Radny Mateusz Klinowski omawia przebieg Komisji Inicjatyw Gospodarczych i Rozwoju, która w całości po
Lunapark, czyli Rynek

Radny Mateusz Klinowski omawia przebieg Komisji Inicjatyw Gospodarczych i Rozwoju, która w całości poświęcona była prezentacji projektu Rynku w Wadowicach.

Na wstępie, wszystko wskazuje, że Komisja Inicjatyw Gospodarczych i Rozwoju, przynajmniej w tej kadencji, zajmować się będzie pracą. Jej przewodniczący, Józef Cholewka sprawia wrażenie dobrego organizatora. Spotkanie z wykonawcą (Mostostal) i projektantem (Traffic System), zorganizowane z inicjatywy radnego Odrozka i mojej, było potrzebne, gdyż większość nowych radnych, o mieszkańcach Wadowic nie wspominając, nie miało najmniejszego pojęcia, jak właściwie centrum miasta będzie wyglądać. Odnieść można było nawet wrażenie, że kluczowy przecież dla miasta projekt trzymany jest w tajemnicy.

Na początek kilka ciekawostek. Projektant, firma Traffic System, zajmuje się głównie drogami. Przestrzeni publicznych zrealizowała niewiele – rynek w Zabrzu, gdzie ma siedzibę, oraz… ul. Zatorską oraz Żwirki i Wigury w Wadowicach. Te ostatnie realizacje nie rzucają na kolana, chyba, że na skutek poślizgu, co na Zatorskiej jest raczej regułą. Mostostal Warszawa działa w oparciu o lokalnego podwykonawcę – firmę Komodos, zajmującą się instalacjami. Sam jednak projekt koncepcji zagospodarowania rynku przygotowała uznana pracownia projektowa KONIOR STUDIO. Wcześniej przygotowała ona również projekt ul. Zatorskiej.

Zastanawiają trzy rzeczy. Po pierwsze, projekt wybrano bez konkursu, co w tego typu realizacjach nie jest normą. Dzięki temu rynek w Wadowicach na dekady przybierze kształt narzucony przez wizję jednej osoby czy też studia. Tymczasem ranga tej realizacji jest na tyle duża, że organizacja konkursu była wręcz obowiązkiem miasta. Z drugiej strony, nawet najlepszym architektom przytrafić się może kiks. Doprawdy nie wiem, dlaczego Burmistrz postanowiła tak ryzykować swoim wizerunkiem. Jeżeli rynek okaże się kosztowną klapą, na co wiele wskazuje, to jej nazwisko na zawsze zostanie z tą klapą powiązane. Ciekaw jestem, kto Pani Burmistrz w tej sprawie doradzał?

Po drugie, pierwotny projekt w szczegółach odbiegał od obecnego, a to na skutek zgłaszanych poprawek. Interesujące, w jakim trybie je zgłaszano i czy zostały sformułowane przez profesjonalnych architektów, czy były jedynie luźnymi „postulatami społeczeństwa”? W efekcie, zmienił się układ zieleńców, zmianie uległy ławki, położenie zmieniła galeria, fontanna, kształt studni. Na ile są to zmiany sensowne, trudno dyskutować.

Po trzecie, projekt oraz ostateczny wygląd nieraz bardzo się od siebie różnią. Weźmy znów przykład ul. Zatorskiej. Projekt KONIOR STUDIO był ciekawy – odwzorowywał układ pól i rzekę Skawę z terenów Jaroszowic, o czym mało kto wie. Problem w tym, że w wyniku przede wszystkim fatalnego wykonania ze szczytnych zamierzeń nie zostało prawie nic. Już sama zmiana rodzaju nawierzchni zamysł projektanta obróciła w niwecz. Zamiast czegoś naprawdę unikatowego dostaliśmy banalny i brzydki deptak pełen niedoróbek. Zatorska zaś stała się ulicą niebezpieczną dla pieszych, zwłaszcza w zimie. Wątku sposobu prowadzenia prac, braku zabezpieczeń, wypadków z udziałem przechodniów, niedotrzymywania terminów nie będę tutaj rozwijał.

Warto więc od razu zastanowić się, ile z zamierzeń projektu rynku zostanie zachowane po wykonaniu wszystkich prac? Czy znów zadecydują detale?

PROJEKT

Przejdźmy do samego projektu. Najpierw charakterystyka ogólna. Rynek zyska podłoże granitowe, droga zostanie odsunięta na bok, dodany zostanie wiraż, który ograniczyć ma ruch samochodowy. Dlaczego nie zamierzamy go w ogóle z centrum miasta wyeliminować, nadal pozostaje dla mnie zagadką? Rynek nie będzie dostosowany do ruchu rowerowego. Nie powstaną żadne udogodnienia, ani nie zostaną wytyczone żadne ciągi. Na rowerzystów czekają krawężniki wysokości 12 cm. Cztery miejsca parkingowe pojawią się pod urzędem. Pomnik papieski zostanie na swoim miejscu. Znikną za ta definitywnie drewniane budy ulokowane pod domem papieża. Nie będzie również miejsc na samochody księży pod domem katechetycznym. Jak się okazuje, rynek nie będzie również dostosowany do ruchu pieszego (więcej o tym znajdziecie Państwo poniżej w uwagach profesjonalistów).

Ogólne wrażenie? KONIOR STUDIO poszło w tandetną symbolikę, uzupełnioną o nieprzemyślane rozwiązania i dość zaskakujące elementy małej architektury. Rynek zaprojektowano bez pomysłu i bez wzięcia pod uwagę potrzeb mieszkańców. Niestety, na modyfikację ogólnych zarysów jest już za późno – nasze miasto zyska plac, z którego nie będziemy zadowoleni. Tracimy kolejną szansę na mądrą rewitalizację ważnego, być możne najważniejszego w mieście fragmentu przestrzeni publicznej.

W projekt wciąż możliwe jest jeszcze wprowadzanie zmian dotyczących małej architektury i na tym powinna skupić się dalsza dyskusja. Jej najważniejsze elementy omówię teraz pokrótce (podając też koszty).

(1) Galeria Papieska (koszt 60 tys.). Tafle szklane wyrastające z płyty rynku. Możliwe do demontażu. Będzie ekspozycją wymienną, związaną z papieżem. Położona tuż przed wejściem do domu papieża, co uważam za dość niefortunne. Pierwotnie położona gdzie indziej.

(2) Studnia (koszt 14 tys.). Nadbudówka nad zabytkowym ocembrowaniem. Bez żadnej funkcji.

Zaproponowałem, żeby ocembrowanie wyeksponować, przykryć taflą szklaną. Nie zmieni to kosztów, a zabytkowa studnia zostanie pokazana światu. Projektant podobnie zrobił już na Rynku w Zabrzu. Może to jest dobry pomysł?

