Zakończył się drugi sezon na tężni solankowej w Wadowicach. Na obiekcie instalacja została wyłącz
Wadowicka tężnia solankowa zakończyła drugi sezon. Następne inhalację dopiero na wiosnę

Zakończył się drugi sezon na tężni solankowej w Wadowicach. Na obiekcie instalacja została wyłączona. Na kolejne inhalacje mieszkańcy będą mogli wybrać się dopiero na wiosnę.

Tężnia solankowa w Wadowicach kończy drugi sezon działalności. Ze względu na mróz i coraz niższe temperatury, jej instalacja została wyłączona.  Mieszkańcy chcący zażyć inhalacji solnych, będą mogli zrobić to dopiero na wiosnę przyszłego roku. Nie da się ukryć, że miejsce cieszy się sporym zainteresowaniem.

Tak wygląda wadowicka tężnia solankowa:

Przypomnijmy, że budowę obiektu rozpoczęto we wrześniu 2021 roku roku na działce gminnej przy skrzyżowaniu ulic Topolowej i Lipowej w okolicach parku w Wadowicach, w miejscu, gdzie znajdowało się dzikie wysypisko. Przetarg warty 688 tysięcy złotych wygrała spółka Momumentum z Wrocławia. Wadowice pozyskały dotację na budowę takiego ustrojstwa. Małopolska przyznała ponad 238 tysięcy złotych z programu Małopolskie Tężnie Solankowe. Wkład własny do inwestycji także został pokryty z dotacji zewnętrznej a konkretnie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, z którego pozyskano 280 tysięcy złotych, co daje łączną kwotę ponad pół miliona złotych.

Tężnia solankowa z leczniczą tarniną została otwarta oficjalnie 1 czerwca 2022 roku i jest  obiektem ogólnodostępnym o charakterze uzdrowiskowym. To naturalny inhalator, przeznaczony do wytwarzania tzw. „mgły wodnej”, czyli aerozolu o właściwościach zdrowotnych, wchłaniany przez korzystających podczas sesji inhalacyjnych. Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu m.in. schorzeń górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej oraz ogólnego wyczerpania organizmu. Jak zachwala włodarz, w ciągu godziny oddychania solankowym powietrzem w tężni pochłaniamy tyle jodu, co w trakcie trzech dni pobytu nad morzem.

W obiekcie znajdują się dwie strefy – południowa i północna, pokryte drewnianą pergolą, w których znajdą się ławki przeznaczone dla sesji inhalacyjnych. Wokół niego zasadzono  ozdobne drzewa, wybudowano nowe chodniki, ławki, leżaki parkowe i  latarnie solarne  

Korzystanie z obiektu jest bezpłatne.

 

 

 

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+1 #1 Kacper 2023-11-23 12:02
Przez dwa lata nikt mi nie odpowiedział na pytanie skąd jest solanka?
Cytować
-1 #2 Kacper 2023-11-23 12:02
Przez dwa lata nikt mi nie odpowiedział na pytanie skąd jest solanka?
Cytować
+7 #3 ja 2023-11-23 12:47
Cytuję Kacper:
Przez dwa lata nikt mi nie odpowiedział na pytanie skąd jest solanka?

ze zbiornika obok tężni...
Cytować
-3 #4 Brawo 2023-11-23 16:29
Tężnia jest bardzo potrzebna, tworzy świetny mikroklimat, dobry pomysł burmistrza Kalińskiego.
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.