W niedzielę (17.07) w Stryszowie odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 180-lecia konsekracji kościo
Wydarzenie „Stryszów zawsze ładny” wielkim sukcesem

W niedzielę (17.07) w Stryszowie odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 180-lecia konsekracji kościoła pw. św. Jana z Kęt. Była to kolejna odsłona spotkań z historią lokalną ziemi stryszowskiej "Stryszów zawsze ładny", które zapoczątkował historyk Mirosław Płonka (asystent w Katedrze Historii Nowożytnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie). Tym razem – ze zrozumiałych względów – opowieść dotyczyła sakralnego dziedzictwa.

Istotnym elementem obchodów było zwiedzanie kościelnych zakamarków i oglądanie przedmiotów, które dzięki organizatorom ujrzały po kilkudziesięciu (nawet kilkuset latach) światło dzienne. O „pamięci rzeczy” i nieznanych nikomu faktach z przeszłości Stryszowa i okolic opowiadał akademik Mirosław Płonka. Wokół plebanii znajdowały się stanowiska, gdzie parafianie stryszowscy mówili o obyczajowości na ziemi stryszowskiej. Cała przestrzeń ogrodów plebańskich została szczelnie wypełniona stanowiskami z eksponatami, w większości z prywatnych archiwów. Po wystawie plenerowej oprowadzali – Stanisław (Jan Zadora) i Adam Gorczyńscy (Piotr Ryba). Gratką byli krążący wokół gości aktorzy, którzy wcielili się w bohaterów z historii parafii i wsi Stryszów.

Nie zabrakło też animacji czasu wolnego dla licznie przybyłych dzieci. Były serwowane za darmo potrawy regionalne, kawa z ekspresu czy kiełbasa z grilla. Wokół kościoła znaleźć można było wystawę fotografii Edyty Filipek-Bajor i debiutanta Piotra Ryby, a także prace laureatów przeprowadzonego przez organizatorów konkursu „Sakralne Dziedzictwo Stryszowa”. Najlepsze z nich zostały uhonorowane owacjami i nagrodami ufundowanymi przez stryszowskiego Proboszcza. Poza książkami dzieci otrzymały mobilne głośniki i karty pamięci.

Od trzech uderzeń w dzwon kościelny z 1840 roku rozpoczęła się oficjalna część. Instrument ten został odnaleziony przez Mirosława Płonkę, a zawisł na specjalnie przygotowanej na ten cel konstrukcji autorstwa stolarza Jana Żmii. Nie zabrakło poloneza w ogrodach plebańskich, zaś zwieńczeniem była komedia na tle plebanii w wykonaniu aktorów-amatorów Teatru Młodych im. Rudolfa Warzechy. W tym roku członkowie zespołu ze Stryszowa przygotowali komedię Jana Aleksandra Fredry  „Consilium facultatis”, która okazała się świetnym dopełnieniem wydarzenia. Nad bezpieczeństwem czuwali strażacy z OSP Stryszów, którzy świętowali wówczas także jubileusz 110-lecia istnienia swojej jednostki.

Pomysł i koordynacja: Mirosław Płonka. Organizatorzy: Teatr Młodych im. o. Rudolfa Warzechy, Parafia pw. św. Jana z Kęt w Stryszowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Stryszowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrówce, Ochotnicza Straż Pożarna w Stryszowie

 

(AS)
(zdjęcia: Edyta Filipek-Bajor)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+4 #1 Teatr Młodych 2022-07-18 17:29
Bardzo wszystkim dziękujemy za przybycie i wspaniałą atmosferę!
+3 #2 Stanislaw 2022-07-18 23:15
Świetna organizacją i mnóstwo rozrywki połączonej z edukacja. To my dziękujemy za kolejna imprezę na najwyższym poziomie!

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.