(3) Info-kiosk (143 tys.). Kiosk szklany z dwoma automatami informacyjnymi.

Nie widzę sensu, aby znalazł się na rynku, zwłaszcza, że w pobliżu znajduje się informacja turystyczna, dom papieża etc. Ten element można byłoby sobie darować.

(4) Fontanna (162 tys.) z Papieską Projekcją. Obiekt mający szansę na to, aby stać się kultowym. Zastąpi obecną fontannę. Ukryta w nim będzie maszyna do produkcji mgły, w której pojawi się sylwetka papieża. Niestety, wymiana sylwetki na inną postać nie będzie możliwa. Również rozmiary papieskiej projekcji nie będą imponujące. Świebodzina nie pobijemy.

Do tego na rynku przewidziano dużo różnokolorowego oświetlenia LED.

Po poznaniu tych szczegółów mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że rysuje się z tego obraz dość ponury – czeka nas przemiana rynku w Lunapark w stylu Lichenia. Postawimy na kicz i sacro-polo – migające światełka i papież w fontannie naprzeciw nadal eksponowanego, nieudanego pomnika. Wszystko okraszone warkoczem ruchu samochodowego, bo już nie rowerowego. Z góry spoglądać na wszystko będą dinozaury z Inwałdu, Chwilówka i Pizza z Narcyza.

Smutne, ale już dzisiaj Wadowice stanowią przedmiot kpin i uśmieszków. Do wybuchowej mieszanki, którą już na rynku mamy, za ciężkie pieniądze dokładamy kolejne składniki. Być może subkultura młodzieżowa uczyni rozświetlony, wadowicki rynek miejscem niezapomnianych psychodelicznych spotkań, ale mieszkańcy będą go raczej omijać szerokim łukiem.

Komisja Inicjatyw Gospodarczych i Rozwoju czeka na wnioski i sugestie mieszkańców. Można formułować je poniżej, jako komentarze, albo przesyłać bezpośrednio do radnych (email Biura Rady – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Na posiedzeniu 18 lutego wszystkie uwagi przeanalizujemy, przedyskutujemy i postaramy się przekazać urzędnikom miejskim do realizacji. Pozostaje mi jedynie zaapelować do mieszkańców o aktywność i zapewnienie urzędnikom jak największej ilości materiału do przemyśleń.

Niezadowolonych z kształtu projektowanego rynku zapraszam zaś do rozliczenia z podjętych decyzji władz miasta poprzedniej kadencji.

Z innych spraw, Komisja Inicjatyw zleciła również wykonanie kompletnej inwentaryzacji dla pożydowskiej kamienicy na Gimnazjalnej, którą sprzedać ma niebawem gmina. Ma to zapobiec zniszczeniu tego gminnego zabytku przez ewentualnego nabywcę.

(Radny Mateusz Klinowski)
(zdjęcia: Konior Studio, Muzeum Miejskie w Wadowicach, Agnieszka Lewandowska)Radny Klinowski oraz Portal Wadowice Online poprosili o komentarz na temat koncepcji KONIOR STUDIO dwa zespoły projektantów i architektów. Oto ich opinie (oba zespoły wolały pozostać anonimowe):


PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA 1:

Przekształcenie obszarów wśród miejskich to operacja na żywym organizmie. Wiąże się z wnikliwym zbadaniem wszystkich aspektów składających się na tych obszarów właściwe funkcjonowanie. Dopiero analiza struktury zabudowy, kompozycji urbanistycznej, funkcji, komunikacji, sporządzenie mapy hałasu danego miejsca, daje podstawy do rozpoczęcia projektowania. Są to tak zwane wytyczne projektowe. Biorąc pod uwagę przedstawiony projekt rewitalizacji rynku w Wadowicach, można mieć wątpliwości, czy punktem wyjścia zaprezentowanej koncepcji były wspomniane wytyczne.

Zacznijmy od funkcji. Rynek pełni oczywiście funkcję reprezentacyjną, stąd ukierunkowanie projektu na przyjezdnych, wyeksponowanie Bazyliki i domu papieskiego. Nie można jednak zapominać, że jest to przede wszystkim „salon miejski” należący do mieszkańców, gdzie funkcja usługowa dominuje. To wokół rynku powinno skupić się codzienne życie mieszkańców (handel, gastronomia itp.).

W koncepcji KONIOR STUDIO nie zostały uwzględnione powiązania z istniejącą strukturą urbanistyczną oraz powiązania programowo-funkcjonalne (przykładowo, zaprojektowane ukierunkowanie osi komunikacji nie odpowiada traktom, po których poruszają się obecnie mieszkańcy), które są szczególnie istotne dla miejsc o dużej koncentracji usług. Na rysunku 1 widać, że trakty komunikacji pieszej przecinają zaprojektowane skwery zieleni. Jest to oczywiście błąd.

Kolejna kwestia dyskusyjna to brak wyłączenia rynku z ruchu kołowego. Budzi to kontrowersje z dwóch podwodów. Po pierwsze, trakt Lwowska-Mickiewicza stanowi barierę komunikacji pieszej, po drugie dewastuje pejzaż dźwiękowy rynku, który jest jego istotnym elementem kompozycyjnym. Należałoby w tej sytuacji zbadać stopień natężenia hałasu samochodowego i porównać wyniki z unijnymi normami dla tego typu przestrzeni. Skoro rewitalizujemy, niech będzie to zgodne z wytycznymi obowiązującymi w Europie (unikniemy wysokich kar z tego tytułu).

Mała architektura została zdominowana przez "archi-dewocjonalia", brak nowych inspiracji, ciekawych rozwiązań. Mieszkańcom projektant dedykuje jedynie ławki. Intryguje również brak wizualizacji oświetlenia rynku. Nikt poza twórca tak naprawdę nie wie, jak ten plac będzie wyglądał w nocy.

Niezmiernie dziwi też decyzja władz miasta o nie ogłaszaniu konkursu na ten najważniejszy obszar w mieście. Rewitalizacja obszaru o tak dużym znaczeniu symbolicznym i religijnym dla całego kraju powinna odbywać się według projektu wybranego spośród wielu propozycji przez komisję ekspertów. Zaniechanie zorganizowania konkursu stanowi kolejny duży błąd i nie jest praktyką powszechnie stosowaną w przypadku tego typu realizacji.

 

PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA 2:

Brak sensownej alternatywy dla młodych ludzi, zabawy architekturą miejską i świeżości. Rynek powinien ożywiać miasto, by wieczorami tętniło życiem, by młodzi chcieli tutaj zostawać. W projekcie jest sporo elementów, ale brakuje czegoś uniwersalnego: prostego elementu przewodniego, pomysłu.

