W Tomicach odbyło się wyjątkowe wydarzenie: obchody 150-lecia drewnianego domku tkanego mchem, w któr
Hucznie obchodzono 150-lecie drewnianego domu w Tomicach

W Tomicach odbyło się wyjątkowe wydarzenie: obchody 150-lecia drewnianego domku tkanego mchem, w którym od 7 lat znajduje się magiczne miejsce: galeria sztuki "Bałysówka". Pojawiło się na nich ponad 200 osób!

Zgodnie ze staropolskim zwyczajem, każdy kto we wtorkowe popołudnie (03.05) przybył na ulicę Świętego Jakuba w Tomicach na "Tomickie Bałysowanie", został przywitany chlebem i solą. A osób, które postanowiły wspólnie świętować niezwykłe urodziny - 150-lecie drewnianego domu tkanego mchem, w którym od 7 lat znajduje się galeria sztuki "Bałysówka" było bardzo wiele. Wszystkim zebranych witał Jacek Pacek, który w tym dniu był gospodarzem Święta Gminy Tomice.

W pierwszej części "urodzin" tłumnie przybyłym mieszkańcom i gościom zaprezentowały się zespoły z gminy Tomice. Najpierw na scenie pojawiły się zespoły prowadzone przez Marię Kalińską: "Tomiczanie" i "Wiolinki". Następnie wystąpiła "Galeria Artystyczna" oraz teatrzyk "Trele-Morele", których opiekunem jest Agnieszka Sienkiewicz. Wszystkie występujące dzieci otrzymały drobne upominki ufundowane przez wójta gminy, Ośrodek Kultury Gminy Tomice, Stowarzyszenie Dolina Karpia oraz prywatnego sponsora.

W przerwie pomiędzy występami właścicielka galerii "Bałysówka" Mira Sabatowicz przedstawiła wszystkich artystów, którzy przyczynili się do powstania wystawy "Piękno niedostrzegalne". Na scenę zaprosiła również osoby, które dołożyły swoje cegiełki, by dzisiejsze "Tomickie Bałysowanie" mogło się odbyć. Poproszony o zabranie głosu wójt Witold Grabowski stwierdził, że ma wielkie szczęście być sąsiadem tego niezwykłego miejsca, domu z duszą, pozwalającego zaznać magii sielskiej idylli. Dodał, że jest przekonany, że dawna i obecna historia tego domu sprawia, że jest to magiczne miejsce.

Kolejnymi zespołami, które zaśpiewały na "urodzinach" były zespoły śpiewacze działające przy Kołach Gospodyń Wiejskich: Woźniczanki z Woźnik, które wykonały m.in. utwór do słów Grzegorza Giermka, nawiązujący do wtorkowych uroczystości oraz Radoczanki z Radoczy.

Na zakończenie części artystycznej wystąpiły Wesołe Gosposie z Witanowic. Miały one niespodziankę dla gospodarzy: zaśpiewały bowiem specjalnie przygotowany przez Krystynę Jacek utwór na 150-lecie domku.

Na drugą część uroczystości prowadzący imprezę Jacek Pacek nie musiał specjalnie zapraszać. Święto Gminy Tomice było bowiem doskonałą okazją do zaprezentowania wystawy malarstwa i rzeźby artystów skupionych przy Galerii Bałysówka  "Piękno niedostrzegane". Prace zaprezentowali: Mira Sabatowicz, Tatiana Tokarczuk, Joanna Szymańska, Nina Ramza, Zofia Wróbel, Zbigniew Zając-Cortez, Stanisław Pustułka, Roman Wróbel, Elżbieta Siwek, Jan Bednarz, Edward Figlewicz, Andrzej Filipiec, Emilia Gąsienica-Setlak, Grzegorz Giermek, Zbigniew Jurczak, Janina Kurnik, Maria Koman, Grażyna Obersztyn, Marek Łasak, Tadeusz Kurnik KRAK, Irena Lurie-Chudy, Rafał Lenart, Józef Ogiegło, Tadeusz Maj, Krzysztof Pływacz i Ireneusz Młynarczyk. Dodatkowo można było poznać piękną historię tego domu oraz jej mieszkańców. Każdy na tą okoliczność otrzymał również katalog wystawowy przygotowany przez Mirę Sabatowicz, którego sponsorem była gmina Tomice.

Oczywiście w myśl powiedzenia "coś dla ducha, coś dla ciała" nie mogło zabraknąć poczęstunku, które przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Tomic, Woźnik, Lgoty i Zygodowic. Wspólne świętowanie przy dźwiękach kapeli wadowickiej, której przewodził Zbigniew Jurczak trwało do późnych godzin wieczornych.

Na obchodach 150-lecia drewnianego domku tkanego mchem pojawiło się ponad 200 osób!

(LG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

0 #1 Janina Cheinowska 2016-05-04 16:06
Pan Wójt Grabowski dba o kulturę w Tomicach
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.