Czy wadowicki samorząd słynie z gospodarności, a gmina rozwija się wzorowo? Tak przynajmniej od wielu
Ranking samorządów: Wadowice niestety bardzo słabo

Czy wadowicki samorząd słynie z gospodarności, a gmina rozwija się wzorowo? Tak przynajmniej od wielu lat zapewnia burmistrz Ewa Filipiak, przy okazji wyborów przedstawiana jako solidny i sprawdzony gospodarz. Czy jednak 16 lat rządów jej ekipy rzeczywiście uzasadnia taki pogląd?

Warto na sprawę spojrzeć w szerszym kontekście. Wygodnego i wiarygodnego punktu odniesienia dostarczają rankingi gmin przygotowywane od lat przez redakcje ogólnopolskich gazet. Dzięki nim można sobie wyrobić zdanie na temat kondycji naszej gminy i trafności wyboru polityki inwestycyjnej pani burmistrz. Nie będą to niestety wnioski budujące.

19 lipca opublikowano doroczny ranking samorządów przygotowany przez dziennik Rzeczpospolita. Oceniano w nim gminne inwestycje, wykorzystanie unijnych projektów oraz wdrażanie przyjaznych mieszkańcom rozwiązań. W rankingu Wadowice nie zostały sklasyfikowane, pojawia się za to oddalony o 15 km Zator, który zajmuje wysoką pozycję w kategorii gmin innowacyjnych. Wygląda więc na to, że Zator – miasteczko bez większych atutów, wielokrotnie mniejsze od Wadowic, bije „papieski gród” na głowę. Jak to możliwe?

Jest to pytanie ciekawe, zwłaszcza, że czołowi radni i urzędnicy, przy każdej niemal okazji powtarzają, że nasza gmina jest jedną z najlepszych w okolicy, mocna zwłaszcza w pozyskiwaniu unijnych środków. Kolejne zestawienie, tym razem przygotowane przez Dziennik Gazetę Prawną pokazuje, że deklaracje te nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. W rankingu badano zdolność polskich samorządów do absorpcji środków unijnych. Pod uwagę brano nie tylko programy, których bezpośrednimi beneficjentami są władze samorządowe, ale również wykorzystanie środków unijnych przez przedsiębiorstwa, rolników i organizacje społeczne. W przypadku tych ostatnich podmiotów zasadniczą rolę także odgrywa gmina, stanowiąc partnera wspierającego dla indywidualnych inicjatyw na swoim terenie. W rankingu Wadowice uplasowały się w środku stawki, zajmując 870 miejsce w Polsce.

Zwycięzcą rankingu została licząca 10 tys. mieszkańców podkrakowska gmina Krzeszowice, która uzyskała imponującą liczbę 6098,08 pkt., wyprzedzając Hel o ponad 500 pkt. Wynik Wadowic – 717,48 pkt. mówi sam za siebie. Jest to wyraźny spadek w porównaniu z rokiem wcześniejszym, kiedy to „dobry” wynik (168 miejsce) zawdzięczaliśmy funduszowi spójności (sfinansowano z niego budowę kanalizacji). Katastrofalna pozycja naszej gminy staje się widoczna dopiero, gdy spojrzeć, jak radzą sobie inne samorządy regionu. W porównaniu z gminami Małopolski wypadamy fatalnie. Bezdyskusyjnym liderem są wspomniane Krzeszowice, Wadowice lokują się na odległym 51 miejscu. Wyżej znalazły się: Skawina (3. miejsce!!!), Maków Podhalański (13), Oświęcim (15.), Sucha Beskidzka (26.), Kęty (38.). Z okolicznych gmin wyprzedzamy jedynie Kalwarię (58.), Andrychów (80.), Wieprz (85.) oraz Mucharz (125.).

Od razu na myśl przychodzą dwa wnioski. Po pierwsze, wyprzedziły nas gminy, które nie mają porównywalnych z nami atutów. O czym to świadczy? Ano o tym, że władze Wadowic z atutów naszej gminy w ogóle nie wykorzystują. Po drugie, słabe lokaty wszystkich gmin z powiatu wadowickiego stanowią wymowny dowód na złe zarządzanie całym obszarem powiatu, w którym w roli rozgrywających zasiadają przecież od lat dokładnie te same osoby, które „trzęsą” gminą Wadowice (patrz Stanisław Kotarba).