Jeżeli chcemy turystę w mieście zatrzymać, niekoniecznie ma on się czuć jak w sklepie ze sztuką kościelną. Widzielibyśmy tu raczej naturalne, ponadczasowe elementy, z wyraźnym zaznaczeniem, że powstały dzisiaj, a nie w zamierzchłej epoce. Na przykład mogłaby być to ciekawie rozprowadzona woda, prowadząca do czegoś, coś symbolizująca. Zadaszone elementy, wejście w ziemię, wyodrębnione strefy. Wielopoziomowość dosłowna i przenośna. To są luźne hasła, ale z czegoś takiego ma się wyłaniać koncepcja, przy okazji której jest dyskusja. W zamian dostajemy gotowy już projekt. 

Wielka szkoda, że nie było konkursu i wielka szkoda, że wygrało jednostronne spojrzenie na mieszkańców. Klimat religijny musi być zachowany, ale od tego jest np. kościół, dom papieża. Wyświetlana postać nad fontanną trąci bożonarodzeniową choinka, kiczem i wydaje się bardziej elementem prześmiewczym, niż krokiem do przodu.

Kolejna uwaga ogólna – projektowanie przestrzeni publicznej nie może sprowadzać się do rozrzucania klocków w jakimś schemacie geometrycznym na płaskiej przestrzeni. Musi być pomysł, może i kilka. Zazwyczaj problem nie tkwi w projektantach, tylko w ograniczeniach inwestorów (niekoniecznie finansowych).

WADOWICKI RYNEK PRZEZ LATA:
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+23 #1 Damien z 2011-02-03 15:31
Konior Studio to znana i ceniona pracownia, ale wyraźnie przy tej wizualizacji musieli mieć słabszy dzień. Niby jest "ludź", ale brak napisu "KARCZMA"! Myślę, że jeszcze powinien być ruchomy znak batmana puszczany na niebie ;)
Cytować
+22 #2 Dorota 2011-02-03 15:34
Jezu ale paskudztwo! Betonowa dżungla bez ładu i składu + szopka i światełka a nad tym napis WADOWICKI SAMORZĄD ZAWSZE WIERNY JANOWI PAWŁOWI II. Żenada... Już za komuchów ten rynek był piękny: pełno zieleni, ławek aż przyjemnie się ogląda te stare zdjęcia.
Cytować
+25 #3 ancymon 2011-02-03 15:45
podobno ma byc tez jednoręki bandyta 3 jezuski to podwójna stawka a jak wrzucisz monete do automatu to pani burmistrz z wlazodupami spiewaja hejnał wychodząc z mgły i fontanny ...

pozdrawiam i kiedy nastepne wybory ba nam do końca miasto zniszczą niewykrztałciuc hy bez odrobiny gustu

wadowice to kremowa z margaryny i plastikowy papież gratuluje pomysłu na miasto pajacom z UM
śmiech na świecie (poza carpinetoroma)

...
Cytować
+12 #4 Grzegorz Łopatecki 2011-02-03 15:53
Nie ma co się oszukiwać spoglądając na projekt rynku. Jak słusznie stwierdzono w artykule - problem tkwi w ograniczeniach inwestorów czyli osób związanych z magistratem.
Jest pewne, że rynek straci w nowym układzie funkcję miejsca spotkań wadowiczan i będzie służył wyłącznie władzom naszej gminy do podkreślania jak bardzo są papiescy.

A odnośnie procedur w sprawie wskazanej w artykule koncepcji przebudowy rynku to warto się przyjrzeć przejrzystości formy wyboru tej konkretnej firmy i tego właśnie projektu.
Cytować
+18 #5 Stawros 2011-02-03 16:01
Sztuczna mgła z fontanny?.Przec ież Jarosław nie zaszczyci nas więcej swoją obecnością,będz ie się obawiał zamachu.
Cytować
+10 #6 Ala Makota 2011-02-03 16:02
Można prosić o zamieszczenie pod zdjęciem łapki "unlike" to sobie poklikamy ;)
Cytować
+26 #7 . 2011-02-03 16:12
Poszukajmy jakiś plusów! Myślę, że "Info-kiosk" będzie idealnie sprawdzał się jako toaleta publiczna dla powracających z nocnych zabaw mieszkańców!
Cytować
+23 #8 Damien z 2011-02-03 16:17
Cytuję .:
Poszukajmy jakiś plusów! Myślę, że "Info-kiosk" będzie idealnie sprawdzał się jako toaleta publiczna dla powracających z nocnych zabaw mieszkańców!


Zwłaszcza jak zobaczą papieża stąpającego po wodzie ;)
Cytować
+6 #9 kra 2011-02-03 16:33
A gdzie budki dla Sajdak i Marylki
Cytować
+8 #10 pewex 2011-02-03 17:17
Cytuję linus:

Jest pewne, że rynek straci w nowym układzie funkcję miejsca spotkań wadowiczan.


Nie straci bo nigdy jej nie posiadał. Chyba,że zaliczasz do tego śliskie gówniary na ławkach i czekających na busa w Narcyzie. Przypomnij mi proszę jakieś wydarzenia animujące życie kulturalne, które odbywały się na rynku? Bynajmniej nie chodzi mi o pseudo koncerty organizowane od wielkiego dzwonu.
Cytować
+11 #11 kaad 2011-02-03 17:52
Jako mieszkańcy bardzo prosimy radnego Mateusza Klinowskiego, na którego oddaliśmy swój głos, aby zrobił wszystko co w jego radnej i prawnej mocy, by ten kiczowaty projekt zastąpiono czymś sensownym.
Cytować
-11 #12 Catrina 2011-02-03 18:06
A czy jest coś w tym mięście co wam się podoba?
Cytować
+21 #13 m. 2011-02-03 18:21
Fantastyczni lCytuję Catrina:
A czy jest coś w tym mięście co wam się podoba?


Fantastyczni ludzie, parę fajnych knajp, rzeka Skawa i przyroda przy niej, Leskowiec, Jaroszowicka Góra, Gorzeń, Zawadka, Dworek Mikołaj, Dworek Zegadłowicza, Park Miejski stare wodociągi i harcówka, Czuma, Księży Las, boisko w Gorzeniu, Orlik, Stacja PKP i infrastruktura kolejowa (mosty), budynek Koszar i pomnik przed nimi, cmentarz, cmentarz żydowski i wojskowy, Gimpel, portale Wadowice Online i Sportowe Wadowice, Sala w czwórce i przy jedynce, basen, Osiedle Pod Skarpą, z 20 dziewczyn z miasta.

