W najbliższych dniach w ważniejszych księgarniach w całej Polsce ukaże się książka dra Konrada Me
Wadowice miasto galicyjskie

W najbliższych dniach w ważniejszych księgarniach w całej Polsce ukaże się książka dra Konrada Meusa "Wadowice 1772-1914. Studium przypadku miasta galicyjskiego". Pozycja stanowi pierwszą część z trylogii autora poświęconej hostorii naszego miasta.

Niezła gratka dla miłośników lokalnej historii: "złote" lata rozwoju Wadowic doczekały się dzisiaj własnego opracowania. W najbliższych dniach w ważniejszych ksiegariach w całej Polsce pojawi się książka autorstwa wadowiczaninia dra Konrada Meusa z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie "Wadowice 1772-1914. Studium przypadku miasta galicyjskiego"

Ta blisko sześciuset stronnicowa pozycja stanowi pierwszą część z trylogii tego autora poświęconej historii naszego miasta. Jak dowiadujemy się od autora, do przygotowania książki wykorzystane zostały unikatowe i nieznane materiały archiwalne zdeponowane w piętnastu archiwach polskich, austriackich i ukraińskich.

Zobacz: Monografia o Jaroszowicach już dostępna

Książka spotkała się już z bardzo dobrymi recenzjami wybitnych polskich naukowców zajmujących się dziejami Galicji. Dzięki wykorzystaniu metody komparatystycznej (porównawczej) książka stanowi również wartościowe źródło wiedzy dla historyków i pasjonatów zajmujących się historią innych miast galicyjskich. Promocja publikacji o Wadowicach odbędzie się w najbliższych miesiącach m.in. w Uniwersytecie Wiedeńskim, w Uniwersytecie Lwowskim oraz w prestiżowym Centrum Historii Miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej mającym swoją siedzibę również we Lwowie. W marcu z kolei będzie miało miejsce spotkanie promujące te pozycję w Wadowickim Centrum Kultury.

Fragment książki:

W pierwszych dniach czerwca 1772 roku – od strony Białej – do Wadowic wkroczyło austriackie wojsko dowodzone przez generała Roberta d’Altona. W roku kolejnym, w dniu 29 grudnia, na Rynku Głównym (jak wówczas nazywano najważniejszy plac miasta) władze miejskie wraz z mieszkańcami złożyły przysięgę wierności Domu Lotaryńsko-Habsburskiemu. Od tego momentu, aż do 1918 roku miasto weszło w skład państwa austriackiego (później austro-węgierskiego). Wbrew pozorom lata te były najważniejszym okresem w blisko 800-letniej historii Wadowic. W tym czasie Wadowice, z niewielkiego mało znaczącego miasteczka, urosły do rangi „znaczniejszego miasta Galicji”. O skali przekształceń Wadowic może świadczyć fakt, że jeszcze w końcu XVIII wieku miasto liczyło niespełna 2 tysiące mieszkańców. Wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości liczba ludności wzrosła sześciokrotnie. Miasto nad Skawą w XIX wieku stało się ważnym centrum: administracyjnym, religijnym, wojskowym, oświatowym, handlowym, a w przede dniu pierwszej wojny światowej również przemysłowym. Obserwując rozwój dziewiętnastowiecznych Wadowic można odnieść – zresztą słuszne – wrażenie, że bez osiągnieć tamtej epoki dzisiejsze Wadowice byłyby niewiele znaczącym miasteczkiem na mapie Polski.


(MG)

Konrad Meus (ur. 1981 r.) - adiunkt w Katedrze Historii XIX wieku Instytutu Historii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, uczeń profesora Kazimierza Karolczaka. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół następujących zagadnień: historia społeczno-gospodarcza monarchii habsburskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Galicji; rozwój miast galicyjskich w XIX wieku; gospodarka i społeczeństwo Lwowa w latach 1772-1918. Obecnie przygotowuje trzyczęściową historię Wadowic okresu XIX i pierwszej połowy XX wieku. Część pierwsza zatytułowana Wadowice 1772-1914. Studium przypadku miasta galicyjskiego ukaże się nakładem wydawnictwa Księgarnia Akademicka już w styczniu 2014 roku. Uczestnik międzynarodowego zespołu naukowego „Galicja 1772-1918”. Od 2012 roku działa w polsko-ukraińskim zespole grantowym, którego celem jest Inwentaryzacja materiałów historycznych dotyczących gospodarki Galicji w latach 1772-1867 ze zbiorów archiwów i bibliotek Polski, Austrii i Ukrainy (2012-2015). Wiceprezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego, członek Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Miasta Krakowa.


NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+16 #1 Gina 2014-02-09 12:49
Świetna wiadomość!
Cytować
+10 #2 Czytelnik 2014-02-09 13:31
Czekam z niecierpliwości ą. Jaka cena książki?
Cytować
0 #3 Aaaaaa 2014-02-18 18:02
W ktorych ksiegarniach mozna kupic?
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.