W zestawieniu wg ilości realizowanych przez samorządy projektów bezapelacyjnie zwycięża Kraków z 997 projektami, ale już Oświęcim, zajmując miejsce 10. ma ich tylko 58. W Wadowicach projektów doliczono się 39, co dało nam 33. miejsce. Gorzej wypadamy gdy pod uwagę wziąć ilość pozyskanych z UE środków. Mała gmina Krzeszowice (z relatywnie mniejszymi wpływami z podatków) potrafi pozyskać z funduszy europejskich 143 511 zł, a gmina Wadowice tylko 43 994,82 zł, czyli prawie o 100 milionów zł mniej! Znacznie więcej pozyskały Oświęcim (107 056 zł) czy Skawina (184 788 zł). Wadowice wypadają źle również w zestawieniu samorządów pod względem środków uzyskanych na jednego mieszkańca. Zestawienie to pozwala zorientować się, na ile gmina wykorzystuje swój gospodarczy potencjał. Krzeszowice uzyskały tu 14 341 zł, czwarta w rankingu Skawina – 4 430zł, Kraków jest w ósmy z kwotą 3 706 zł. Wadowice zajmują zaś odległe 58 miejsce z kwotą 1 161 zł! Znów wyżej od nas stoją: Kęty, Oświęcim, Sucha Beskidzka i Maków. Strach pomyśleć, jak będzie wyglądała nasza lokata za rok, skoro kanalizacji już nie remontujemy, a jedyne unijne środki w kwocie 8,4 mln zł wykorzystaliśmy na kolejny remont rynku…

Oba omówione rankingi wystawiają niezwykle surową ocenę urzędującej burmistrz i jej ekipie. Śmiało można przyjąć, że niskie oceny oraz słaba absorpcja środków unijnych dowodzą niegospodarności i nieudolności rządzącej Wadowicami Ewy Filipiak i wspierających ją radnych, którzy najwyraźniej nie rozumieją, na czym polega rozwój gminy i jakie znaczenie mają tutaj środki unijne. Brakuje chyba też dobrej woli. Z pewnością zabrakło jej kilka lat temu, gdy bez jasnego powodu Wadowice zrezygnowały z przystąpienia do programu LIDER, tracąc szansę na pozyskanie sporego zastrzyku gotówki. Pieniędzy na inwestycje gmina szuka więc w bankach, zwiększając swoje zadłużenie, zamiast aplikować w programach unijnych. Można spekulować, jakie względy odgrywają tu decydującą rolę, ale z pewnością kredyt, w przeciwieństwie do unijnych środków, uzyskać jest łatwo. Tymczasem urzędnicy gminni nie tylko nie są właściwie wyszkoleni w pozyskiwaniu środków, ale po prostu boją się podejmować decyzje i wychodzić z inicjatywą.

Również bardzo istotny okazuje się brak jednostki wyspecjalizowanej w pozyskiwaniu unijnych dotacji, która opracowywałby wnioski dla instytucji gminnych, przedsiębiorców czy stowarzyszeń. Co symptomatyczne, burmistrz Ewa Filipiak pytana przez miejskich radnych – Henryka Odrozka i Mateusza Klinowskiego, o sposób organizacji pracy nad pozyskiwaniem środków unijnych, w ogóle nie widziała potrzeby systemowego podejścia do tego zagadnienia. Nic dziwnego, bowiem rozwój gminy nie jest priorytetem jej rządów.

Zmiast postawić na obficie wspierany przez UE rozwój przedsiębiorczości lokalnej czy społeczeństwa obywatelskiego, burmistrz oparła swój pomysł na miasto wokół biznesowego i wizerunkowego wykorzystania postaci Jana Pawła 2. Na razie na tym wygrywa.

Na aplikowanie po unijne fundusze pozostał rok, konkurencja jest daleko z przodu, „tęgie głowy” w magistracie zajmują się zaś szukaniem komunistycznych spisków. Dzięki latom zaniedbań „papieskiego samorządu” straciliśmy ogromną szansę na dynamiczny rozwój i w tej mierze nic się już nie zmieni. Na pocieszenie zostaje nam jedynie fakt, że w rankingu Gazety Prawnej na doskonałym 136 miejscu znajdują się Wadowice Górne, mała wiejska i całkowicie nieznana gmina na Podkarpaciu. Istnieje więc spore prawdopodobieństwo, że ktoś pomyli je z naszym, jakże sławnym miastem…

(WD)
(zdjęcie: AL)
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+28 #1 Edward Wyroba 2011-07-25 18:28
No cóż, pozostaje tylko... "zawsze wierny"!
Niestety, Autor zapomniał, że nie może być priorytetem władz gminnych pozyskiwanie środków unijnych, bo ich "konsumowanie" podlega bardzo ścisłej kontroli, a przez to nie da się z nich "uszczknąć" miliona, jak "uszczknięto" z... Karmelickiej!
Więc co tam dla władzy prasowe rakingi!
Maluczkim naopowiada się o "wierności" i uwierzą w... siłę władzy!
A, że "bele" jakiej...