To tak na szybko co mi się podoba. Tu jest tyle fantastycznych rzeczy, że mi osobiście paskudny rynek i napis na magistracie, Ewa F., Stanisław K. Jakub G. + kilkudziesięciu ich przydupasów z UM i okolic nie są w stanie zepsuć uroku tego pięknego miasta. Oni za parę lat przeminą na śmietniku historii i nikt o nich nie będzie pamiętał. To co wymieniłem będzie zawsze.
Cytować
-4 #14 Igor 2011-02-03 19:17
Stanowczo protestuję, jeżeli ulica Żwirki i Wigury nie wygląda ładnie , to która do cholery wygląda ?
Cytować
+11 #15 KK 2011-02-03 20:12
A czy jako mieszkańcy - wspólni, grupą - możemy jeszcze zrobić cokolwiek, by wpłynąć na władze, aby zmieniono ten projekt, który - w mojej ocenie - pozbawia rynek jakiegokolwiek charakteru. A ten wszech obecny beton , prawie tak jak w okolicach Galerii Krakowskiej w Krakowie spowoduje, że latem nikt nie będzie miał ochoty tamtędy chadzać, a już z pewnością siadać na tych kilku - pożal się Boże - ławeczkach.
Nie jestem z wykształcenia prawnikiem, więc nie wiem, czy coś można zrobić, ale uważam, że skoro dopuszczono się chociażby takich zaniedbań jak wybór projektu w drodze konkursu - to może warto te poczynania władz kwestionować... ???
Cytować
-12 #16 Radni do tyłu 2011-02-03 20:46
Szanowni Panowie Klinowski i Odrozek chyba urwali się z choinki - projekt rynku był już znany co najmniej od dwóch lat, kiedy to ukazał się na łamach kilku regionalnych gazet. Ale jak zwykle Pan Klinowski odkrył Amerykę! Pozostałych niewydarzonych kwestii w ogóle nie bedę komentować. Jeśli chodzi o sam projekt to zapewne Pan Klinowski, i kilku innych ludzi, zapomniał jak to co jakiś czas nabijają się z wadowickiego rynku, z fontanny i napisu na magistracie, hałasu w rynku robionego przez auta. Widocznie dobrze, że coś się zmieni! A skoro to dla Pana tak ważny problem to dlaczego nie poruszał Pan tego tematu w czasie kampanii, juz wtedy było wiadomo o tej inwestycji, dlaczego nie pokazał nam Pan i zapewne nie pokaże własnej propozycji?! Jak zwykle bardzo łatwo zarzucać komuś niegospodarność i "beznadzieję" a samemu mieć gó.no do powiedzenia!!! Jak dla mnie ten projekt to ma nawet więcej zieleni, niż do tej pory jest i mam nadzieję, że tacy wieczni malkontenci jak Pan i Pan Odrozek pomysla w końcu racjonalnie nie tylko przez pryzmat swoich cool różowych szkiełek na oczach i zrobią wszystko by ta inwestycja doszła do skutku!!! Do roboty ludzie. Zróbcie coś by żyło nam sie lepiej!!! :PP
Cytować
+12 #17 xxxxxxxxxxxxx 2011-02-03 21:16
Brakuje głośników pod ławkami do odtwarzania hymnu. No i mgielny papież mógłby się trochę ruszać w tej mgle.
Cytować
+16 #18 Krzysztof Faber 2011-02-03 21:16
Znakomity artykul.Ja dorzuce od siebie jeszcze ze powinny byc konsulatacje publiczne z mieszkancami ktore proejkt powinien uwzglednic albo odpowiednio do nich sie odniesc.
Ja bym sprawy nie odpuscil i nalegam na drazenie tematu bo jak patrze na ta wizualizacje a z doswiadczenia wiem ze bywa gorzej niz na obrazku to az mi sie wierzyc nie chce ze za kilka lat bede musial to ogladac na zywo . Proejkty tego typu robia studenci na pierwszym roku studiow i nie zaliczaja wiec jak mozna cos takiego budowac sie pytam???
Jeszcze raz gratuluje rzeczowego tekstu.

Pozdrawiam autorow :)

Krzysztof Faber
Cytować
-9 #19 123 2011-02-03 22:15
Zapraszam na Kalinową jest bardzo pięknaCytuję Igor:
Stanowczo protestuję, jeżeli ulica Żwirki i Wigury nie wygląda ładnie , to która do cholery wygląda ?
Cytować
-20 #20 paranormalny 2011-02-03 23:39
JEŻELI TAKA NEGATYWNA JEST OPINIA LEWICY TO JA DZIĘKUJĘ ZA TAKICH LEWUSÓW
WASZE POGLĄDY SĄ JUŻ NUDNE I WŁAŚNIE BETONOWE
A RYNEK BĘDZIE GRANITOWY Z DUŻĄ ILOŚCIĄ ZIELENI, A NIE BETONOWY JAK WY CHCIELIBYŚCIE
Cytować
+14 #21 JaśniePanMaro 2011-02-04 00:01
Cytuję paranormalny:
JEŻELI TAKA NEGATYWNA JEST OPINIA LEWICY TO JA DZIĘKUJĘ ZA TAKICH LEWUSÓW
WASZE POGLĄDY SĄ JUŻ NUDNE I WŁAŚNIE BETONOWE
A RYNEK BĘDZIE GRANITOWY Z DUŻĄ ILOŚCIĄ ZIELENI, A NIE BETONOWY JAK WY CHCIELIBYŚCIE


Idź do lekarza dziadek: wszędzie widzisz komunistów. Demencja starcza spowodowała, że mylisz normalnych ludzi którzy chcą mieszkać w normalnym mieście a nie w sklepie z dewocjonaliami z czerwonymi.
Cytować
+12 #22 militarny zwierz 2011-02-04 00:19
Jak myślicie czy za nickiem paranormalny kryje się Staszek czy może redaktor konkurencji nasłany przez Staszka? a może jakiś inny przylizus... Staszka?;)
Cytować
+10 #23 JaśniePanMaro 2011-02-04 00:23
Cytuję militarny zwierz:
Jak myślicie czy za nickiem paranormalny kryje się Staszek czy może redaktor konkurencji nasłany przez Staszka? a może jakiś inny przylizus... Staszka?;)


