Nad Jeziorem Mucharskim, w pobliżu Dworu Thetschlów w Jaszczurowej odbyło się uroczyste odsłonięcie
Nad jeziorem można zrobić sobie "selfiaka" z ławeczką-pomnikiem lubianej pisarki

Nad Jeziorem Mucharskim, w pobliżu Dworu Thetschlów w Jaszczurowej odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika - ławeczki Janiny Barbary Górkiewiczowej.

We wtorek (15.11) rano nad Jeziorem Mucharskim, w okolicy Dworu Thetschlów w Jaszczurowej odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika - ławeczki Janiny Barbary Górkiewiczowej, pisarki i poetki rodem z Mucharza, wieloletniej nauczycielki i kierownika szkoły podstawowej w Mucharzu.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych,  Koło Gospodyń Wiejskich ze Świnnej Poręby, dyrektorzy gminnych szkół z delegacjami uczniów, harcerze oraz mieszkańcy. Pomnik został poświęcony przez proboszcza mucharskiej parafii księdza Krzysztofa Strzelichowskiego.

Oficjalnego odsłonięcia pomnika dokonała najbliższa rodzina pisarki: synowa Maria Górkiewicz oraz wnuki, Mateusz Górkiewicz i Maciej Dudziński z żoną. W imieniu mamy, Ewy Dudzińskiej - córki pisarki, wygłosił on w obecności przybyłych na uroczystość gości wzruszającą przemowę.

Druga część uroczystości odbyła się w świetlicy GOKiC w Mucharzu. Przybyli na uroczystość goście obejrzeli przygotowaną przez Szkołę Podstawową w Jaszczurowej prezentację multimedialna poświęconą życiu i twórczości pisarki oraz wysłuchali fragmentów utworów Janiny Barbary Górkiewiczowej w wykonaniu uczniów placówki. Mogli także zobaczyć pamiątki związane z pisarką, m.in. maszynę do pisania, wełnianą chustę, książki, zdjęcia - znajdują się one na stałe w izbie pamięci Janiny Barbary Górkiewiczowej, mieszczącej się w SP Jaszczurowa.

Pomnik pisarki Janiny Górkiewicz to rzeźba przedstawiająca postać siedzącą naturalnej wielkości oraz siedzisko ławki wraz z napisem. Dzieło wykonane jest w brązie metodą traconego wosku, ponadto wykonano cyzelowanie i patynowanie elementów w brązie. Wykonanie i posadowienie rzeźby było możliwe dzięki dofinansowaniu, które gmina Mucharz otrzymała w konkursie „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022" zorganizowanym przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Projekt do konkursu został przygotowany przez pracowników Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w Mucharzu. Na konkurs z całej Polski wpłynęło 90 wniosków. Do finansowania zakwalifikowano tylko 15 z nich. Całość kosztowała 115 tysięcy złotych. Rzeźbę sfinansowano ze środków własnych gminy oraz pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 103 tysięcy złotych. Autorem projektu rzeźby jest artysta plastyk  Wiesław Kwak. Odlew wykonał rzeźbiarz odlewnik Tomasz Ross.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-4 #1 Z Nowego Targu 2022-11-19 10:50
Szkoda że Górkiewicze nic ootwarciu ławeczki nie wiedzieli
Cytować
0 #2 ..... 2022-11-19 21:01
A kto tak założył szarfę ? Wstyd....
Cytować
+6 #3 LOLO 2022-11-19 22:05
Cytuję Z Nowego Targu:
Szkoda że Górkiewicze nic ootwarciu ławeczki nie wiedzieli

Oficjalnego odsłonięcia pomnika dokonała najbliższa rodzina pisarki: synowa Maria Górkiewicz oraz wnuki, Mateusz Górkiewicz i Maciej Dudziński z żoną. W imieniu mamy, Ewy Dudzińskiej - córki pisarki, wygłosił on w obecności przybyłych na uroczystość gości wzruszającą przemowę.
Cytować
-9 #4 Kasa kasa 2022-11-19 23:05
Wszędzie KLechy. Nawet ławeczce nie odpuszcza
Cytować
+6 #5 adam 2022-11-20 23:46
Trzeba przyznać że ładny pomnik.
Cytować
-4 #6 Łuki 2022-11-22 00:27
Nie wiem co za matoł jeden kazał umieścić tam pomnik tej pisarki. Po pierwsze nie miala nic zwiazanego z tym miejscem i nigdy nie chodzila do tego dworku gdzie był dom dziecka. Pomnik jej powinien znajdowac się po drugiej strony jeziora czyli w miejscu gdzie niedaleko mieszkala. Tak więc zero szacunku dla tego bezmozgowca który kazał go tam ulokować.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.