Pomysł pań z  Koła Gospodyń Wiejskich w Izdebniku na rekonstrukcję stroju regionalnego z XIX wieku
Pomysł na strój regionalny gospodyń z Izdebnika zachwycił jury

Pomysł pań z  Koła Gospodyń Wiejskich w Izdebniku na rekonstrukcję stroju regionalnego z XIX wieku został doceniony przez jury konkursu grantowego Programu Działaj Lokalnie Babiogórskiego Stowarzyszenia Zielona Linia.

Strzałem w dziesiątkę okazał się napisany wniosek Koła Gospodyń Wiejskich w Izdebniku do konkursu grantowego Programu Działaj Lokalnie Babiogórskiego Stowarzyszenia Zielona Linia. Panie uplasowały się na pierwszym miejscu w rankingu spośród wszystkich złożonych wniosków!

Czym zaskoczyły fury? Chcą zrekonstruować strój regionalny z XIX wieku, który widnieje na plakacie w Domu Pomocy Społecznej w Izdebniku.  Tytuł projektu jaki właśnie zaczęły realizować to „Dziewczyny jak z plakatu…”. Interesujący tytuł i w ciekawy sposób przedstawione etapy realizacji projektu spowodowały, że w tym roku KGW Izdebnik zostało laureatem tego konkursu grantowego. Program jest dofinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Ośrodek Działaj Lokalnie przy Babiogórskim Stowarzyszeniu Zielona Linia. Projekt zakłada kultywowanie historii, tradycji lokalnej oraz szukanie inspiracji z dawnych czasów.

Pomysł rekonstrukcji stroju regionalnego zrodził się na tak naprawdę na Plebani, kiedy Ksiądz Proboszcz Andrzej Gawenda pokazał kopię plakatu z XIX wieku. Później przyszła informacja, że można składać wnioski do konkursu Działaj Lokalnie. I tak nam się udało uzyskać dotację. Plakat ukazuje kobietę w stroju regionalnym trzymającą słynny jarzębiak izdebnicki . W tle są daty: 1890, 1891, 1894 z wystaw i zdobytych wówczas medali i dyplomów. Za kobietą wyłaniają się również ruiny zamku na lanckorońskiej górze – mówi nam Karolina Kwaśnica, przewodnicząca KGW Izdebnik.

Izdebnik ma ciekawą tradycję.  Wszystkim dobrze znana  izdebnicka wódka była niegdyś produkowana w fabryce wytwórni alkoholi: likieru izdebnickiego, koniferenki i jarzębiaku izdebnickiego mieszcząca się w budynkach obecnego Domu Pomocy Społecznej im. Brata Alberta.  Tam odbywał się skup jarzębiny i produkcja alkoholi. Kobiety tam pracujące zwane były likierniankami.  Na dawnych butelkach alkoholi można było zauważyć etykietę z jarzębiną oraz kobietą w stroju regionalnym.

Projekt jaki założyły panie z KGW Izdebnik odbywa się etapowo. Obecnie prowadzone są konsultacje społeczne z najstarszymi mieszkańcami Izdebnika i okolic, rozmowy w muzeach, przeglądanie słynnego kuriera lanckorońskiego oraz konsultacje etnograficzne w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Na tę chwilę nie ma potwierdzenia ani zaprzeczenia o istnieniu stroju jaki funkcjonował na terenach Izdebnika.  Obecnie jedynym  głównym i bardzo istotnym potwierdzeniem jest właśnie plakat z XIX wieku.

Jesteśmy w trakcie wybierania materiałów na spódnicę, gorset, koszulę itp. Wszystkie elementy stroju będziemy szyły z największym prawdopodobieństwem do stroju widniejącego na plakacie. Będą też motywy nawiązujące do naszej wsi Izdebnik. Mamy kilka krawcowych w naszym kole, zatem strój od samego początku do samego końca będzie przez nas szyty – mówi Renata Sroka, sekretarz KGW i główna krawcowa-koordynator projektu.

O Kole Gospodyń Wiejskich w Izdebniku można śmiało rzec, że jest to połączenie starej tradycji z nutą nowoczesności. Koło powstało w 1924 roku. Ma własne logo KGW, swoje strony na portalu facebook i mojekgw.pl.  Liczy 30 członkiń w przedziale wiekowym od 20 do 85 lat. Mogłoby się wydawać trudne dogadanie się starszego i młodego pokolenia, ale w tym kole kobiety to robią perfekcyjnie. Biorą udział w imprezach gminnych i parafialnych, gdzie chętnie częstują swoimi wyrobami i potrawami regionalnymi. Ostatnio witały pielgrzymów z Francji podczas ŚDM, a w najbliższy weekend można je spotkać na lanckorońskim rynku w ramach imprezy Romantyczna Lanckorona. Dzięki nim wrócił stary zwyczaj chodzenia w Zapusty w Izdebniku.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.