Muzeum Miejskie w Wadowicach zaprasza na wernisaż wystawy „Cichociemni i ich następcy”. Po spotkani
„Specjalsi” w Muzeum Miejskim w Wadowicach. Tą wystawę warto obejrzeć

Muzeum Miejskie w Wadowicach zaprasza na wernisaż wystawy „Cichociemni i ich następcy”. Po spotkaniu z właścicielem kolekcji Piotrem Wybrańcem i przedstawicielem Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych planowane jest wspólne zwiedzanie ekspozycji.

W niedzielę (2.10) o godzinie 15:00 w sali kameralnej Wadowickiego Centrum Kultury odbędzie się wernisaż wystawy „Cichociemni i ich następcy”. Została ona zorganizowana została we współpracy z Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych im. ppłk. Adolfa Pilcha w Wiśle. Przygotowano na nią wiele ciekawych eksponatów związanych z historią polskich wojsk specjalnych.

Opowieść rozpoczynają pamiątki po Cichociemnych, którzy należeli do elity Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie podczas II wojny światowej. Wśród prezentowanych pamiątek są m.in. czapka i kombinezon Cichociemnego oraz przyrząd do sygnalizacji świetlnej. Rozwój wojsk specjalnych przedstawiono  w oparciu o pamiątki związane z takimi jednostkami jak: 1 Samodzielna Kompania Komandosów, Kompania Grenadierów, Polski Samodzielny Batalion Specjalny czy Pułk Specjalny Komandosów.

Szczególne miejsce na wystawie poświęcone zostało współcześnie działającym służbom takim jak: GROM, NIL, AGAT czy 7 Eskadra Działań Specjalnych. Wśród ciekawych eksponatów znajdują się prototypy mundurów, radiostacje z czasów zimnej wojny, karabinki czy naszywki i oznaki rozpoznawcze. Na ekspozycji zobaczyć można także oryginalną czapkę gen. Sławomira Petelickiego, twórcy GROM-u oraz mundur galowy gen. bryg. Jerzego Guta, byłego dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych.

Ekspozycja jest dobrą okazją, aby przypomnieć, że GROM znajduje się w czołówce najlepszych tego typu formacji na świecie. W ciągu ponad 20 lat swego istnienia, sformowana przez ówczesnego ppłk. Sławomira Petelickiego Jednostka Specjalna 2305 uczestniczyła m.in. w misjach na Haiti i Bałkanach oraz w Afganistanie i Iraku. Wśród zrealizowanych przez GROM operacji było zatrzymanie serbskiego zbrodniarza wojennego Slavko Dokmanovica i zdobycie terminalu naftowego w porcie KAAOT w porcie Umm Kar (Basra).

Wystawę będzie można oglądać bezpłatnie do 13 listopada tego roku.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.