Parafia św. Piotra Apostoła w Wadowicach będzie mieć nowe organy. Okazały  instrument wykona firma
Kościół św. Piotra w Wadowicach będzie miał nowe organy. Zobaczcie, jak będą wyglądały

Parafia św. Piotra Apostoła w Wadowicach będzie mieć nowe organy. Okazały  instrument wykona firma Zych Zakłady Organowe z Wołomina.

Już niedługo instrumentarium organowe Archidiecezji Krakowskiej wzbogaci się o kolejny wartościowy instrument. Parafia św. Piotra Apostoła w Wadowicach planuje nowe kościelne organy, współpracując w tym zakresie z Archidiecezjalną Komisją Muzyki Kościelnej w Krakowie. To pomysł nowego proboszcza Jana Dziubka.

Okazały 3-manuałowy instrument o 45 głosach, mechanicznej trakturze gry i elektrycznej trakturze rejestrów wykona firma Zych Zakłady Organowe z Wołomina. Dyspozycja będzie nawiązywać do wzorców romantycznych, natomiast intonację przeprowadzi Matthias Ullmann – poinformowała Archidiecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej w Krakowie.

Tak wygląda wizualizacja nowych organów:

 

Osoby, które chciałyby  wesprzeć materialnie akcję wymiany instrumentu w parafii mogą zrobić to wpłacając dowolną kwotę na konto bankowe parafii: 93 1240 4197 1111 0000 4693 7717 (z dopiskiem: „Na organy”).

Przypomnijmy, że parafia św. Piotra Apostoła w Wadowicach została wybudowana jako wotum wdzięczności za wybranie Karola Wojtyły na papieża oraz jego  uratowanie z zamachu na placu św. Piotra w Rzymie 13 maja 1981. 24 czerwca 1984 roku ks. kardynał Franciszek Macharski poświęcił plac wytyczony przy ulicach Zegadłowicza i Zielonej i odprawił tam uroczystą Mszę świętą. Budowę kościoła rozpoczęto jeszcze w tym samym roku. Został zaprojektowany przez Jacka Gyurkovicha, Ewę Węcławowicz-Gyurkovich i Przemysława Szafera w stylu postmodernistycznym i symbolicznym. Poszczególne fragmenty budowli nawiązują do budynków z Wadowic, Krakowa i Rzymu symbolizując drogę Karola Wojtyły na stolicę Piotrową. Na posadzce kościoła zaznaczony jest czerwonymi płytkami obrys placu św. Piotra i miejsce zamachu na papieża Jana Pawła II.

Organizacją budowy zajął się ks. Michał Piosek, długoletni (od 1977 roku) wikariusz parafii Ofiarowania NMP, przyszły proboszcz parafii św. Piotra Apostoła.  Był duszą wszystkich działań, zachęcał i mobilizował parafian do wysiłku i ofiarności, pokonywał biurokratyczne bariery, zdobywał materiały budowlane (wtedy nie było to proste), doglądał robót itp. W 1985 roku udał się z pielgrzymką parafian do Rzymu i 29 maja na audiencji u Ojca Świętego uzyskał błogosławieństwo dla nowej parafii i budowanej świątyni. Rytm budowy nowego kościoła wyznaczały kolejne rocznice pontyfikatu Jana Pawła II. W dniu Zesłania Ducha Świętego, 18 maja 1986 roku, w 66 urodziny papieża Jana Pawła II, ks. kardynał Franciszek Macharski poświęcił wybudowaną już kaplicę, w której odtąd odbywały się nabożeństwa parafialne, a 1 września tego samego roku odprawił uroczystą mszę na inaugurację roku katechetycznego i samodzielnej pracy duszpasterskiej nowej parafii.

Kościół św. Piotra Apostoła został konsekrowany 14 sierpnia 1991 roku w czasie drugiej wizyty Jana Pawła II w Wadowicach. Na placu przed budowlą papież odprawił uroczystą koncelebrowaną mszę świętą, wygłosił homilię a także wraz z kardynałami Franciszkiem Macharskim i Henrykiem Gulbinowiczem oraz ks. Michałem Pioskiem poświęcił i namaścił ściany i ołtarz. Przed kościołem znajduje się spiżowy pomnik Jana Pawła II wykonany przez Luciano Minguzziego. Poświęcił go i odsłonił kard. Franciszek Macharski po konsekracji kościoła.

