- Opublikowano: 18 lipca 2022, 17:00
- Komentarze: 2

W niedzielę (17.07) w Stryszowie odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 180-lecia konsekracji kościoła pw. św. Jana z Kęt. Była to kolejna odsłona spotkań z historią lokalną ziemi stryszowskiej "Stryszów zawsze ładny", które zapoczątkował historyk Mirosław Płonka (asystent w Katedrze Historii Nowożytnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie). Tym razem – ze zrozumiałych względów – opowieść dotyczyła sakralnego dziedzictwa.
Istotnym elementem obchodów było zwiedzanie kościelnych zakamarków i oglądanie przedmiotów, które dzięki organizatorom ujrzały po kilkudziesięciu (nawet kilkuset latach) światło dzienne. O „pamięci rzeczy” i nieznanych nikomu faktach z przeszłości Stryszowa i okolic opowiadał akademik Mirosław Płonka. Wokół plebanii znajdowały się stanowiska, gdzie parafianie stryszowscy mówili o obyczajowości na ziemi stryszowskiej. Cała przestrzeń ogrodów plebańskich została szczelnie wypełniona stanowiskami z eksponatami, w większości z prywatnych archiwów. Po wystawie plenerowej oprowadzali – Stanisław (Jan Zadora) i Adam Gorczyńscy (Piotr Ryba). Gratką byli krążący wokół gości aktorzy, którzy wcielili się w bohaterów z historii parafii i wsi Stryszów.
Nie zabrakło też animacji czasu wolnego dla licznie przybyłych dzieci. Były serwowane za darmo potrawy regionalne, kawa z ekspresu czy kiełbasa z grilla. Wokół kościoła znaleźć można było wystawę fotografii Edyty Filipek-Bajor i debiutanta Piotra Ryby, a także prace laureatów przeprowadzonego przez organizatorów konkursu „Sakralne Dziedzictwo Stryszowa”. Najlepsze z nich zostały uhonorowane owacjami i nagrodami ufundowanymi przez stryszowskiego Proboszcza. Poza książkami dzieci otrzymały mobilne głośniki i karty pamięci.
Od trzech uderzeń w dzwon kościelny z 1840 roku rozpoczęła się oficjalna część. Instrument ten został odnaleziony przez Mirosława Płonkę, a zawisł na specjalnie przygotowanej na ten cel konstrukcji autorstwa stolarza Jana Żmii. Nie zabrakło poloneza w ogrodach plebańskich, zaś zwieńczeniem była komedia na tle plebanii w wykonaniu aktorów-amatorów Teatru Młodych im. Rudolfa Warzechy. W tym roku członkowie zespołu ze Stryszowa przygotowali komedię Jana Aleksandra Fredry „Consilium facultatis”, która okazała się świetnym dopełnieniem wydarzenia. Nad bezpieczeństwem czuwali strażacy z OSP Stryszów, którzy świętowali wówczas także jubileusz 110-lecia istnienia swojej jednostki.
Pomysł i koordynacja: Mirosław Płonka. Organizatorzy: Teatr Młodych im. o. Rudolfa Warzechy, Parafia pw. św. Jana z Kęt w Stryszowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Stryszowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrówce, Ochotnicza Straż Pożarna w Stryszowie
https://www.wadowiceonline.pl/kultura/21866-wydarzenie-stryszow-zawsze-ladny-wielkim-sukcesem#sigFreeIdd17cabd465
(AS)
(zdjęcia: Edyta Filipek-Bajor)
Komentarze