A cóż to za różnica? Taki sam bełkot :) Komuniści! Czerwoni! Szok! Było tak. Widzieliście? Klękajcie narody! :) Jak ktoś nie jest z nimi i ma inne zdanie to komunista i bolszewik :)
Cytować
+12 #24 militarny zwierz 2011-02-04 00:28
właściwie różnicy nie ma, ale mam nadzieję , że kiedyś zrozumieją, że to portal dla ludzi myślących
Cytować
+17 #25 Wadowiczanka 2011-02-04 07:29
Projekt zrobiony pod turystów, wielki plac dla "pilegrzymów", a co z nami? Może trochę więcej zieleni w centrum? Parę drzewek nie pomoże w oczyszczeniu powietrza, za parę lat boom pielgrzymowy zniknie a my zostaniemy z "pięknym" betonowym placem z lampkami LED.
Projekt jak dla mnie 1/10. Porażka.
Cytować
+24 #26 mieszkańcy są chętni 2011-02-04 07:55
Projekt projektem,ale przy okazji trzeba było patrzeć przyszłosciowo. Pytam , czy do końca świata ,budynki w sródmiesciu i przyległych ulic. nie będą podłączone do miejskiego c.o.? Mamy XXI wiek i papę ,eternit na dachach oraz czad w powietrzu.Czy za 4 lata ktoś się obudzi i znowu będzie rozkopywanie Wadowic?
Cytować
-16 #27 Radni do tyłu 2011-02-04 08:41
Panie Faber czyzby Pan nie czytał gazet? Dwa lata temu projekt był wyłożony w urzedzie miejskim do konsultacji dla mieszkańców. Pisały o tym gazety, ja skorzystałam i zostawiłam swoje wnioski o zmiany i rzeczywiście ujeli je w projekcie z tego co widzę! Ludzie co wy wyprawiacie nie potraficie powiedziec nic merytorycznego, nikt nie odniósł się do moich psostrzeżeń dotyczacych kłamastwa jakim jest zarzucaie Miastu rzekome ukrywanie projektu! Potraficie tylko obrzucać błotem innych i wkładać negatywne komenatrze w usta konkretnych osób!! A wiecie dlaczego ? Bo jestescie towarzystwem wzajemnej adoracji , która nie pojmuje, że są ludzie, kórzy mogą mieć inne zdanie niż wy ( poza wspominanymi przez was z nazwiska i zawodu powyżej)! Śmierdzi mi tutaj frustracją...
Cytować
+15 #28 Tom 2011-02-04 08:56
A na po chu.., bo tak się już wyrażę przebudowują nam Rynek??? Pytał się ktoś o coś mieszkańców?? Może jakieś referendum zrobić z pytaniem skierowanym do mieszkańców Wadowic czy jest to w ogóle potrzebne czy nie. Nie lepiej było by wyremontować wszystkie kamienice, a nie robić taką rewolucję jaką się robi teraz na rynku? To jest kretyństwo i pieniądze wyrzucone w błoto. Aaa i jeszcze jedno!!! CIEKAWE CO ZROBIĄ Z KOSTKĄ BRUKOWĄ ZEBRANĄ Z PŁYTY RYNKU??? NAGLE URZĘDNICY STAROSTWA PEWNIE NA WIOSNĘ BĘDĄ PRZED DOMKAMI BRUKOWAĆ SOBIE PODJAZDY ITP. ZNAJĄC ŻYCIE TAK BĘDZIE NA 100%! CIEKAWE CZY KTOŚ SIĘ TYM ZAINTERESUJE CO SIĘ STAŁO ALBO STANIE Z KOSTKĄ?? APEL DO ADMINA PORTALU : PROSZĘ O ARTYKUŁ NA TEN TEMAT Z OFICJALNĄ WYPOWIEDZIĄ PANI BURMISTRZ NA TEN TEMAT>
Cytować
+16 #29 Lucka 2011-02-04 09:03
Projekt zrobiony wylącznie pod pielgrzymów, których za parę lat zabraknie, a my wadowiczanie zostaniemy z betonowym, podświetlonym lampkami LED placem po środku rynku. W projekcie za mało jest zieleni, za dużo tandety w postci fontanny z mgłą i szklanym sklepikiem, WOW! Na pewno wpiszą nas do UNESCO! Moim zdaniem, projekt powinnien zostać wybrany i zakceptowany przez mieszkńców (głosowanie online).
Cytować
+17 #30 lipa 2011-02-04 09:30
A ja pytam dlaczego nie zrobiono referendum w sprawie remontu rynku? Dlaczego nie przedstawiono kilku propozycji do wyboru? Robią z nas stado baranów, które nie ma nic do powiedzenia w kwestii tego, co dzieje się w mieście. Prywatny folwark! Toż to normalny pas startowy, no chyba, że to klepisko będzie pełniło też funkcję lotniska dla przylatujących purpurowych beretów!
Cytować
+29 #31 ojciec 2011-02-04 10:00
Świetny rynek, gratulacje dla Pani Burmistrz za pomysł . Ja nieskromnie do tego projektu dołożyłbym 7 konfesjonałów na żetony oraz klęczniki przed fontanną. Po wrzuceniu żetonu uruchamiałby się program komputerowy "twoja ostatnia spowiedź", oraz dioda sygnalizująca w kolorach zielonym lub czerwonym czy dany pielgrzym otrzymał rozgrzeszenie czy nie. Wydaje mi się, że dla pielgrzymów byłoby to rozwiązanie praktyczne, uniknęliby kolejek w Bazylice. Dla rowerzystów proponuję zrobić szlak wokół rynku w kształcie różańca. Nie można zapomnieć oczywiście o stacjach drogi krzyżowej idealnie by się wkomponowały w rynek. Obrazy oczywiście w 3D Ta projekcja papieża w fontannie wydaje mi się trochę mało wzniosła, ja bym tą projekcję wyświetlał wieczorami na budynku Magistratu wadowickiego dla uwznioślenia pomysłu przebudowy rynku.
Cytować
+17 #32 ! 2011-02-04 11:03
Radny Klinowski na burmistrza;)
Cytować
+12 #33 Ala Makota 2011-02-04 12:24
jest jeden plus - jeśli płyty będą podobne do tych przed galerią krakowską, to będzie gdzie pojeździć na rolkach ;)
Cytować
+14 #34 m. 2011-02-04 12:34
Cytuję eloelo:
jest jeden plus - jeśli płyty będą podobne do tych przed galerią krakowską, to będzie gdzie pojeździć na rolkach ;)


Straż Miejska i bojówki Jakuba Gila nie pozwolą :)
Cytować
+14 #35 @ Lipa 2011-02-04 15:16
@ Lipa:

Nie może być pasa startowego, bo będzie sztuczna mgła! A później będziemy mięć drugi Smoleński.

Kolejna sprawa, nie mogło być przed wyborami bo przed wyborami "zmienialiśmy władze starostwa" i "budowaliśmy szpital".