Tak wyglądała budowa kościoła:

 

(Marcin Guzik)
(zdjęcia: Marcin Guzik, Archidiecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej w Krakowie, archiwum Pawła Fijałka)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+17 #1 Tadeusz 2022-11-25 10:24
Kościół ma dość swoich pieniędzy, lepiej wpłaty przeznaczyć na Oliwierka albo Zosię z SMA. Pieniądze bardziej się przydadzą im, niż otyłym plebanom.
Cytować
+11 #2 Sikor 2022-11-25 10:29
Czy jeśli już kupią te organy, to będzie ktoś, kto będzie potrafił na nich grać? Czy tak jak w Witanowicach organista gra wszystko na trzy akordy.
Cytować
+11 #3 Grizzly 2022-11-25 12:46
Tadeuszu, Tadeuszu...przy jdzie taki dzień, że i Tobie na nich zagrają.
Cytować
+12 #4 Robert 2022-11-25 12:55
Musicie wszędzie spamować z tym SMA? Nie ma innych chorób?
Cytować
-5 #5 Kler 2022-11-25 21:18
W którym roku wybudowano ten kościół?
Cytować
+3 #6 Gość 2022-11-25 22:34
Cytuję Kler:
W którym roku wybudowano ten kościół?


W 1991 r.
Cytować
+11 #7 Niezależny 2022-11-25 23:49
Jest obowiązkowa wpłata na ten czy inny cel? Podobno jest demokracja. Każdy robi ze swoją,,forsą " co chce. Chcesz wesprzeć organy w kościele, chcesz poprawić,powięk szyć swoje organy? Jaki masz problem?Rób co chcesz. Jaden jest katolikiem, inny innego wyznania,jeszcz e inny żadnego. I co z tego. Każdy decyduje o sobie. Po co takie afiszowanie się z wiarą, albo niewiarą. Jakieś,,apostaz je " na pokaz.Nie chcesz? Nikt ci nie broni. Chcesz wystąpić? Zacytuję klasyka,,wcześn iej czy później każda organizacja samoczynnie oczyści się z e śmiecia "
Cytować
-2 #8 Rudy rydZ 2022-11-26 04:36
Cytuję Tadeusz:
Kościół ma dość swoich pieniędzy, lepiej wpłaty przeznaczyć na Oliwierka albo Zosię z SMA. Pieniądze bardziej się przydadzą im, niż otyłym plebanom.

Nie masz racji niestety... Nie ma pewności czy ten dziecior to przezyje.
Bądźcie realistami a nie "osobowościami nadzwyczaj wrażliwymi" tzw. płaczkami. Bo was mięczaki chińczyki rozwalcuja...
Cytować
-3 #9 Marioka@ 2022-11-27 10:55
Ty rudy gnojku , ty też możesz jutra nie dożyć . Nie licz nikomu ! Co za cham !
Cytować
+2 #10 Antek 2022-11-27 20:49
Już dawno temu powinno zamknąć się to siedlisko zła.
Cytować
-2 #11 Antek 2022-11-27 21:46
Cytuję Marioka@:
Ty rudy gnojku , ty też możesz jutra nie dożyć . Nie licz nikomu ! Co za cham !


Ale chłop ma rację,powinniśm y brać przykład ze spartanów, oni chore jednostki zrzucali ze skarpy a wspierali tylko silnych i zdrowych.
Cytować
+2 #12 Marek 2022-12-01 23:16
Cholera mnie bierze, kiedy wyręczamy państwo w jego powinnościach! Tego zdania jest również Agnieszka Szpila, która ma dwie niepełnosprawne córki. Poczytajcie: https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,173910,28982538,agnieszka-szpila-nie-pozwalaja-mi-pracowac-bo-pobieram-swiadczenie.html
Cytować
0 #13 Latisha 2022-12-03 17:15
It's very straightforward to find out any matter on web as compared to books, as I found this paragraph at this web
site.

Look into my webpage :: daftar joker123 deposit pulsa: http://www.drugoffice.gov.hk/gb/unigb/joker123-slotonline.com/deposit-joker123/
Cytować
-3 #14 Marek 2022-12-05 09:22
Ot, KK i "święty" JPII: W sobotę holenderska TV Nieuwsuur pokazała wywiad z dziennikarzem. Wypowiada się tam też prof. UW Stanisław Obirek:
- Teraz wiemy, że Wojtyła aktywnie tuszował przestępstwa pedofilskie popełniane przez księży podlegających jego jurysdykcji To jest nowy rozdział, pierwszy krok. Zobaczymy, jak zareaguje Kościół. Na reakcję Kościoła w Polsce czeka też Tom Doyle, amerykański ksiądz, autor raportu z 1985 roku, który Jan Paweł II zlekceważył.
Ekke Overbeek mówi: Kościół i obrońcy papieża powtarzają, że nie mógł on wiedzieć o tych sprawach. Że o powadze sytuacji dowiedział się bardzo późno i że najpierw sądził, iż problem istnieje tylko w Ameryce. Wszystkie te argumenty można teraz odrzucić. Bardzo się pospieszyli z kanonizacją Jana Pawła II. A teraz z polskich archiwów wyłaniają się fakty, które bardzo go obciążają i podważają jego świętość.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.