- Opublikowano: 26 maja 2023, 17:00
- Komentarze: 8

Lubiany wadowicka kawiarnia-cukiernia Galicjanka obchodzi 10 lat! Z tej okazji przygotowano na wadowickim rynku sporo atrakcji z koncertem na którym gościem specjalnym będzie Wojciech Cugowski!
Galicjanka to lokal firmowy piekarni i cukierni Stryszów. Tradycje piekarskie przekazywane są w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Ich historia zaczęła się w 1922 roku! Wtedy to Franciszek Kolasa zaczął poznawać tajniki piekarstwa. Nauka zaowocowała zdobyciem tytułu Mistrza Piekarstwa i otwarciem działalności w Stryszowie. W niewielkim wynajętym lokalu prowadził piekarnię. Każdego ranka rozwoził konno świeży chleb po okolicznych wioskach. Niestety, po II wojnie światowej piekarnia została upaństwowiona. W 1991 roku rodzina zdecydowała o powrocie do piekarstwa. Franciszek nauczył jak należy prowadzić kwas chlebowy i zdradził tradycyjne receptury.
Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat firma stale się rozwija, dowodem czego są coraz to nowe wypieki i miejsca, w których można je nabyć. Takim miejscem jest Galicjanka - piekarnia, cukiernia i kawiarnia w jednym klimatycznym lokalu, w którym tradycja łączy się z współczesnością.
Obecnie Galicjanko to aż 4 lubiane lokale: trzy w Wadowicach (plac Jana Pawła II, na Osiedlu Pod Skarpą oraz w Parku Miejskim) oraz jedna w Stryszowie.
Galicjance stuka własnie 10 lat! Z tej okazji w sobotę (27.05) wspólnie z Wadowickim Centrum Kultury i gmina Wadowice przygotowano co nieco na wadowickim rynku.
Będa animacje dla dzieci, strefa gastro z lodami, grillem, napojami, watą cuktową i popcornem a o godzinie 18:00 poczęstunek urodzinowym tortem.
O godzinie 20:00 na scenie wystapi Wojtek Cugowski, Aga Bieńkowska, Rafał Żur, Lena Czechowicz, Daniel Najbor, Krzysztof Odrobina (piano), Maciej Gruchacz (gitara), Martyna Sołtysik (bas) oraz Michał Dziewińki (perkusja).
(MG)
WadowiceOnline.pl
Ostatnie artykuły z kategorii Kultura:
Niedziela pełna filmowych i rozrywkowych atrakcji z okazji dwudziestolecia wadowickiego kina
Wieczór z czeską komedią z okazji dwudziestych urodzin Kina Centrum
Widowisko "Święty z Wadowic" ponownie w naszym mieście
Na kalwaryjskim rynku wkrótce niezwykła wystawa
Wielkie otwarcie odnowionego Stawu Anteckiego. Zobaczcie program wydarzenia!
Komentarze
Tej Ogrodowej?
http://mateuszklinowski.pl/2016/02/04/afera-ogrodowej-jednak-byla-sad-przyznal-mi-racje/
"ciula redaktor" go usunął. to historia zakładu !!!
- Trudno mi sobie będzie wyobrazić ten fragment Wadowic bez druciarni. Jako dziecko nosiłem tam rodzicom obiady. To kawał niebanalnych ludzkich historii - mówi Zygmunt Kraus z Wadowic dokumentujący zdarzenia w prywatnym muzeum Hell's Angel. Dodaje, że to właśnie kowale z druciarni wykonali części do krzyża ustawionego na Giewoncie w 1901 roku.
W 1923 roku zakład powiększył produkcję o siatki druciane i stal budowlaną, i otrzymał nazwę Wadowicki Przemysł Druciany. W 1951 r. w związku z upaństwowieniem są to już Wadowickie Zakłady Przemysłu Terenowego. Wytwarzają m.in. sprężyny oraz sprzęt szpitalny. Złote lata nastają wraz z epoką Gierka. W 1971 r. druciarnia zostaje wcielona do Kombinatu Urządzeń Mechanicznych Bumar-Łabędy w Gliwicach.
Przez kolejne trzy dekady firma zatrudniała około 1300 pracowników i produkowała sprzęt dla wojska. Wreszcie w 1991 roku zakład przemianowano na fabrykę Urządzeń Mechanicznych i Sprężyn Fumis-Bumar Wadowice.
Potem firma padła ofiarą przemian społeczno-polit ycznych w kraju. W ubiegłym roku zakład zamknięto, a jego pracownicy zasilili szeregi bezrobotnych. Na sprzedaż wystawiono majątek zakładu, hale produkcyjne i stołówkę. Teren przy ul. Legionów, niedaleko dworca, kupiła od wojska prywatna spółka, a niedawno zaczęło się wyburzanie zabytkowych hal.
A Kiedy impreza z okazji ZAORANIA zycia gospodarczego w Wadowicach Zapewne poslanka PiS Filipiakowa mogla by zabrac glos Jak by nie bylo to byla kolebka Wadowickiej Solidarnosci !! Jaka kolebka takie i efekty dzialania ich wychowankow . Glownym punktem powinien byc piknik na terenie Starej druciarni
Podawaj poważne źródła, a nie jakieś śmieci pisane przez najaranego filozofa.
Trzeba podać że napisy Wadowice przy wjeźli i wyjeździe robił w druciarni Adolf Kraus ojciec Zygmunta Krausa wraz z kolegami aby godnie powitać Papieża Jana Pawła II jak będzie wjeżdżał do Wadowic .