A poważnie mówiąc co do referendum to organizacja takiego przedsięwzięcia też kosztuje. Ja myślę, że przynajmniej tacy radni jak Klinowski, Odrozek czy Janas po to zostali wybrani, aby wyłapywali takie absurdy.
Cytować
-20 #36 stary flacorz 2011-02-04 15:51
Większoś z was chyba zgupiała jak czytam te wpisy to wygląda na to że w naszym miescie nic się nie buduje a wszystko co się zrobi jest złe.
Basen - źle , orlik - źle bo za daleko, hale nowe - źle bo za małe, nowa oczyszczalnia ścieków - źle,
stacja uzdatniania wody- źle bo nie źródlana , a kanalizacja Zaskawia Jaroszowic Ponikwi źle bo lepsz były szamba.Remont drogi - źle bo kostka nie tego koloru asfalt czarny itd
Czy wy naprawdę nie widzicie jak nasze Wadowice pięknieją.
Cytować
+15 #37 okularnik 2011-02-04 17:23
Cytuję stary flacorz:
Czy wy naprawdę nie widzicie jak nasze Wadowice pięknieją.


Jakoś tego nie widać szczerze powiedziawszy.
Cytować
+21 #38 Anna 2011-02-04 18:24
Cytuję Igor:
Stanowczo protestuję, jeżeli ulica Żwirki i Wigury nie wygląda ładnie , to która do cholery wygląda ?

Otóż to!! Przynajmniej jeden, który myśli;)
Po pierwsze uważam, że p. Filipiak jest ograniczona tylko i wyłącznie do tego, co widzi z okna. Jak dla mnie rynek wyglądał całkiem ładnie i można by tylko poprawić pewne detale jak wspomniane oświetlenie, rozwiązanie problemu (nie problemu?) ruchu kołowego ( swoją drogą spodobało mi się oreślenie) czy dodanie czegoś żywego i miłego dla wszystkich (patrz zieleni). Po co robić coś dla innych jeśli się nie wie czego by inni chcieli ( albo się nie chcę dupy ruszyć, żeby się dowiedzieć!)?????
Po drugie ważniejszą dla mnie inwestycją byłoby np. podrasowanie parku miejskiego, sworzenie inicjatyw przyciągających mieszkańców z dziećmi w niedzielne popołudnia ( żeby po tych cholernych marketach się nie bujali, jakby co dopiero PRL się skończył!). Można rozpocząć współpracę z wadowickimi zespołami, a jest ich kilka. Organizować cotygodniowe występy w parku, z miejscem do grilla i miłą atmosferą.
Aż mi się odechciało wypisywać, bo uzmysłowiłam sobie jaką te Wadowice są dziurą:(
Chciałam na koniec zapytać czy skoro jawnie i wyraźnie mówi się o szerokich zaniedbaniach ze strony władz gminy i po trochu powiatu, czy skoro powszechnie wiadomym jest że większość radnych w ogóle nie wywiązuje się ze swoich obowiązków i tylko pieniążki pobiera, to czy nie wartałoby zapoznać dokładnie z tą sytuacją organu wyżeszego stopnia, powiedzmy na pierwszy ogień wojewody a może później Prezesa Rady Ministrów ? W końcu ktoś ma nad samorządem włądzę więc?
Art. 171, pkt. 3 Konstytucji:
Sejm, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, może rozwiązać organ stanowiący samorządu terytorialnego, jeżeli organ ten rażąco narusza Konstytucję lub ustawy.


POWODZENIA:)
Cytować
-1 #39 kolbert 2011-02-04 19:22
proponuję zlikwidować drogę przez rynek,będzie dużo bezpieczniej dla małych dzieci ganiających gołębie w rynku
Cytować
-8 #40 Hans 2011-02-04 19:24
stary flacorz @ A ty widziałeś ile dała unia na wodociągi?? Po jaką cholerę się wypowiadasz jak byś Ty to własnymi rekami nam budował. Fajnie masz pod deklem.

Nad Skawa są 3 gniazda czapli siwej , to też dzięki naszej pani burmistrz co ??
Cytować
-13 #41 niko 2011-02-04 20:51
Mnie się ten projekt podoba :P
Cytować
+17 #42 andrzej 2011-02-05 09:03
Cytat ze strony internetowej firmy WYG :