To już nie problem tej władzy...
-49 #2 Prawnik 2011-07-25 18:51
Tekst jest idiotyczny. Po pierwsze rankingi niczego nie dowodzą, są tylko rankingami. Po drugie co ma wspólnego "niegospodarnoś ć" z miejscem w rankingu. Autor jest kompletnym analfabetom.
+38 #3 job 2011-07-25 19:06
dobry artykuł dający dużo do myślenia, szkoda tylko, że nie urzędnikom magistratu. Mam nowy pomysł na biznes dla Pani Filipiak: rozdrobnić starą kostkę z rynku i sprzedawać jako "święte kamienie z Wadowic" (czytaj "papieskie"). To będzie HiT!
+27 #4 Pogodynka 2011-07-25 19:10
Cytuję Prawnik:
Tekst jest idiotyczny. Po pierwsze rankingi niczego nie dowodzą, są tylko rankingami. Po drugie co ma wspólnego "niegospodarność" z miejscem w rankingu. Autor jest kompletnym analfabetom.


Gdyby Wadowice były na 3 no 10 miejscu, to rzeczywiście można by stwierdzić, że ranking rankingiem - nic nie dowodzi - błąd statystyczny, mogli się pomylić o te kilka miejsc. Ale 870 miejsce jednak już coś znaczy (niedobrego niestety). I nie patrzmy na sąsiednie gminy, że są w rankingach za nami, bo jeśli chce się osiągnąć sukces trzeba się równać do najlepszych.
+22 #5 Edward Wyroba 2011-07-25 19:23
Cytuję Prawnik:
Autor jest kompletnym analfabetom.

?
Ty tylko... magistrackim analfabetą!
+17 #6 Ancymon Ancymon 2011-07-25 19:54
Cytuję Prawnik:
Tekst jest idiotyczny. Po pierwsze rankingi niczego nie dowodzą, są tylko rankingami. Po drugie co ma wspólnego "niegospodarność" z miejscem w rankingu. Autor jest kompletnym analfabetom.autor nie zrozumiał jaki cel ma ranking
tak jak nie zrozumiał języka polskiego ,
po prostu ręce opadają ...podpisz się od razu gdzie pracujesz :lol:
+25 #7 dziadek 2011-07-25 20:10
doskonale !!!!!! teraz tylko się dowiedz Marcinie i opublikuj jakie są szanse aby zwołać referendum o odwołanie pani filipiak
+28 #8 Armagedon 2011-07-25 20:40
A jak Żak straszy wyborców rankingami w Andrychowie to wszyscy bili brawo i biadolili że Andrychów słaby i nisko w rankingu . O wtedy to było o.k I wtedy się Stanisławowi Kotarbie podobało .No to teraz tym samym kijkiem po dupie dostanie....
+27 #9 alwin 2011-07-25 22:57
Opublikować to na banerze w centrum niech wyborcy czytają na którym miejscu jest nasze Wadowice
+27 #10 Edward Wyroba 2011-07-25 23:49
Cytuję alwin:
Opublikować to na banerze w centrum niech wyborcy czytają na którym miejscu jest nasze Wadowice


"... W rankingu Wadowice nie zostały sklasyfikowane, pojawia się za to oddalony o 15 km Zator, który zajmuje wysoką pozycję w kategorii gmin innowacyjnych." .

Więc wychodzi na to, że już baner pań Sikowskich, obożony "radziecką" klątwą, jeszcze przed rankingiem "Rzeczpospolite j" oddawał prawdę o naszej, o przepraszam - o Filipiakowo-Kot arbowej rzeczywistości.
+31 #11 Jakub Florczyk 2011-07-26 08:58
Gratuluje, bardzo dobry tekst. Okazuje się, że siostry jednak miały rację.
-35 #12 Madzia 2011-07-26 12:21
Z przykrością informuję, że ostatni raz weszłam na ten portal. Przeraża mnie wasz brak obiektywności, ciągłe dogryzanie osobom o innych niż wasze poglądach i brak rzetelności dziennikarskiej.

