Odnawiany od początku kwietnia pomnik 12 Pułku Piechoty przed budynkiem byłych wadowickich koszar zacz
Nowa figura żołnierza już na odnawianym pomniku dwunastaków

Odnawiany od początku kwietnia pomnik 12 Pułku Piechoty przed budynkiem byłych wadowickich koszar zaczyna wyglądać jak nowy. Wróciła  już tutaj figura wykonana na nowo figura żołnierza. Sratej nie udało się niestety uratować.

9 kwietnia rozpoczął się od dawna zapowiadany remont pomnika "dwunastaków przed budynkiem dawnych koszar przy ulicy Lwowskiej w Wadowicach. Teren odgrodzono i zabezpieczone, stanęło też rusztowanie. Słynna figura żołnierza zniknęła: nie dało się już uratować. Została ona wykonana na nowo przez Andrzeja Krawczaka - rzeźbiarza artystę z Krakowa i wygląda tak samo, jak oryginał z 1928 roku. Prace restauracyjne wykonuje konsorcjum firm Rekonstrukcja i Renowacja Detali Architektonicznych.

 

Minęło kilka tygodni i pomnik zaczyna wyglądać jak nowy. Postawiono już na nim nawet figurę odnowionego żołnierza. Niedługo z monumentu zniknie rusztowanie i będzie go można podziwiać w całej okazałości.

Pomnik od lat był  w coraz gorszym stanie. Nadgryzł go ząb czasu i poniekąd technika w jakiej został wykonany. Na początku 2023 roku władze Wadowic zadecydowały, że zabytkowy postument będzie wyremontowany. Wykonano opracowanie dokumentacji projektowej rewitalizacji pomnika, uzyskało pozwolenie na budowę a także dofinansowanie zewnętrzne. Miasto  uzyskało też pozwolenie na budowę ogłoszono  przetarg.

Monument  odsłonięto 96 lat temu dzięki staraniom społeczeństwa miasta 11 listopada 1928 roku. Zaprojektowany został przez artystę-rzeźbiarza Józefa Jurę. Szczyt wykonanego z piaskowcowego cokołu zdobiła urna z emblematami Krzyża Walecznych i girlandą laurową. Na jego bokach umieszczono wykonane z brązu nazwy sześciu pól bitewnych, w których walczyli żołnierze „dwunastki”. W połowie pięciometrowego postumentu umieszczona została figura żołnierza z bronią u boku, częścią ekwipunku oraz Krzyżem Walecznych na piersi munduru.

 

Podczas II wojny światowej Niemcy ogołocili pomnik, usunęli oraz zniszczyli figurę legionisty, z boków pomnika usunęli również tablice dedykacyjne i informacyjne. Po opuszczeniu naszego kraju przez Niemców cokół pomnika stał tak ogołocony długie lata.  W 1975 roku podjęto decyzję o przeniesieniu pomnika na cmentarz wojskowy. Demontaż pomnika przeprowadzono jednego dnia, podobno poprzedził go dziwny wypadek. Samochód ciężarowy zjechał z pasa ruchu i uderzył w cokół, uszkadzając pomnik. W latach 1975-1980 żołnierze 12 pp. kilkakrotnie próbowali nakłonić ówczesne władze Wadowic do zmiany tamtej decyzji. Dopiero przy wsparciu „Solidarności” pomnik został przywrócony na dawne miejsce. Odtworzeniem figury zajął się rzeźbiarz Franciszek Suknarowski. Ponowne odsłonięcie nastąpiło 15 listopada 1981 roku. 

Pod pomnikiem od lat odbywają się uroczystości państwowe: składane są tutaj  kwiaty, znicze.

 

(Marcin Guzik)
(zdjęcia: Marcin Guzik, Facebook Bartosz Kaliński)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.