„ Zespół WYG zrealizował na podstawie koncepcji Konior Studio projekt budowlany oraz wykonawczy przebudowy MIEJSCA ZGROMADZEŃ RELIGIJNYCH na wadowickim rynku „
Dlatego też ludzie kochani – nie będzie „ Rynku „, nie będzie „ placu „, będzie to co wyżej. Najlepiej , gdyby można było to rozwijać i zwijać jak dekoracje, bo wynika z tego ,że dla innych celów ta przebudowa nie służy.
Cytować
+14 #43 andrzej 2011-02-05 09:14
Cytat ze strony internetowej firmy WYG :
„ Zespół WYG zrealizował na podstawie koncepcji Konior Studio projekt budowlany oraz wykonawczy przebudowy MIEJSCA ZGROMADZEŃ RELIGIJNYCH na wadowickim rynku „
Dlatego też ludzie kochani – nie będzie „ Rynku „, nie będzie „ placu „, będzie to co wyżej. Najlepiej , gdyby można było to rozwijać i zwijać jak dekoracje, bo wynika z tego ,że dla innych celów ta przebudowa nie służy.
Cytować
-27 #44 Alisa 2011-02-05 09:39
A czy to biuro architektoniczn e 2 ma jakieś znaczące projekty wykonane.
Bo to co zostało napisane to takie "ble, ble, ble". Szkoda, że biuro nie podało swojej nazwy, tylko ukrywa się pod nr 2.
Ale to wcale nie znaczy, że jestem zachwycona projektem rynku!!!
Cytować
-26 #45 Kohinor 2011-02-05 12:39
Do studia arch. 2 -
Myślę, że architekt kamienicy przy ul. Żwirki i Wigury, tez miał gorszy dzień i nie miał wizji, czy wiedzy. Bo jak można było coś takiego wsadzić w zabytkowe, historyczne centrum Wadowic.
Cytować
+16 #46 Mieszkaniec gminy 2011-02-06 09:38
Sądzę, że Wadowicka burmistrz poprzez taki projekt rynku zapewne chciałaby wywołać wśród odwiedzających skojarzenie z Krakowem, tam nie ma ruchu kołowego na rynku - w Wadowicach jak widać wszystkie ościenne uliczki zostaną przerobione na deptaki. W tej sytuacji w trosce o zmotoryzowanych należałoby owinąć tę kolebkę spokoju jakąś porządną drogą np. BDI. Wg mnie ten pomysł przebudowy to marny sposób na poprawienie sobie samopoczucia.
Cytować
+26 #47 Demostenes 2011-02-06 10:28
Pan M. Klinowski odsłania ponurą, żelazną kurtynę i ujawnia mały fragment faktycznego, skandalicznego sposobu sprawowania władzy przez magistrat. Prawie przez 20 lat gnój stajni Augiasza był starannie pokrywany lukrem , serwowanym przez tzw. rzecznika. Do tego jeszcze zawsze magistrat demonstrował i demonstruje nadgorliwość religijną („wadowicki samorząd wierny JPII”) , nawet w przypadku nieprzygotowane j profesjonalnie przebudowy (kolejnej, a wodociągi czy kanalizacje dla Babicy , Wysokiej, Stanisławia itp. mogą czekać) rynku. Szkoda, że nie wiemy kto zasiadał i zasiada w poszczególnych komisjach oraz kto co mówił na posiedzeniach tych komisji (a nie mam wątpliwości, że byłby to znakomity materiał na niejeden kabaret, biorąc pod uwagę to kogo magistrat od lat chytrze „przepycha” na radnych) , kto jest wykonawcą inwestycji a kto inspektorem nadzoru.
Zwracam uwagę, że misterne lukrowanie, rzekomą pobożnością, totalnego gnoju, skojarzone z demonstracyjną, obłudną pobożnością, aktualnie trwa wokół wadowickiego ZZOZ, pokracznego karła w stosunku do ZZOZ w Suchej B. . Zarówno miasto Sucha B. jak i powiat są dwa razy mniejsze od Wadowic i powiatu wadowickiego.
Uważam, że wadowicki magistrat, od 12 lat dominuje także w samorządzie powiatowym, a wcześniej dominował w poprzedniczce powiatu, Urzędzie Rejonowym. Było i jest to możliwe z tego powodu, że zdecydowana większość radnych, nawet ta nie nasłana przez magistrat, kierując się prywatą, przyjęła postawę służalczą względem liderów z magistratu. Dla ZZOZ i szpitala przyniosło to katastrofalne skutki, czego zresztą nikt nie kwestionuje. Zadłużenie zbliża się do 6 000 000 zł. Szczątkowemu szpitalowi, w znacznej części zlokalizowanemu w skandalicznie zaniedbanych pomieszczeniach , grozi zamknięcie. Co w takiej sytuacji robią radni powiatowi? Ano obrzucają błotem T. Kramarczyk, którą sami powołali na starościnę, informując opinię publiczną, że T. Kramarczyk była rzekomo przeciw rozbudowie szpitala (w rzeczywistości optowała za rozbudową za 45 000 000 zł, to znaczy za tyle na ile może sobie pozwolić starostwo), opluwają dr T. Czopka, że jest winien zadłużeniu ZZOZ chociaż każdy trzeźwo rozumujący człowiek wie, że zadłużenie sprokurowała magistracka faworytka K. Grzesiek. Szkoda miejsca na zestawienie wszelkich podłości jakich dopuścili się ostatnio radni powiatowi w sprawie ZZOZ, wciągnięci w bagno przez magistrackich liderów. Jak chcą zamknąć skandal wokół ZZOZ rajcy powiatowi? Przeprosić oplutych (przecież tego wymaga katolicyzm!)? Analiza błędów? Rozrachunek z krętacką przeszłością ? Wnioski na przyszłość? Nic z tych rzeczy!!! Udający wierzących radni ( bo wierzący , w świetle faktów nie mieliby czelności), akurat teraz kiedy odsłaniają się brudne łapska wielu z nich, podejmują uchwałę w której identyfikują się z Janem Pawłem II, wzywają do solidarności wokół JP II itp. Solidarność z JP II wraz z wadowickimi radnymi powiatu? Trudno sobie wyobrazić większą obelgę dla JP II. Oto typowa polska obłuda religijna. Ta haniebna uchwała, właśnie w wydaniu radnych naszego powiatu, jest dotkliwym policzkiem dla faktycznie wierzących, bo dla wierzących najbardziej uczciwą modlitwą jest sposób życia, a nie gołosłowne, obrzydliwie obłudne deklaracje.
Modlą się pod figurą a diabła mają za skórą
Cytować
-14 #48 lekarz dobra rada 2011-02-06 23:08
Jak cię zgaga pali to weź Ranigast forte, albo czopka. W przeciwnym wypadku będziesz cierpiał i dręczył się bez powodu.
Cytować
+7 #49 Mieszkaniec gminy 2011-02-07 15:26
Cytuję Igor:
Stanowczo protestuję, jeżeli ulica Żwirki i Wigury nie wygląda ładnie , to która do cholery wygląda ?


ŻADNA
Cytować
+15 #50 a 2011-02-07 20:57
a o czym tu dyskutować? Dyskusje można prowadzić tam, gdzie dzieje się coś merytoryvznego. Natomiast inwestycje w tym mieście to nic konstruktywnego , a jeden wielki temat dla prokuratora. Jeden wielki kretynizm i nic więcej. Już nawet wszystkich wywodów Klinowskiego nie chciało mi się czytać, bo jeżeli ktoś na początku twierdzi, że: "Zamiast czegoś naprawdę unikatowego dostaliśmy banalny i brzydki deptak pełen niedoróbek. Zatorska zaś stała się ulicą niebezpieczną dla pieszych, zwłaszcza w zimie. ". Panie Klinowski - tu nie można mówić o brzydocie - ta ulica NKIE NADAJE się do ruchu pieszego i powinna być ZAMKNIĘTA. A wy tu o brzydocie... To se dalej gadajcie...
Cytować
+13 #51 Damien z 2011-02-08 10:50
Całe tutaj zamieszanie, raczej nie ma znaczenia dla tej konkretnej inwestycji. Mam nadzieję, że w przyszłości inaczej tego typu sprawy będą załatwiane! Chodzi chyba o wskazanie słabych punktów, a nie wylewanie jadu na siebie nawzajem. Z projektu rynku to już tylko można się trochę pośmiać i wolno przyzwyczajać do jego perspektywy.
Cytować
+13 #52 Ala Makota 2011-02-09 11:40
Cytuję zły omen:
Całe tutaj zamieszanie, raczej nie ma znaczenia dla tej konkretnej inwestycji. Mam nadzieję, że w przyszłości inaczej tego typu sprawy będą załatwiane! Chodzi chyba o wskazanie słabych punktów, a nie wylewanie jadu na siebie nawzajem. Z projektu rynku to już tylko można się trochę pośmiać i wolno przyzwyczajać do jego perspektywy.


