W październiku na półki księgarskie trafi nowa publikacja autorstwa wadowiczanina dr. hab. Tomasza Gr
Zapomniane wadowickie bractwo w nowej książce Tomasza Graffa

W październiku na półki księgarskie trafi nowa publikacja autorstwa wadowiczanina dr. hab. Tomasza Graffa. Tym razem historyk pochylił się nad Bractwem Różańcowym, którego księga członków przechowywana jest w archiwum tutejszej parafii.

Trudny i wydawałoby się interesujący wyłącznie specjalistów temat różańcowej konfraterni w Wadowicach na przestrzeni lat 1616 - 1822 został przez autora przedstawiony w taki sposób, że książka może zainteresować szerokie grono czytelników. To wieloaspektowa monografia działalności bractwa, ale przedstawiona na szerszym tle dziejów miasta i jego mieszkańców oraz życia codziennego wadowiczan sprzed kilku stuleci. Publikacja jest pierwszą edycją księgi brackiej, którą dodatkowo uzupełniają tabelaryczne zestawienia struktury społecznej członków Bractwa a uatrakcyjniają kolorowe fotografie ukazujące samą księgę.


O walorach pracy Graffa najlepiej świadczą słowa jej recenzenta, dr. hab. Wiktora Szymborskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego "Książka ta została skierowana nie tylko do wąskiego grona specjalistów: historyków, teologów czy regionalistów. Korzystać z niej mogą miłośnicy ziemi wadowickiej, pomimo jej naukowego charakteru, a celem ułatwienia lektury przytaczane dokumenty łacińskie zostały przetłumaczone na język polski [- -], zabieg ten zapewne poszerzy grono czytelników".

Książka "Najstarsze Bractwo Różańcowe w Wadowicach 1616-1822"  została wydana przez Księgarnię Akademicką w serii "Historia Hereditas Ecclesia". Spotkanie promujące książkę, po którym możliwe będzie nabycie publikacji,  odbędzie się w poniedziałek (28.09) o godzinie 17:30 w sali kameralnej Wadowickiego Centrum Kultury. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie można odebrać w Muzeum Miejskim oraz w sekretariacie Wadowickiego Centrum Kultury. Dodatkowo transmisję ze spotkania na żywo  będzie można obejrzeć na stronie internetowej Wadowickiego Centrum Kultury.

 

Dr hab. Tomasz Graff jest wybitnym mediewistą i badaczem dziejów staropolskich, związanym z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Jest autorem monumentalnej biografii Marcina Wadowity wydanej w 2018 r.

 

(JS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.