Klasztor Karmelitów Bosych, koszary na ul. Lwowskiej i gimnazjum to tylko niektóre miejsca, które znaj
Spacer po Wadowicach śladami niepodległości z historykiem Konradem Meusem

Klasztor Karmelitów Bosych, koszary na ul. Lwowskiej i gimnazjum to tylko niektóre miejsca, które znajdą się na trasie spaceru „Wadowickimi śladami niepodległości”. Podczas wędrówki po mieście historyk dr Konrad Meus pokaże nie tylko miejsca znane, ale i te na co dzień niedostępne.

W sobotnie (13.10) popołudnie Muzeum Miejskie w Wadowicach oraz dr  Konrad Meus, historyk i badacz dziejów galicyjskich Wadowic, zapraszają na wyjątkowy spacer śladami niepodległości. W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie poprowadzi uczestników do tych miejsc w mieście, które miały związek z wydarzeniami lat Wielkiej Wojny i odzyskania upragnionej wolności.

Wędrówka rozpocznie się o godzinie 15:00 przed klasztorem Karmelitów Bosych „na Górce”, gdzie w 1914 roku Sokoli składali przysięgę, a sąsiadujący z kościołem internat służył w trakcie wojny jako szpital wojskowy. Na trasie znajdą się także m.in. koszary byłego 56 pułku piechoty przy ulicy Lwowskiej i wadowickie gimnazjum. Dr Meus odkryje przed wadowiczanami wojenne tajemnice miejskich  obiektów.

Spacer „Wadowickimi śladami niepodległości” otwiera cykl wydarzeń związanych z obchodami  Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada Do 15 października uczniowie szkół podstawowych i przedszkolaki z gminy Wadowice mogą nadsyłać prace na konkurs plastyczny, którego tematem jest wykonanie plakatu z ilustracją literniczą słowa WOLNOŚĆ. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, a prace wszystkich uczestników zostaną zaprezentowane na listopadowej wystawie w Muzeum Miejskim.

Na wszystkich wadowiczan, którzy chcą w oryginalny sposób uczcić 100-lecie Niepodległej, czekają warsztaty epistolograficzne. Ich celem jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie uczestników do napisania listów, które – dzięki wadowickiej „kapsule czasu” – odczytają mieszkańcy naszego miasta za 100 lat. Zajęcia poprowadzą Marcin Witkowski (20 października) oraz dr Anita Całek z Katedry Komparatystyki Literackiej UJ (27 października). Na warsztaty można zapisywać się do 19 października.
 
Więcej szczegółów na stronie Muzeum Miejskiego.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.