Koniec. Kropka.
Cytować
+11 #53 komono 2011-02-09 20:07
Niech jeszcze na tej płycie zrobią linie i będzie idealny plac manewrowy dla eLek.
Gdzie zieleń?! To ma być betonowa pustynia czy co?? Takie place niech w Krakowie budują!
Cytować
+15 #54 Auslander 2011-02-18 19:41
Nie jestem z Wadowic. Zdarza mi się tutaj czasem przyjechać. I coś Wam powiem. Z tego Waszego rynku to najbardziej podoba mi się ten ze zdjęcia nr 7. Pasuje do otaczających go budynków. Uważam, że niewypałem jest tworzenie nowoczesnej płyty wśród starych historycznych kamieniczek. To pasuje jak kwiatek do kożucha. Wydaje mi się, że zamiast eksponować papieża we mgle, lepiej byłoby doprowadzić wygląd rynku do takiego jaki był dawniej. Pewnie większą radość sprawiłoby to Janowi Pawłowi II.
Cytować
+19 #55 Krzysztof Faber 2011-02-19 01:26
Cytuję Radni do tyłu:
Panie Faber czyzby Pan nie czytał gazet? Dwa lata temu projekt był wyłożony w urzedzie miejskim do konsultacji dla mieszkańców. Pisały o tym gazety, ja skorzystałam i zostawiłam swoje wnioski o zmiany i rzeczywiście ujeli je w projekcie z tego co widzę! Ludzie co wy wyprawiacie nie potraficie powiedziec nic merytorycznego, nikt nie odniósł się do moich psostrzeżeń dotyczacych kłamastwa jakim jest zarzucaie Miastu rzekome ukrywanie projektu! Potraficie tylko obrzucać błotem innych i wkładać negatywne komenatrze w usta konkretnych osób!! A wiecie dlaczego ? Bo jestescie towarzystwem wzajemnej adoracji , która nie pojmuje, że są ludzie, kórzy mogą mieć inne zdanie niż wy ( poza wspominanymi przez was z nazwiska i zawodu powyżej)! Śmierdzi mi tutaj frustracją...


10 lat temu profesorowie WAPK zrobili duzy masterplan dla Wadowic.
w ten sposob oddali czasc Papiezowi. (za darmo)uwzgledni li w nim rowniez projekt rynku oraz przewidzieli pare wytycznych dla ulicy MBF.
jesli ktos przymyka oczy na to zjawisko ktore jest na AMBF to dziwic nie powinien projekt rynku .

sfrustowany a jakze Krzysztof Faber
Cytować
+10 #56 Krzysztof Faber 2011-02-19 14:39
jeszcze tylko jeden link :
http://www.pps.org/squares/

pzdr

kf
Cytować
+13 #57 Kris 2011-02-21 13:56
Na wesoło : " Zróbcie plac,zróbcie plac
niech sie ..." itd.
I pytam : CZYJE to miasto ? Czy tylko
urzędników ? Czy nam ,mieszkańcom
potrzebny jest akurat t a k i rynek
jak w projekcie ?
Jest jeszcze czas na ew. rozważenie koncepcji i zmiany ? To PROSIMY UM aby to wykonał !
Cytować
+10 #58 Damien z 2011-02-25 15:43
W Poznaniu podobnie, tylko zamiast papy gargamel

http://bryla.gazetadom.pl/bryla/1,85298,9166173,Zamek_Gargamela__,,ga,,2.html
Cytować
+7 #59 Ja też 2011-02-27 14:11
Cytuję m.:
Fantastyczni lCytuję Catrina:
A czy jest coś w tym mięście co wam się podoba?


Fantastyczni ludzie, parę fajnych knajp, rzeka Skawa i przyroda przy niej, Leskowiec, Jaroszowicka Góra, Gorzeń, Zawadka, Dworek Mikołaj, Dworek Zegadłowicza, Park Miejski stare wodociągi i harcówka, Czuma, Księży Las, boisko w Gorzeniu, Orlik, Stacja PKP i infrastruktura kolejowa (mosty), budynek Koszar i pomnik przed nimi, cmentarz, cmentarz żydowski i wojskowy, Gimpel, portale Wadowice Online i Sportowe Wadowice, Sala w czwórce i przy jedynce, basen, Osiedle Pod Skarpą, z 20 dziewczyn z miasta.

To tak na szybko co mi się podoba. Tu jest tyle fantastycznych rzeczy, że mi osobiście paskudny rynek i napis na magistracie, Ewa F., Stanisław K. Jakub G. + kilkudziesięciu ich przydupasów z UM i okolic nie są w stanie zepsuć uroku tego pięknego miasta. Oni za parę lat przeminą na śmietniku historii i nikt o nich nie będzie pamiętał. To co wymieniłem będzie zawsze.

:)))))
Cytować
+7 #60 Stanisław 2011-08-29 22:48
To co zrobiono obecnie z wadowickim rynkiem /na dzień dzisiejszy/ to jest koszmar. Szczególnie nieudolne wykonanie brukowanych chodników na których można nogi łamać ,lub skręcać !!!
Gratulacje pomysłodawcom takiej fuszerki.
Ogólnie to są poronione pomysły gospodarzy miasta, którzy chcą zapisać się w historii miasta. Szkoda tylko że za ten pomysł = niezbyt korzystnie !!!
Cytować
+4 #61 Wadowice nocą... 2011-08-29 23:15
Cytuję Stanisław:
To co zrobiono obecnie z wadowickim rynkiem /na dzień dzisiejszy/ to jest koszmar. Szczególnie nieudolne wykonanie brukowanych chodników na których można nogi łamać ,lub skręcać !!!
Gratulacje pomysłodawcom takiej fuszerki.
Ogólnie to są poronione pomysły gospodarzy miasta, którzy chcą zapisać się w historii miasta. Szkoda tylko że za ten pomysł = niezbyt korzystnie !!!

Oj, nie byłbym taki pewien, czy gospodarzom miasta chodzi o zapisanie się w historii miasta, czy też w grę wchodzi zupełnie co innego. Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Zwykle tak bywa. Szkoda, nie tylko dlatego, że rynek przykryto betonową płytą, ale też dlatego, że nie doprowadzono do porządku stanu pod tą płytą - a tak zrobiłby dobry gospodarz. Wstyd, i ta sprawa, niestety, śmierdzi. Zostaje nam obejrzeć sobie nasze ukochane miasto na zdjęciach - np. na youtube Wadowice nocą... (koniecznie trzy kropki na końcu) vadowity.
Cytować
+4 #62 kiczyk 2011-10-21 09:43
W tej chwili rozmowa o nawierzchni, projekcie itp chyba nie ma sensu, bo już tego nie zmienimy. Ale jedna sprawa chyba może się udać. Proponuję zaprotestować przeciwko robieniu fontanny z wizerunkiem papieża. To po pierwsze wg mnie jest ośmieszanie Papieża: czy ktoś z Was chciałby się "ukazywać" na fontannie, bo ja nie. A po drugie to chyba jest kicz, przynajmniej wg moich kryteriów estetycznych
Cytować
-3 #63 Bida z Nędzą 2015-03-21 06:52
Jesteście dumni z wadowickiego rynku? Podobno wygrywa konkursy. Wszystko wokół jest nadal żałosne, jak całe Wadowice i niczego tu nie zmienicie, zwłaszcza tutejszej mentalności.
Cytować
+1 #64 minu 2015-03-21 09:21
Mnie tam rynek się podoba. No,ale Polakom nigdy nie dogodzi.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.