Fundacja „Obraz w pigułce” wspólnie z małymi pacjentami wadowickiego szpitala oraz gminą Wadowice
Mali pacjenci szpitala wspólnie zrobili wielkie dzieło. Teraz będzie je można zobaczyć

Fundacja „Obraz w pigułce” wspólnie z małymi pacjentami wadowickiego szpitala oraz gminą Wadowice  zapraszają na uroczysty wernisaż, podczas którego zostanie odsłonięty obraz namalowany przez wolontariuszy dla lecznicy. Obraz powstał na podstawie prac małych pacjentów w ramach projektu „Tradycyjne zabawki”.

Wernisaż odbędzie się w środę (26.06)  o godzinie 12:00 przy wejściu na Oddział dziecięcy – IV piętra wadowickiej lecznicy.

Szpital leczy, rodzice pocieszają i trzymają za rękę. My przynosimy codzienny, zewnętrzny świat i radość tworzenia – mówi dr hab. Marcin Kowalik, artysta i prezes Fundacji „Obraz w pigułce”.

Projekt „Tradycyjne zabawki” składa się z 3 etapów. Na początku dzieci przebywające w szpitalu tworzyły plastelinowe przestrzenne projekty – makiety. Ich tematem były właśnie „Tradycyjne zabawki”.  

Następnie, prace zostały przeniesione na wielkoformatowe płótno. Obrazy malowali mieszkańcy Wadowic i okolic w Wadowickim Centrum Kultury m.in. ze Stowarzyszenia Morze możliwości i seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Od strony formalnej mamy do czynienia z „dziełem w dziele” – świat przedstawiony przez dzieci za pomocą plasteliny jest ponownie interpretowany podczas malowania – tłumaczy artysta.

Finałem akcji jest powrót obrazu do szpitala i dzieci, które go projektowały. W  środę (26.06) mali pacjenci zobaczą, jak ich prace zinterpretowali dorośli. Na uroczysty wernisaż zapraszamy wszystkie osoby związane z projektem.

Ptaszki, karuzele, klekotki, koniki, wozy drabiniaste wytwarzane z drewna, stanowią istotny element dziedzictwa kulturowego okolicznych wadowickich gmin. To właśnie na tych terenach istnieje najstarszy ośrodek zabawkarstwa ludowego w Polsce. Tradycja wytwarzania zabawek z drewna sięga I połowy XIX wieku. Przekazywana z pokolenia na pokolenie - przetrwała do dziś. Ludowe zabawki stały się inspiracją dla dzieci podczas wykonywania plastelinowych makiet i dla dorosłych, którzy na ich postawie namalowali wielki obraz.

"Obraz w pigułce" to cykliczny, artystyczny projekt charytatywny. Akcję rozpoczął kilka lat temu artysta malarz dr hab. Marcin Kowalik.  Od początku celem było poprawienie dzieciom czasu spędzonego w szpitalu poprzez wspólne tworzenie oraz pokazywanie innym, że pomaganie jest proste. Od roku 2018 istnieje Fundacja „Obraz w pigułce”.

Mali pacjenci projektują, a wolontariusze malują obrazy do Szpitali Dziecięcych w całej Polsce. Dzięki temu wszyscy uczestnicy akcji mają kontakt ze Sztuką. Dla dzieci, które są w tym projekcie najważniejsze,  jest on źródłem radości. Ból, szpitalna groza, rozstanie z mamą – to wszystko znika w trakcie zajęć plastycznych. Dzięki przyjętej formule realizacji „dzieła w dziele”, każdy uczestnik może odnaleźć siebie i swój wkład w skończonym obrazie. Podczas procesu wspólnego tworzenia współczucie zostaje zastąpione empatią, opiekuńczość i tkliwość – partnerstwem, chęć pomocy innym – twórczą współpracą. Szpital zyskuje wartościowe dzieło sztuki o złożonej historii, nawiązującej do tego miejsca.

(JS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.