Szanowna redakcjo proszę odpowiedzcie mi na dwa pytania:
- kto kryje się za pseudonimem WD, którym podpisujecie co krwiwsze artykuły? W stopce redakcyjnej nie znalazłam osoby, która miałaby takie inicjały. Czyżby ta osoba bała się ujawnić, a może piszecie pod pseudonimem WD, żeby ukryć odpowiedzialnoś ć prawną za autorstwo artykułów?
Inicjały autorki zdjęcia są np. jasne AL = Agnieszka Lewandowska, którą można znaleźć w dziale redakcja. Żądam, aby można było tak samo dowiedzieć się kto jest tym WD!

- i druga sprawa. Wiemy wszyscy jak są robione rankingi, np. w rankingu szkół średnich właśnie Rzeczpospolitej Liceum Wadowity rok do roku jest niżej od Budowlanki. Ważne są kryteria (w jaki sposób jest zrobiony ranking), a nie wyniki rankingu. W powyższym przykładzie mamy m. in. kryterium olimpijczyków mające większą wagę niż wyniki matur i dlatego Budowlanka jest powyżej LO. Chciałabym otrzymać linka do tego rankingu, aby móc zobaczyć zarówno kryteria jak i lata za jakie wykonywano ranking, a nie sam według mnie nierzetelny (bez powyższych danych) opis tego rankingu.
+19 #13 g. 2011-07-26 14:22
Do Madzi:
To idź sobie do płaszczycy, tam masz obiektywność pełną gębą, tam nigdy nikt nikomu się nie dogryza, tam masz rzetelność dziennikarską.
I ciekaw jestem czy znajdziesz tam informację, kto ukrywa się pod pseud. Marysia Reuter, piszącą, a raczej piszącym najbardziej chamskie artykuły? Czyżby ta osoba bała się ujawnić, a może pisze pod pseudonimem Marysia Reuter, żeby ukryć odpowiedzialnoś ć prawną za autorstwo artykułów? Żądam, aby można było dowiedzieć się kto jest tą/tym Marysią Reuter!
+27 #14 Wojtek 2011-07-26 14:25
Madziu sprawdź sobie wszystko tutaj

http://www.gazetaprawna.pl/serwis/samorzad/ranking_gmin_2010

i jeszcze jedno. po lekturze rankingu spróbuj sama coś pro-urzędowego napisać. Jeśli Ci się to uda to gratuluję poczucia humoru:)
Ten artykuł nie jest po to by jak u Płaszczycy wystawiać laurkę Ewie Filipiak i jej świcie. Zawiera za to dużo prawdziwych informacji obrazujących sytuację w gminie a co ważne pokazuje ją na tle innych, dobrze działających!
Właściwie gmina nie musiała szukać dotacji unijnych ale w sytuacji w której jest kraj, przy tak dużej pomocy europejskiej niewyciągnięcie ręki po kasę jest jeszcze większym przestępstwem. Dowodzi, że nasi urzędnicy wychodzą z założenia, że lepiej nic nie robić bo mniejsze ryzyko wpadki jest. Jak już zaczęto coś w tym mieście mozolnie budować lub remontować z drakońskich kredytów, za które my wszyscy PŁACIMY! to od razu wychodzi dziadostwo i fuszerka. Nie trzeba daleko szukać: Krakowska - remontowana rok dłużej!, Zatorska, Karmelicka, walący się dach na budowie sali gimnastycznej, źle wykonane boisko przy szkole na Słowackiego. Można szukać dalej.

Co do autora to mimo, że jest to tekst jednostronny, ale na szczęście w każdym fragmencie trafiony w punkt.

Chcesz znaleźć lizusowskie dziennikarstwo pokazujące wadowicką arkadię? szukaj więc na innej stronie.

Mnie po przeczytaniu tego tekstu krew zalewa na myśl jakie nieroby nami rządzą i że na nich niestety kiedyś głosowałem!
+25 #15 Smoleńsk 2011-07-26 14:31
Kobieto co Ty piszesz!

