Małopolska też ma swój Złoty Pociąg: to specjalny przejazd "papieską" jednostką EN61-01, organizow
My też mamy swój Złoty Pociąg!

Małopolska też ma swój Złoty Pociąg: to specjalny przejazd "papieską" jednostką EN61-01, organizowany dla dzieci objętych opieką krakowskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który pojawił się na torach linii kolejowej nr 117 m.in. w Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowicach.

Kiedyś był stałą atrakcją naszych torów, dziś Pociąg Papieski już bez swojej "papieskości" czasem pojawia się na naszych torach jako zwykła jednostka przewożąca pasażerów, bądź podczas specjalnych wydarzeń.

Tak było w sobotę (26.09) kiedy to po raz kolejny wyruszył w trasę jako pociąg specjalny na trasę Kraków Płaszów - Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Wadowice  - Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Kraków Płaszów. Tym razem jako "Małopolski Złoty Pociąg", atrakcja dla dzieci objętych opieką krakowskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej: z rodzin zastępczych, pogotowia rodzinnego czy rodzinnych domów dziecka. Dla 60 osób była to na pewno spora atrakcja.

Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody, humory dopisywały, zarówno zaproszonym rodzinom jak i fotografującym - mówi nam Tomasz Przepióra ze Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Krakowie.

Przejazd pociągu zorganizowało już po raz piąty Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Krakowie i krakowski MOPS przy współpracy Oddziału Małopolskiego Przewozów Regionalnych i PKP PLK. Uczestnicy przejazdu zwiedzili Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zaś miłośnicy kolei w tym samym czasie udali się na kolejową wycieczkę do Wadowic.

Przypomnijmy: przez ponad trzy lata, od 2006 do 2009 roku specjalnie przygotowana jednostka EN61-01 nazwana Pociągiem Papieskim w żółtych barwach jeździła Kolejowym Szlakiem Jana Pawła II między Wadowicami a Krakowem. 28 maja 2006 pociąg poświęcił podczas wizyty w Polsce papież Benedykt XVI, 31 maja odbyła się jego oficjalna prezentacja, a od 3 czerwca pociąg rozpoczął kursowanie po swojej trasie trzy razy dziennie. Jednak ze względu na małe zainteresowanie podróżnych, 1 września 2009 roku zawieszono jego kursowanie. Sam pociąg od czasu do czasu jeździł między Zakopanem a Krakowem, a także a także między stolicą Małopolski a Wadowicami, jednak pozbawiony już "pielgrzymkowego" charakteru", jako zwykły kurs, czasem z okazji jakiejś papieskiej rocznicy. Można było go też wynająć. Skład jako Pociąg Papieski wrócił na krótko we wakacje 2012, jednak ze względów finansowych wycofano się z tego pomysłu.

Co gorsza, od jakiegoś czasu słynna jednostka EN61-01 niszczała na bocznicy w Suchej Beskidzkiej. Oficjalnie, jak dowiedzieliśmy się wtedy od rzecznika Małopolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych, z powody zużytych zestawów kołowych. Trochę żal było patrzeć na stojącą smutnie maszynę, niektórzy nawet spisali ją już na straty i prorokowali, że nigdy nie wróci już na tory. Na szczęście kilka miesięcy  temu kolejarze naprawili skład i od czasu do czasu możemy go również zobaczyć na naszych torach w regularnym obiegu na trasie Kraków Główny - Wadowice - Bielsko-Biała. Żółty pociąg w charakterystyczne papieskie malowanie już nie jeździ jako pielgrzymkowa atrakcja, ale i tak cieszy miłośników kolei i pasażerów.

Jak widać, Małopolska miała swój Złoty Pociąg zanim było to modne...


(Marcin Guzik)
(zdjęcia: Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Krakowie)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-8 #1 Railwayman 2015-09-27 22:31
Jak PIS wróci do władzy, to Pociąg Papieski w letnie weekendy będzie jeździł, jak dawniej, do Wadowic. "Warszawka" wymyśliła, ze w nowym rozkładzie jazdy pojedzie nowoczesny pociąg z Warszawy do Zakopanego, ale przez Żywiec, aby postępowcom przejazd w żaden sposób nie kojarzył się z papieskimi Wadowicami. A na otarcie łez Wadowicom zostawili "pośpiech" z Poznania i Wrocławia do Zakopanego, kursujący w soboty i niedziele o nazwie "Siemiradzki", zamiast "Skawa" czy "Kremówka"
Cytować
0 #2 Drwal 2015-09-27 23:14
do Railwayman

PiS to gówno!!! Żaden zdrowo myślący człowiek nie postawi przy nich krzyżyka!!!
Cytować
-3 #3 manio 2015-10-28 17:28
Tak to prawda i zjedz go równo
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.