W związku z ostatnimi przypadkami zatruć grzybami, Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że zbier
Drukuj
Bezpieczne zbieranie grzybów. Co warto wiedzieć?

W związku z ostatnimi przypadkami zatruć grzybami, Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że zbieranie grzybów wymaga wiedzy oraz doświadczenia. Co warto wiedzieć?

Miłośnicy smaków grzybów, a właściwie ich zbierania (co często idzie oczywiście w parze...) mają powody do radości. W wadowickich lasach i okolicach można znaleźć borowika szlachetnego, borowika czerwonego, borowika ceglastoporego czy różne odmiany maślaków. Ulubione miejsca grzybiarzy to okolice Jaroszowickiej Góry, Choczni, Jaszczurowej czy właśnie Łękawicy, gdzie można spotkać najwięcej zbieraczy.

Zbieranie grzybów wymaga jednak podstawowej wiedzy, zaś w  związku z ostatnimi przypadkami zatruć grzybami, Główny Inspektorat Sanitarny przypomina o ważnych zasadach.

Pomocy w rozpoznawaniu grzybów udzielają grzyboznawcy – posiadający uprawnienia do oceny grzybów świeżych i suszonych a także klasyfikatorzy grzybów – posiadają uprawnienia do oceny wyłącznie grzybów świeżych. Wątpliwości dotyczące zebranych okazów można skonsultować z grzyboznawcą Powiatowej  Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (telefon 33 823 37 66)

Udając się na grzybobranie należy kierować się poniższymi zasadami: nie zbieraj grzybów jeśli ich nie znasz. Zbieraj tylko te grzyby, które znasz, a najlepiej skonsultuj zbiory  z grzyboznawcą. Nie korzystaj z foliowych reklamówek, grzyby zbieraj do wiklinowego koszyka/łubianki.

Nie wyrywaj grzybni, wyrosną na niej nowe, nie rozkopuj ściółki – nie niszcz grzybni, unikaj zbyt małych/młodych grzybów! Nie podawaj grzybów małym dzieciom, nie przyjmuj rad od przygodnych grzybiarzy, nie kupuj grzybów z nieznanego źródła. Nie identyfikuj również grzybów próbując ich!

Główną przyczyną zatrucia grzybami jest niewłaściwe rozpoznanie jadalnych i trujących grzybów oraz nieodpowiednie przygotowanie potraw z niektórych jadalnych grzybów. Pierwsze objawy zatrucia grzybami mogą pojawić się już po kilku godzinach od ich zjedzenia, jednak w zależności od rodzaju, symptomy zatrucia potrafią wystąpić nawet po kilkunastu godzinach od ich spożycia.

Najczęstsze objawy zatrucia grzybami to  nudności,wymioty, ból brzucha i głowy oraz podwyższona temperatura ciała. Przy zatruciu grzybami  objawy mogą być podobne  podobne jak przy niestrawności lub infekcji przewodu pokarmowego. Niejednorodność objawów zatrucia grzybami wynika z zawartości różnych toksyn w poszczególnych odmianach. Rodzaje objawów oraz ich intensywność zależą od predyspozycji organizmu oraz ilości spożytych toksyn.

Nie zaleca się jedzenia grzybów kobietom w ciąży i karmiącym, dzieciom, osobom starszym czy osobom z zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego.

Jeśli po zjedzeniu grzybów pojawiają się oznaki zatrucia, należy niezwłocznie zapewnić pomoc lekarską, skontaktować się z numerem alarmowym  112 albo przewieźć chorego do szpitala. Czekając na pomoc medyczną należy sprowokować wymioty. Osobie z objawami zatrucia nie należy podawać mleka i alkoholu, ponieważ płyny te przyśpieszają przenikanie toksyn do krwiobiegu.

Bardzo często pacjenci nie kojarzą swoich dolegliwości ze spożyciem grzybów i bagatelizują objawy. Zbyt późna reakcja i brak właściwego leczenia może prowadzić do powstania nieodwracalnych zmian w organizmie, a nawet śmierci. Leczenie polega na płukaniu żołądka, podawaniu węgla aktywnego oraz uzupełnianiu płynów
i elektrolitów. Stosowane jest również leczenie objawowe.

Najczęstsze i najbardziej niebezpieczne zatrucia spowodowane są na skutek spożycia Muchomora sromotnikowego, który mylony jest z takimi grzybami jadalnymi jak: Kania czubajka, Gąska zielona.Hospitalizacja w przypadku zatruć trwa od kilku do kilkunastu tygodni, a badaniu
i leczeniu powinny się poddać wszystkie osoby, które jadły potrawę z grzybami, a nie tylko te, które mają objawy zatrucia.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Hobby:

Zuchy i harcerze pielgrzymkowali do Kalwarii

Kolejne Twórcze Spotkanie przy Herbacie. Tym razem skrzynki decoupage

Na Jeziorze Mucharskim oficjalnie otwarto tegoroczny sezon żeglarski

Kajakarze po raz piętnasty sprzątali Skawę i jej brzegi

Kolejne Motoserce udane. Z magistatu wyjechało 8 litrów krwi