Ty odpowiedz mi na jedno pytanie czy jak czytasz na wadowice24 tekst jadący po Palikocie, Klinowskim, chwalący pod niebiosa rzecznika i burmistrza to nie masz żadnych zastrzeżeń do obiektywności, dogryzania i rzetelności dziennikarskiej?
Pojawiła się wreszcie mocna druga strona, dzięki czemu w tym mieście znów jest szansa na debatę społeczną o mieście bo przybywa ludzi o odmiennych do urzędu poglądach. Dziękuję.
+18 #16 Edward Wyroba 2011-07-26 14:54
Cytuję Madzia:
(...) Chciałabym otrzymać linka do tego rankingu, aby móc zobaczyć zarówno kryteria jak i lata za jakie wykonywano ranking, a nie sam według mnie nierzetelny (bez powyższych danych) opis tego rankingu.


Staszek.
A co sam znaleźć nie potrafisz?
Tak ci trzeba wszystko na tacy podać...
-21 #17 Madzia 2011-07-26 15:46
Ad vocem
- po pierwsze Edwardzie nie mam męskich atrybutów w spodniach wobec czego nie mogę być, jak twierdzisz Staszkiem

- po drugie zauważyłam, że ktokolwiek coś napisze nie po waszej, komentujących myśli to od razu piszecie, że to napisał Staszek, dlatego zarzuciłam w swoim poście wam osobom komentującym: "brak obiektywności, ciągłe dogryzanie osobom o innych niż wasze poglądach"

- po trzecie co do Marysi Reuter również chciałabym wiedzieć kim owa Marysia jest. Jednak nie zmienia to faktu, że szczycący się wyższością portal online.pl powinien jeśli jest rzeczywiście taki transparentny ujawnić kto używa pseudonimu WD, lub kto bojąc się odpowiedzialnoś ci prawnej wymyślił inicjały WD. Bo na razie pseudonim WD rozszyfrowuję jako Grupa Trzymająca Władzę na tymże portalu.
+26 #18 Mateusz Klinowski 2011-07-26 16:31
@ Madzia

Cytat:
Przeraża mnie wasz brak obiektywności, ciągłe dogryzanie osobom o innych niż wasze poglądach i brak rzetelności dziennikarskiej .
Ja nie znalazłem w tym tekście przejawów nierzetelności dziennikarskiej . Nie widzę też dogryzania. Chyba, że dogryzaniem nazywasz krytykę polityki i rządów Filipiak i Kotarby. Moim zdaniem słuszną.

Tekst wymienia kryteria rankingów, można je również bez trudu znaleźć w necie.

W tekście pojawia się również wzmianka, że rankingi są wygodnym kryterium oceny obecnej ekipy i 16 lat ich rządów. W domyśle - są inne. Masz więc wolną rękę we wskazaniu ich i wykazaniu, że nasza gmina świetnie sobie radzi.

Szukanie Staszka w każdym komentarzu rzeczywiście zakrawa na obsesję, ale ja odbieram to jako żart. Inna rzecz, że jest w nim sporo prawdy.

WD to pewnie Wspólny Dom, czyli faktycznie grupa trzymająca władzę.

Co do wypisów Prawnika na temat analfabetyzmu i natury rankingów, szkoda to w ogóle komentować.
+20 #19 Rower Błażeja 2011-07-26 16:43
Magda przestań proszę. Rozbawiłaś mnie do łez z tą transparentnośc ią:) Jeśli ktoś w tym mieście się z nią tak obnosi, wciska ludziom ciemnotę w postaci "niezależnego dziennikarstwa" to jest to raczej Marcin Płaszczyca. A Twoje komentarze wyglądają na właśnie płaszczycową podpuchę by zwietrzyć kto jest autorem tekstu i dowalić. Śmieszne w tym wszystkim jest to, że wszyscy doskonale wiedzą kim jest ta beznadziejna dziennikarsko Marysia R i wszyscy wiedzą kto ukrywa się pod inicjałami WD, a tylko dla skrupulatnie zbierających haki ludzi jak Ty jest to ważne.
-24 #20 Rozwaga! 2011-07-26 17:13
a dajcie se już spokój;/ nie wiem czy komuś sprawia radość wieczne wbijanie szpili w Panią Burmistrz ? płaci Wam ktoś za to? Całe szczęście że to wszystko tylko na łamach tego mało poczytnego forum i że jesteście tylko marnym odsetkiem w tym mieście....jak widać po wynikach wyborów od 4 kadencji
-7 #21 Adam 2011-07-26 17:18
WD - skoro Wadowice są tak fatalnie zarządzane i uzyskały tylko 717,48 pkt w rankingu, dalczego nie pochwaliłeś tak "dobrze" zarządzanej Lanckorony - ostoi nowoczesności i gospodarności, która ma aż 206,29 pkt w tymże obiektywnym rankingu?
+19 #22 A. 2011-07-26 18:43
Cytuję Adam:
WD - skoro Wadowice są tak fatalnie zarządzane i uzyskały tylko 717,48 pkt w rankingu, dalczego nie pochwaliłeś tak "dobrze" zarządzanej Lanckorony - ostoi nowoczesności i gospodarności, która ma aż 206,29 pkt w tymże obiektywnym rankingu?


