Czy mieszkańcy naszego miasta przestrzegają  tradycji, jak wygląda współczesny rok obrzędowy, czy
Czy mieszkańcy Wadowic są religijni? Tego dowiemy się na konferencji

Czy mieszkańcy naszego miasta przestrzegają  tradycji, jak wygląda współczesny rok obrzędowy, czy pojawiają się jakieś nowe zwyczaje  i czy można mówić o wyjątkowej duchowości papieskich Wadowic? Tego dowiemy się na konferencji organizowanej przez Muzeum Miejskie.

Konferencja odbędzie się w sobotę (8.12) o godzinie 10:00  budynku w Muzeum Miejskim w Wadowicach  przy ulicy Kościelnej 4. Jest ona częścią większego projektu badawczego, który realizuje muzeum przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Przez ponad rok aktywna grupa lokalnych badaczy-pasjonatów pod opieką kadry naukowej Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadziła badania terenowe, które obejmowały m.in.: ponad 60 wywiadów etnograficznych, obserwacje terenowe oraz dokumentacje fotograficzną i nagraniową.

Podczas konferencji osoby te przedstawią swoje odkrycia badawcze, podzielą się wrażeniami z obserwacji i wywiadów oraz zaprezentują zebrany materiał. Prelegenci: Anna Brusik, Jolanta Godzik, Marta Dybczyk, Aleksandra Sarnecka, Anna Michalik, Łukasz Korzeniowski, Emilia Miodońska i Iwona Kosowska opowiedzą m.in.: o  tradycyjnych śpiewach majówkowych, Wadowickiej  Pieszej Pielgrzymce do Częstochowy, Ekstremalnej Drodze Krzyżowej i kulcie św. Jana Pawła II wśród społeczności internetowych.

O  godzinie 12:30  spotkanie uświetni wykład „Gody czyli polskie tradycje świąt Bożego Narodzenia” przygotowany przez Małgorzatę Oleszkiewicz z Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Kolejne działania w ramach projektu zaplanowane są na przyszły rok i obejmują: nakręcenie filmu dokumentalnego, wydanie publikacji oraz otwarcie wystawy czasowej prezentującej kolekcję zebraną podczas badań.

Program konferencji (sobota 8 grudnia):
 
10:00 – Otwarcie konferencji, wystąpienia: dr Łucja Piekarska-Duraj, Magdalena Zych, Joanna Pytlowska-Bajak
10:30 – 12:15 – Referaty uczestników projektu (przerwa kawowa 11.15-11.30)
12:15 – Podsumowanie i dyskusja
12:30 – Wykład Małgorzata Oleszkiewicz z Muzeum Etnograficznego w Krakowie pt.:„Gody czyli polskie tradycje świąt Bożego Narodzenia”.
13:15 – Zakończenie konferencji


(AG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+13 #1 lump 2018-12-05 15:39
ja wierze w BOGA a czarnym nic a nic nie wierze oni robią więcej cudów niż JEZUS za życia a bogiem ich jest kasiora przykład RYDZYK itd
Cytować
+9 #2 maro 2018-12-05 15:58
wadowiczanie nie bardzo....ale za to okoliczni wiochmeni to na bank...ktoś pisaków musiał wybrać...
Cytować
+10 #3 omg 2018-12-05 16:34
słyszałem opowieści o siostrach zakonnych
Wiążących chore dzieci niektóre kompletnie nic nie jarzące bo taka choroba :(
W każdym bądź razie owe siostry wiozły te boguducha winne dzieci na wybory i nakazywały im jak maja głosować:O
Wiec jak sie pytam gdzie tu kultura gdzie w ogóle zachowanie jakiekolwiek sumienia
ze ich strony?:O
Zwłaszcza że to
"true story " :(
Cytować
-5 #4 Gg 2018-12-05 22:02
Cytuję maro:
wadowiczanie nie bardzo....ale za to okoliczni wiochmeni to na bank...ktoś pisaków musiał wybrać...

Wychodzi na to ze wiocha wybiera dobro.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.