Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach hucznie obchodzi 5. rocznicę otwarcia no
Tort, darmowe zwiedzanie. Papieskie muzeum hucznie obchodzi 5. lecie powstania

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach hucznie obchodzi 5. rocznicę otwarcia nowej ekspozycji. Z tej okazji przygotowano sporo atrakcji i niespodzianek dla mieszkańców, młodzieży, turystów i pielgrzymów.

We wtorek (9.04) od rana Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach hucznie obchodzi 5. lecie otwarcia nowej ekspozycji. Na wadowickim rynku nie zabrakło z tej okazji pokazu baniek mydlanych dla najmłodszych i występu szczudlarzy. W samo południe dyrektor placówki ksiądz Jacek Pietruszka uroczyście pokroił potężny tor przygotowany na tą okazję przez jedną z lokalnych cukierni. Słodki smakołyk został rozdany wśród mieszkańców, pielgrzymów i turystów. Rozszedł się błyskawicznie.

Na rozstawionym przed wejściem stoisku przygotowano również darmowe gadżety: długopisy, ołówki, balony, kalendarze i plakaty. Wszystko związane z Janem Pawłem II i muzeum.

Do godziny 15:00 szkoły podstawowe i gimnazja mogą wziąć udział w warsztatach, które przybliżają osobę Jana Pawła II. Ponadto, każdy będzie miał możliwość zobaczenia wystawy we własnym tempie i zapoznania się z całością ekspozycji, bez konieczności podążania za przewodnikiem. Na darmowe zwiedzanie placówka zaprasza od godziny 14:40.
 
Od 16:00 razem z Sherlockiem Wadowice przygotowano olejną część fabularnej gry „Muzealni Detektywi. Tajemnica zaginionej walizki”. Tym razem uczestnicy szukać będą cennych artefaktów, które zniknęły w niewyjaśnionych okolicznościach. Wejście odbywać się będzie co 10 minut od 16:00 w grupach 4-osobowych (wejście ostatniej grupy o 19:00). Ze względu na poziom trudności, gra jest dedykowana dla osób powyżej 15 lat.
 
Na zakończenie tego wyjątkowego dnia o godzinie 17:00 rodzinną komedią zainaugurowane zostanie kino familijne w Sali Teatralnej Domu Katolickiego przy placu Jana Pawła II 1.

Przypomnijmy, że muzeum  w nowej formule zostało założone w 2010 roku przez cztery podmioty: Archidiecezję Krakowską, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządy województwa małopolskiego i gminy Wadowice. Muzeum jako nowa instytucja kultury kontynuuje działalność placówki założonej w 1984 roku przez Archidiecezję Krakowską. Placówka po przebudowie działa od kwietnia 2014 roku. Autorami ekspozycji stałej są Barbara i Jarosław Kłaputowie. Przechodząc przez 16 stref tematycznych na czterech kondygnacjach kamienicy, zajmujących 1200 m2 powierzchni, poznajemy kolejne etapy życia Karola Wojtyły - Jana Pawła II: od domu rodzinnego w Wadowicach, gdzie „wszystko się zaczęło”, po dom, którym stał się dla niego cały świat. Odkrywamy przedwojenne Wadowice, wędrujemy z Ojcem Świętym w góry, poznajemy kontekst historyczny jego działalności i wyruszamy w 104 podróże apostolskie. W muzeum możemy też towarzyszyć papieżowi w jego odchodzeniu do Domu Ojca oraz zgłębić jego drogę do świętości.

W muzeum udostępnianych jest blisko 200 autentycznych pamiątek związanych z życiem Jana Pawła II i jego rodziny oraz 140 archiwalnych zdjęć. Wciąż gromadzone są nowe eksponaty, ofiarowywane najczęściej przez osoby z kręgu Jana Pawła II, jak np. osobiste pamiątki przekazane placówkę przez Benedykta XVI w 2017 roku.

Muzeum łączy w harmonijny sposób zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i multimedialnych z tradycyjną prezentacją eksponatów, co każdemu zwiedzającemu pozwala odnaleźć coś dla siebie i poznać lub odkryć na nowo bogactwo życia Papieża z Wadowic.

Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II prowadzi nie tylko działalność wystawienniczą, ale też naukową i edukacyjną. Co roku odbywają się konferencje naukowe i koncerty z okazji papieskich rocznic, a dzieci i młodzież mogą brać udział w warsztatach muzealnych.

Tak wyglądało otwarcie muzeum w nowej formie 9 kwietnia 2014 roku:

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+8 #1 Hefajstos 2019-04-09 16:03
A potem jakaś zdewociała idiotka doniesie na policję, ze pokroili tort z portretem JPII... Hihi...
Cytować
+4 #2 Dom rodzinny? 2019-04-10 08:13
Dom rodzinny Karola Wojtyły to był, kiedy od ul. Kościelnej wchodziło się na piętro budynku do mieszkania Państwa Wojtyłów po starych drewnianych, skrzypiących schodach. Czuło się wtedy ducha czasu oddającego rodzinne ciepło tego miejsca. Teraz to tylko szklana kula, z której można powróżyć ile kto na tym miejscu już zarobił? Z Wojtyłą to miejsce nie ma już żadnego związku poza reklamą.
Cytować
+6 #3 Mimo 2019-04-10 08:21
Rodzinne pamiątki Wojtyłów i Żyda Bałamutha, od którego Wojtyłowie wynajmowali mieszkanie, pięknie eksponuje pan Zygmunt w swoim prywatnym muzeum przy ul. Konstytucji 3 Maja. Tam jest bogaty zbiór osobistych rzeczy m.in. należących do Karola Wojtyły seniora i ręcznie malowany portret ślubny dziadków Karola z Czańca.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.