Może dlatego, że włodarze Lanckorony nie mówią wszem i wobec jak u nich jest świetnie?
-13 #23 Piwosz Ben 2011-07-26 18:59
A ja myślę że Lanckorona jest bliska bankructwa i dlatego siedzi cicho. Zresztą podobnie jest z Tomicami, Stryszowem, Andrychowem i Wieprzem. Zapytajcie ich o zdolność kredytową bo to jest konkret, a te rankingi są dla kretynów żeby sie podniecali.
+20 #24 Maria Magdalena 2011-07-26 19:30
A jakby Wadowice wygrały ranking to Stasek pierwszy by klape wystawil po order i premie na koncie. Ale czym tu sie Stasku pochwalic? Ile komuszkow zlapales dzis w sieci?

Zabawne jak klakierzy probuja udowodnic jak swietna jest nasza gmina na tle 10 razy mniejszej Lanckorony. Porownajcie madrale do Krzeszowic czy Skawiny;)
-17 #25 Piwosz Ben 2011-07-26 19:52
To co robi komornik w Krzeszowicach?
A Skawina dlaczego ma zadłużenie większe od budżetu ?
Zastanówcie się i przestańce srać we własne gniazdo!
+17 #26 Maria Magdalena 2011-07-26 20:18
Piwosz przestan klamac i kryc magistrackich blaznow.
+16 #27 Maria Magdalena 2011-07-26 20:20
Czytajac twoje idiotyczne posty mozna dojsc do wniosku ze wszedzie jest gorzej niz w Wadowicach. Lecz sie i szukaj dalej komuszkow wsrod sasiadow.
+15 #28 Laska 2011-07-26 20:24
A co robi CBA w wadowickim magistracie już drugi dzień? Piwosz wiesz może? Skoro o Krzeszowicach i Skawinie masz taką wiedzę.
+20 #29 To nie tak 2011-07-26 21:01
Cytuję Piwosz Ben:
To co robi komornik w Krzeszowicach?
A Skawina dlaczego ma zadłużenie większe od budżetu ?
Zastanówcie się i przestańce srać we własne gniazdo!

Przecież to nie tak. Nie zauważyłeś, że tutaj akurat nikt nie próbuje, jak to nazwałeś, s..ć we własne gniazdo, tylko próbujemy ratować popadające w ruinę miasteczko?!? Czas płynie nieubłaganie, pewnie korzystne okazje już się nie powtórzą, a analizując pracę włodarzy Wadowic wydaje się, że mają oni Wadowice, używając Twojego języka, w d...e!!! I o to tutaj chodzi! A nie o inicjały, ani o komunistów, ani o to, który portal jest lepszy!
+22 #30 Cichociemny 2011-07-26 22:03
Statystyki nie da się oszukać, a wyborców owszem.
+20 #31 Cichociemny 2011-07-26 22:11
Artykuł jest rzetelny, ponieważ jest oparty na konkretnych danych liczbowych. Zatem koledzy polemika w tym przedmiocie jest bezprzedmiotowa .
-24 #32 Piwosz Ben 2011-07-26 23:04
Przejedźcie się do Krzeszowic, brud, syf i marazm. Coś na wzór Wadowic z czasów komuny, lat 80-tych. Otwórzcie oczy i przestańcie już ujadać, bo nawet kundel bury sika z dala od swej budy.
Bądźcie dumni, że możecie mieszkać w mieście JP II.
+18 #33 Edward Wyroba 2011-07-26 23:28
Cytuję Madzia:
Ad vocem
(...) Edwardzie nie mam męskich atrybutów w spodniach wobec czego nie mogę być, jak twierdzisz Staszkiem.


