy 27 stycznia ma być zmieniona

Andrychowska ulica 27 stycznia musi zmienić nazwę, bo propaguje komunizm. Tak zadecydował wojewoda małopolski. O nowej nazwie mają zadecydować mieszkańcy.

Wojewoda małopolski  Piotr Ćwik zwrócił się do burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka z pismem o konieczności zmiany nazwy ulicy 27 stycznia w Andrychowie. 27 stycznia 1945 roku do miasta nad Wieprzówką wkroczyła Armia Czerwona (podobnie jak do Kęt i Oświęcimia), a wcześniej opuścili ją hitlerowcy. Przez ponad 70 lat andrychowianie uznawali ten dzień za "datę wyzwolenia ich miasta". Dziś w na nowo pisanej historii jest to "początek sowieckiej okupacji".

Władze Andrychowa miały czas do września, aby dostosować nazwy ulic i placów do nowej ustawy. Jak widać uznały, że nie ma takiej potrzeby. Historycy Instytutu Pamięci Narodowej (to oni z kolei zwrócili się do wojewody z listą ulic, które według nich muszą być zmienione) są jednak innego zdania. Nazwa ulicy 27 stycznia ma być zmieniona do końca tego roku. Wojewoda pozostawił andrychowianom prawo do zaproponowania nowej nazwy.

Co ważne,  ze zmiana nazwy ulicy nie wiąże się z kosztami wymiany dokumentów, ponieważ zgodnie z ustawą mieszkańcy nie mają obowiązku wymiany takich dokumentów: wszystkie dokumenty zawierające starą nazwę  (dowody osobiste, prawa jazdy itp.) zachowują swoją ważność. Dopiero przy konieczności ich wymiany wpisana będzie nowa nazwa. Niestety, firmy i instytucje muszą zmienić pieczątki i uporządkować sprawy choćby w urzędach skarbowych...

Przypomnijmy, że w związku z ustawą sejmową z dnia 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej kilka miesięcy temu w Wadowicach  zmieniono nazwę Osiedla XX-lecia Polski Ludowej na Osiedle XX-lecia Konstytucji RP. Wojewoda małopolski zarządził również o zmianie nazwy wadowickiej ulicy generała Bruno Olbrychta. Tu jednak sprzeciwia się burmistrz Mateusz Klinowski.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

Biało-czerwone święto. Co przygotowano w Andrychowie, Kalwarii i Wadowicach?

Żona posła postawiona do pionu przez wójta Spytkowic

Były burmistrz uniewinniony za rzekomą samowolę budowlaną w parku

20 lat w Unii Europejskiej. Na wadowickim rynku zbiorowe śpiewanie "Ody do radości.

Na ostatniej sesji tej kadencji pożegnano odchodzących radnych