Zbliża się kolejna Noc Muzeów – ogólnopolska akcja w której muzea, galerie i instytucje kultury be
Znamy już program tegorocznej Nocy Muzeów w placówkach powiatu wadowickiego

Zbliża się kolejna Noc Muzeów – ogólnopolska akcja w której muzea, galerie i instytucje kultury bezpłatnie udostępniają swoje zbiory zwiedzającym. Po raz dziewiąty włączają się w nią również placówki muzealne z Wadowic i okolic. Zobaczcie, co przygotowano w tym roku.

Noc Muzeów to ogólnopolska impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych. Organizatorzy przygotowują także specjalne atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty, scenki rodzajowe itp. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę płaconą przy pierwszym wejściu lub za darmo.

Muzea, galerie i izby regionalne z terenu powiatu wadowickiego w sobotę 18 maja  już po raz dziewiąty przygotowują się na kolejną edycję tej akcji, jak co roku koordynowanej przez Muzeum Miejskie w Wadowicach. Poza bezpłatnym zwiedzaniem ekspozycji, wydarzeniu będą towarzyszyć liczne dodatkowe atrakcje, w postaci warsztatów, pokazów i wykładów na które zapraszają placówki w Wadowicach, Andrychowie, Lanckoronie, Stryszowie, Tomicach oraz  w Bachowicach. Ekspozycje będzie można zwiedzać od godziny 18:00, aż do północy.

Program Nocy Muzeów 2019 w powiecie wadowickim:

ANDRYCHÓW

Izba Regionalna Ziemi Andrychowskiej (ul. Krakowska 69, pałac Bobrowskich)

Towarzystwo Miłośników Andrychowa

Wystawa stała o historii miasta i jego rzemiosła.

oraz:

Spacer przyrodniczy po Parku Miejskim „Od drzewa do drzewa - rośliny rodzime i obce, ale wszystkie piękne” -  zbiórka w Izbie o godz.16.00.

Warsztaty: „Archiwum rodzinne” - co gromadzić i jak przechowywać? w godz. 18.00-20.00.

„Moje miasto – moja gmina” - wędrówki  historyczno- geograficzne po banerach podłogowych z planem miasta i Gminy Andrychów,

Wstęp bezpłatny

Godz.: 16.00-20.00.

 

BACHOWICE

Muzeum Regionalne w Bachowicach (ul. Ks. F. Gołby 129)

Bezpłatne zwiedzanie wystawy upamiętniającej trzy ważne dla okolic i historii osoby urodzone w Bachowicach: ks. Prałata Franciszka Gołbę, dr. Franciszka Stefczyka i Ojca Rudolfa Warzechę.

Wstęp bezpłatny

Godz: 18.00 - 24.00

 

KLECZA

Apilandia Interaktywne Centrum Pszczelarstwa (Klecza Dolna 148)

Magiczny świat pszczół - multimedialna ekspozycja oraz warsztaty z degustacją miodu. Zapraszamy o godz.: 18:00, 19:30 i 21:00. Obowiązują zapisy i rezerwacja miejsc. Cena biletu: 5 zł (kontakt: tel. 517 203 452 / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

 

LANCKORONA

Izba Muzealna w Lanckoronie (Rynek 113)

Stała wystawa eksponatów z wykopalisk z lanckorońskiego zamku oraz przedmiotów codziennego użytku i rękodzieła ludowego tutejszych mieszkańców, a także opowieści o starostach lanckorońskich.

Wstęp bezpłatny

Godz:. 18.00 - 24.00

 

STRYSZÓW

Muzeum – Dwór Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu (Stryszów 508)

Wystawa stała „Wnętrza dworu polskiego w wieku XIX” oraz

„Motywy i wątki kulturowe krajobrazu Stryszowa” – wystawa poplenerowa prac studentów i pedagogów Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie.

Wstęp bezpłatny

Godz. 18.00 - 24.00

 

TOMICE

Galeria Sztuki „Bałysówka” (ul. Św. Jakuba 2)

Nowa wystawa z okazji 10.-lecia  Galerii: „Jeszcze w zielone gramy" - obrazy, rzeźby  i ceramika zaprzyjaźnionych z galerią artystów. Zajęcia dla dzieci „Kamienne obrazy”.

Wstęp bezpłatny

Godz. 18.00 - 24.00

Izba Regionalna w Tomicach (ul. Floriańska 99)

Pamiątki związane z życiem w regionie: meble i wyposażenie gospodarstwa domowego narzędzi rzemieślniczych i rolniczych, rzeźb, obrazów, książek i gazet. Izba mieści się w zrekonstruowanej 100-letniej wiejskie chacie.

Wstęp bezpłatny

Godz. 18.00 - 24.00

 

WADOWICE

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II (ul. Kościelna 7)

Wystawa stała o życiu i pontyfikacie papieża z Wadowic

Indywidualne zwiedzanie multimedialnej ekspozycji stałej. Muzeum nie prowadzi rezerwacji biletów na to wydarzenie. Wejście odbywa się w grupach 30-osobowych co 15 minut.

Wstęp bezpłatny

Godz. 20.30 - 22.45

„Czytelnia Mieszczańska”

Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej (ul. Krakowska 8)

Bezpłatne zwiedzanie wystawy „Literackie NADSKAWIE w działalności wydawniczej Towarzystwa”.

Wstęp bezpłatny

Godz. 18.00 - 24.00

Natomiast w niedzielę (19 maja) obok „Czytelni” Kiermasz Książki i spotkanie z literatami.

Muzeum Miejskie (ul. Kościelna 4)

Wystawa stała „Wadowice – miasto, w którym wszystko się zaczęło” oraz ekspozycja czasowa „Ceramiczna i malarska opowieść Miry Sabatowicz i Zbigniewa Ziob”.

Warsztaty – budowanie kopuł geodezyjnych (od godz. 19.00 - 22.30)

Wystawa projektów mebli i prototypów prac studentów z Pracowni Projektowania Mebli i Elementów Wyposażenia Wnętrz.

Wykład dr hab. Tomasz Wójcik, profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych o inspiracjach bioniką w projektowaniu  18.30 i 21.00

Portrety karykaturzysty.

AKTUALIZACJA (PIĄTEK, 10 MAJA 2019 10:10)

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.