Nowa 2,5 kilometrowa ścieżka rowerowa  prowadząca na koronę zapory Jeziora mucharskiego jest już sk
Nowa ścieżka na zaporę już po odbiorach. Można jeździć na legalu

Nowa 2,5 kilometrowa ścieżka rowerowa  prowadząca na koronę zapory Jeziora mucharskiego jest już skończona i po odbiorach. Urząd Miejski ze względu na aurę odpuścił uroczyste otwarcie. Można więc śmigać na legalu!

Od początku kwietnia tego roku trwały prace związane z budową nowej ścieżki rowerowej od Ponikiewki do zapory Jeziora Mucharskiego w Świnnej Porębie. Nowy odcinek  ma ponad 2,5 kilometra długości i łączy się z istniejącą już 3-kilometrową trasą, która niedawno została wyasfaltowana. Niedawno położono ostatnie warstwy asfaltu, skończono też wszystkie mostki na nowej trasie, wyrównano i uporządkowano teren.

W ostatnim czasie trasa doczekała się też oznakowania poziomego i pionowego. Nie jest to jednak ciąg pieszo-rowerowy ale jedynie rowerowa ścieżka: na znakach poziomych pod uwagę wzięto jedynie rowerzystów, na asfalcie wymalowano też jedynie rower nie uwzględniając pieszych, który przypomina, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny o czym wiele osób "zapomina" korzystając z takich przybytków.

Ścieżka doczekała się także oznakowania jako Velo Skawa. Nowy odcinek w przyszłości ma być częścią właśnie tej  126 kilometrowej trasy przebiegającej przez powiaty  suski, wadowicki, oświęcimski, chrzanowski, olkuski, z Suchej Beskidzkiej do miejscowości Hutki w powiecie olkuskim. W Wadowicach powstało już kilka odcinków tej trasy: ścieżka rowerowa od Ponikiewki do stadionu Skawy a także fragment przy nowej drodze za Maspeksem. Jak zapowiada marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, na przełomie roku ma być gotowe pozwolenie budowlane na odcinku Wadowice - Zator.

Na nowej ścieżce trzeba uważać w kilku miejscach: trasa przecina nową, ruchliwą drogę przez Gołębiówkę pod zaporą i bezwzględnie trzeba zatrzymać się i ustąpić pierwszeństwa jadącym nią samochodom, o czym przypomina przekreślony znak C-13a "Koniec drogi dla rowerów" oraz STOP.

 

Podobna sprawa ma się z  odcinkiem od zapory w dół, gdzie rowerzyści dzielą z samochodami kilkaset metrów drogi z mostkiem pod wiaduktem na krajówce i gdzie do ciągu pieszo rowerowego na chodniku trzeba uważać na pojazdy. Sporo rowerzystów zastanawiało się, jak inwestor rozwiąże problem z ciasnym odcinkiem i dojazdem do domów. Właśnie w ten sposób, ale inaczej się raczej nie dało...

 

Jak się dowiadujemy w wadowickim magistracie, 15 listopada, ścieżka przeszła odbiory. Urząd Miejski w Wadowicach ze względu na niezebyt sprzyjającą aurę, zrezygnował z oficjalnego otwarcie,  jednak można już z niego legalnie korzystać.

Wiele osób - spacerowiczów, biegaczy czy rowerzystów - już przetestowało ten odcinek W  naszej ocenie to najładniejsza trasa dostępna  w Wadowicach i okolicy: rowerem można dojechać spod stadionu MKS Skawa, wzdłuż rzeki, przez Zbywaczówkę, obok restauracji Czartek aż na koronę zapory Jeziora Mucharskiego. To więc prawie 6 kilometrów wyasfaltowanej  ścieżki, w większości po płaskim terenie, jedynie ostatnie kilkaset metrów może być dla niektórych niewielkim wyzwaniem. Z centrum Wadowic daje to tam i z powrotem około 15 kilometrów po całości drogą dla rowerów,  co jest już fajną trasą na codzienne treningi czy przejażdżki.

A Wam jak się podoba?

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-19 #1 Józef Parzyhwost 2023-11-20 16:50
Zapraszam wypierdalać tom drogom
Cytować
+12 #2 Rowerzysta 2023-11-20 20:27
Cytuję Józef Parzyhwost:
Zapraszam wypierdalać tom drogom

A o co ci chodzi
Cytować
-14 #3 Qurwox 2023-11-20 20:53
Cytuję Rowerzysta:
Cytuję Józef Parzyhwost:
Zapraszam wypierdalać tom drogom

A o co ci chodzi

Też popieram ten pomysł. Pedalarzy jebać prądem.
Cytować
0 #4 Prawnik 2023-11-21 09:31
Przepisy ruchu drogowego do ręki i uczyć się! Nie ma czegoś takiego jak ciąg pieszo rowerowy, czy też ścieżka pieszo rowerowa. Więc wybudowaliscie bubel i za wszelką cenę chcecie zmusić rowerzystów do jazdy po chodnikach. Te pseudo ścieżki są niezgodne z polskim prawem.
Teraz się zdecydujcie czy to chodnik, czy ścieżka rowerowa?
Cytować
+3 #5 Prawnik 2023-11-21 09:35
Ci którzy odebrali tą niby ścieżkę, powinni być natychmiast zwolnieni i do łopaty, chyba tylko do tego się nadają.
Cytować
-1 #6 pol 2023-11-21 09:39
Pierwszy odcinek ścieżki wykonała solidniejsza firma, jest staranniej zrobiona,szersz a z krawęznikiem...
Cytować
+2 #7 Jerzy 2024-01-31 11:27
Ścieżka śmietniki elegancko,ale przy skawie śmietnik!uczcie młodzież sprzątania!plas tiku,puszek,opa kowania po chipsach, wzdłuż ścieżki rowerowej podejdźcie jaki syf jest przy skawie!
Cytować
+1 #8 betonoza 2024-01-31 13:15
masz racje wzdłuż skawy tyle śmieci gównirze zostawiają,nie sprzątają!gdzie wychowanie !
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.