To żaden argument...
Wszak już po oskarżeniu rzuconym przez Kotarbę przeciwko Jurczakowi, którym ten pierwszy zarzucał temu drugiemu, że kopnął go w... przyrodzenie, wadowicki Sąd orzekł, że... było to niemożliwe!
Dla mnie to orzeczenie było bardzo czytelne...
Nie wystaczy chcieć być kopniętym...
Trzeba jeszcze mieć... w co!
Kopnąć!
-26 #34 Madzia 2011-07-27 01:28
Na wstępie zaznaczę, że możecie mnie minusować do woli, jak to robicie zwłaszcza z moim pierwszym komentarzem. Nie działa na mnie taka forma szykany czy dezawuowania moich poglądów. Utwierdza mnie ona jedynie w słuszności moich słów.

Ad vocem
- po pierwsze Edwardzie, jeżeli masz jak napisał Klinowski obsesję na punkcie Staszka to zalecam udanie się do najbliższego szpitala psychiatryczneg o w Andrychowie

- po drugie M.Klinowski zbył moje pytanie kim jest autor powyższego artykułu ukrywający się za inicjałami WD odpowiadając: "WD to pewnie Wspólny Dom" Klinowski odpowiadając w ten sposób udawał osobę nic nie wiedzącą o działalności tegoż portalu co jest jawną bezczelnością, gdyż jak sam mówi zakład pracy M.Guzika stanowi dlań miejsce, gdzie "wszystko [czytaj m. in. tenże portal] się zaczęło". Dlatego nie przystoi osobie kreującej się na tak wybitną wykorzystywanie bez zgody skrótu Wspólny Dom i manipulowanie tymże skrótem w odpowiedzi na moje pytanie.

- po trzecie dlatego w dalszym ciągu domagam się jasnej odpowiedzi ze strony redakcji, a więc i Klinowskiego (jego nazwisko znajduje się pogrubioną czcionką w stopce redakcyjnej) kim jest osoba używająca pseudonimu WD, "lub kto bojąc się odpowiedzialnoś ci prawnej wymyślił inicjały WD. Bo na razie pseudonim WD rozszyfrowuję jako Grupa Trzymająca Władzę na tymże portalu."
+16 #35 Litwin 2011-07-27 06:48
Tak pusto w głowie może mieć tylko jedna osoba...
Dlaczego pytając o autora nie masz odwagi przedstawić się kim jesteś? Czego się boisz? Widzisz teraz jak to działa?
+17 #36 Cichociemny 2011-07-27 07:57
Madzia za pseudonimem WD pewnie kryje się Jerzy Urban ;), proponuję Ci pójść tym tropem...
+16 #37 Edward Wyroba 2011-07-27 09:18
[quote name="Madzia"]
Ad vocem
(...) Edwardzie, jeżeli masz jak napisał Klinowski obsesję na punkcie Staszka to zalecam udanie się do najbliższego szpitala psychiatryczneg o w Andrychowie.quote]

Obsesję?
Nie!
Ty po prostu cały z treści swoich komentrzy "wyłazisz"!

Zresztą, to nie tylko ja to zauważam...
+25 #38 g. 2011-07-27 09:36
A może należałoby Madzi odpowiedzieć w stylu pani filipiakowej? "TEGO SIĘ PANI NIE DOWIE!"
+19 #39 bik 2011-07-27 09:56
Cytuję g.:
A może należałoby Madzi odpowiedzieć w stylu pani filipiakowej? "TEGO SIĘ PANI NIE DOWIE!"

Ad Vocem oczywiście..a jak by inaczej.
+18 #40 normal 2011-07-27 10:40
Wolny Dziennikarz Widzę Dalej Wspólne Dobro-wybierz sobie któreś,Madziu!
+19 #41 Dytko Smoleński 2011-07-27 10:46
Wiktor Dmuchowski, Walery Duński, Wania Dobrobiewicz, Walery Dobieski
+12 #42 Litwin 2011-07-27 11:03
Walt Disney;)
-26 #43 Madzia 2011-07-27 11:19
To już jest kpienie z mojej osoby. Ja się tu domagam prawdy i transparentnośc i na tymże portalu, a wy negując moje prawo do odpowiedzi (g. napisał: "TEGO SIĘ PANI NIE DOWIE!") wymyślacie mi jeszcze w komentarzach.

Edwardzie pobyt w Andrychowie naprawdę dobrze by Ci zrobił.

Litwin choć sam występuje pod nickiem warunkuje udzielenie odpowiedzi na moje pytanie kto jest autorem powyższego artykułu od przedstawienia się. Litwinie to nie my, czytelnicy mamy się całkowicie wywnętrzać, tylko redakcja szanownego portalu mieniąca się jedyną prawą i sprawiedliwą w okolicy.

