Trwa remont Kina "Centrum" w Wadowicach. Do placówki przyjechał już nowy ekran. Za kilka dni widzowie
Do kina przyjechał już nowy ekran. Wkrótce widzowie przetestują jego jakość

Trwa remont Kina "Centrum" w Wadowicach. Do placówki przyjechał już nowy ekran. Za kilka dni widzowie przetestują jaśniejszy obraz i nowy system projekcji trójwymiarowej. Przyda się na premierę długo oczekiwanego filmu ”Avatar Istota Wody”.

Od poniedziałku (21.11) do czwartku (24.11) Kino "Centrum" w Wadowicach jest zamknięte dla widzów, Trwają tu prace mające na celu poprawę jakości obrazu. Dwanaście lat temu placówka  przeszła pierwszą technologiczną rewolucję: na początku 2010 roku zainstalowano nowy ekran i projektor cyfrowy. Teraz wadowickie kino doczeka się nowego projektora laserowego oraz nowego srebrnego ekranu, który przystosowany jest do najnowocześniejszego systemu projekcji trójwymiarowych.

Co ważne, do filmów 3D nie będzie trzeba już używać ciężkich okularów udostępnianych w kinie. Zastąpią je lekkie okulary, które będzie można kupić w kasie  i wielokrotnie wykorzystać. Ich cena to jedynie 4 złote. Oprócz projektora, ekranu i systemu 3D wymienione zostaną kinowe serwery, dzięki którym kino będzie mogło wyświetlać wszystkie produkcje, także te produkowane w nowych technologiach. Lepsza jakość kina to również ukłon w stronę ekologii i duża oszczędność, ponieważ projektory laserowe są kilkakrotnie mniej energochłonne! Pozwali to zaoszczędzić Wadowickiemu Centrum Kultury ponad kilkanaście tysięcy  rocznie, które trzeba było przeznaczyć na wymianę specjalistycznych żarówek do projektora kinowego.
 
Wymiana sprzętu, która będzie kosztowała prawie pół miliona złotych jest możliwa dzięki uzyskaniu przez WCK dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich poprzez Lokalną Grupę Działania „Wadowiana”.

Nowy ekran  już dojechał do kina w poniedziałek (21.11) wieczorem. Sporo czasu zajęło jego wyładowanie i transport na sale. Widzowie już wkrótce będą mogli przetestować całość w działaniu. Nową jakość projekcji będzie można zobaczyć szczególnie od połowy grudnia gdy premierowo na ekranie wadowickiego kina pojawi się długo oczekiwany film  ”Avatar Istota Wody”.

Przypomnijmy, że niewiele brakło, aby w naszym mieście w ogóle nie było kina: zasłużona "Szarotka" znajdująca się przy ulicy Lwowskiej, w którym filmy oglądało kilka pokoleń wadowiczan, wiosną 2003 roku podzieliła niestety los innych tego typu placówek w regionie, bo niestety nie potrafiła przystosować się do nowych czasów.

Dzięki byłej burmistrz Wadowic Ewie Filipiak, ówczesnej Radzie Miejskiej oraz uporowi dyrektora Wadowickiego Centrum Kultury Piotra Wyrobca, Kino Centrum uruchomione 23 września 2003 roku, ulokowane w sali widowiskowo - teatralnej Wadowickiego Centrum Kultury powstało, przetrwało i ma się dobrze. Być może dlatego, że należy do Małopolskiej Sieci Kin Cyfrowych i wyświetla praktycznie większość nowych filmów.

Nasze kino zostało wybrane zresztą kilka lat temu jako przykład jednego z najlepiej funkcjonujących kin w niedużym mieście, doceniają go również widzowie, więc w dobie multipleksów nie mamy czego się wstydzić. Od marca tego roku kino stało się  bardziej przyjazne osobom niedowidzącym i  niewidomym, dzięki zainstalowanemu sprzętowi do audiodeskrypcji. Pierwszym filmem, który był wyświetlany z tą funkcją była "Sonata". Drugim ważnym elementem dla osób z dysfunkcjami są pętle indukcyjne umożliwiające korzystanie z oferty osobom z dysfunkcjami słuchu.

Od uruchomienia wadowickiego Kina Centrum odbyło się tutaj ponad  11 tysięcy seansów, wyświetlono ponad 2 tysiące filmów  i odwiedziło je sporo ponad pół miliona widzów!

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+6 #1 mmm 2022-11-22 14:12
Szkoda, że w Wadowickim kinie ułożenie foteli przeszkadza w oglądaniu filmu. Za mały spad, przez co osoby wysokie zasłaniają dzieciom i niższym osobom.
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.