W Zakopanem można obejrzeć pracę "Drzewo życia", "Drzewo wolności" i "Drzewo pasji" Miry Sabatowicz
Drzewa życia, wolności i pasji

W Zakopanem można obejrzeć pracę "Drzewo życia", "Drzewo wolności" i "Drzewo pasji" Miry Sabatowicz z Galerii Sztuki "Bałysówka", które zostały zgłoszone na III edycję Ogólnopolskiego Konkursu Ceramicznego "Kadr z szamotem w tle".

W sobotę (22.02) w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem odbył się wernisaż prac zgłoszonych na III Triennale Ceramiki "Kadr z szamotem w tle" zorganizowanym przez Związek Ceramików Polskich oraz Miejską Galerię Sztuki w Zakopanem. Naszą Gminę na III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ceramicznego reprezentowała Mira Sabatowicz z Galerii Sztuki "Bałysówka", która zaprezentowała trzy swoje dzieła: "Drzewo życia", "Drzewo wolności" i "Drzewo pasji".

Elementami inspirującymi w tej edycji były filmy uznanych postaci polskiej kinematografii: "Imagine" Zbigniewa Rybczyńskiego do muzyki Johna Lennona, "Muzykanci" Kazimierza Karabasza, "Jasminium" Jana Jakuba Kolskiego oraz "Katedra" Tomasza Bagińskiego.

Celem projektu było zaangażowanie artystów-ceramików i rzeźbiarzy różnych pokoleń w artystyczny dialog z twórcami parającymi się odmiennymi dziedzinami twórczości, wykazanie, że na polu wspólnej wrażliwości i głębokiego przeżywania świata mimo odmienności używanego języka dialog ten jest możliwy, poszerzanie wiedzy o naszym dziedzictwie narodowym zarówno u artystów jak i u widzów konkursu, uwypuklenie wkładu twórczości filmowców polskich będących bohaterami III edycji konkursu w dorobek kultury europejskiej i światowej a także pokazanie wystawy konkursowej jako projektu czytelnego dla każdego odbiorcy, niehermetycznego, atrakcyjnego i zachęcającego do odbioru sztuki.

Warto nadmienić, że w pierwszej edycji konkursu rzeźbiarze i ceramicy pokazali prace inspirowane poezją Zbigniewa Herberta. Oddali oni swój głos w przestrzeni trójwymiarowej wobec poruszanych przez niego problemów. W edycji drugiej bohaterami byli zaś zakopiańscy kompozytorzy - Mieczysław Karłowicz i Karol Szymanowski.

Wystawa prac czynna jest do 15 marca w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem, ul. Krupówki 41.


(LG)
(zdjęcia: Galeria Sztuki "Bałysówka)


NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.