"Dlatego w dalszym ciągu domagam się jasnej odpowiedzi ze strony redakcji [...] kim jest osoba używająca pseudonimu WD, lub kto bojąc się odpowiedzialnoś ci prawnej wymyślił inicjały WD. Bo na razie pseudonim WD rozszyfrowuję jako Grupa Trzymająca Władzę na tymże portalu."
+18 #44 normal 2011-07-27 11:34
WSPÓLNE DZIAŁANIE-WĘSZ DALEJ,Madziu
+30 #45 Kot Alik Jarosława 2011-07-27 11:50
Cytuję Madzia:


"Dlatego w dalszym ciągu domagam się jasnej odpowiedzi ze strony redakcji [...] kim jest osoba używająca pseudonimu WD, lub kto bojąc się odpowiedzialnoś ci prawnej wymyślił inicjały WD. Bo na razie pseudonim WD rozszyfrowuję jako Grupa Trzymająca Władzę na tymże portalu."


"Art. 15.
1. Autorowi materiału prasowego przysługuje prawo zachowania w tajemnicy swego nazwiska.
2. Dziennikarz ma obowiązek zachowania w tajemnicy:
1. danych umożliwiających identyfikację autora materiału prasowego, listu do redakcji lub innego materiału o tym charakterze, jak również innych osób udzielających informacji opublikowanych albo przekazanych do opublikowania, jeżeli osoby te zastrzegły nieujawnianie powyższych danych,
2. wszelkich informacji, których ujawnienie mogłoby naruszać chronione prawem interesy osób trzecich.
3. Obowiązek, o których mowa w ust. 2, dotyczy również innych osób zatrudnionych w redakcjach, wydawnictwach prasowych i prasowych jednostkach organizacyjnych .
Art. 16.
1. Dziennikarz jest zwolniony od zachowania tajemnicy zawodowej, o której mowa w art. 15 ust. 2, w razie gdy informacja, materiał prasowy, list do redakcji lub inny materiał o tym charakterze dotyczy przestępstwa określonego w art. 254 Kodeksu karnego albo autor lub osoba przekazująca taki materiał wyłącznie do wiadomości dziennikarza wyrazi zgodę na ujawnienie jej nazwiska lub tego materiału.
2. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczy również innych osób zatrudnionych w redakcjach, wydawnictwach prasowych i innych prasowych jednostkach organizacyjnych ."

Oczywiście Prawo Prasowe nie zwalnia autora artykułu od odpowiedzialnoś ci prawnej, więc skoro Madziu dopatrujesz się nieprawdy, pomówień bądź nierzetelności w powyższym tekście to zażądaj sprostowania bądź wytocz proces cywilny autorowi artykułu - wtedy redakcja będzie musiała podać jego dane.

Tak więc drogi/droga Madziu domagaj się dalej.

Problem niektórych polega chyba na tym, że nie mogą przeboleć, że ten portal czyta naprawdę spora liczba osób (co widać po komentarzach, "odezwie w mieście" na artykuły, opiniotwórczośc i, ilości fanów na facebooku (ponad tysiąc) oraz pozycja w wyszukiwarce w google po wpisaniu słowa wadowice). Jak na portal który nie ma chyba nawet roku, to chłopakom (i chyba dziewczynom...) nieźle idzie.
+7 #46 normal 2011-07-27 15:07
Alwin-są nasze,minus za sylistyke
+20 #47 Edward Wyroba 2011-07-27 16:00
Cytuję Madzia:
Edwardzie pobyt w Andrychowie naprawdę dobrze by Ci zrobił.


No, ale jak?
Kiedy andrychowski szpital, to też wasz folwark, z waszym wiceburmistrzem u steru!
Widać, to wam by bardziej potrzebny niż społeczeństwu!
+18 #48 Byznes ys byznes 2011-07-27 21:45
Cytuję job:
dobry artykuł dający dużo do myślenia, szkoda tylko, że nie urzędnikom magistratu. Mam nowy pomysł na biznes dla Pani Filipiak: rozdrobnić starą kostkę z rynku i sprzedawać jako "święte kamienie z Wadowic" (czytaj "papieskie"). To będzie HiT!

Rewelacja :D
+24 #49 Robert Rajmund 2011-07-28 21:15
Świetny i mądry tekst. Bardzo pouczający i pokazujący, że Wadowice jak i większość gmin w kraju są areną prostackich zagrań rządzących. Niestety ludzie Ci myślą, że piastują swoje stanowiska dożywotnio.

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.