Już po raz 43. harcerze Hufca Ziemi Wadowickiej wędrowali po beskidzkich szlakach, uczestnicząc w trzy
XLIII  Harcerski Rajd „Powsinóg Beskidzkich”

Już po raz 43. harcerze Hufca Ziemi Wadowickiej wędrowali po beskidzkich szlakach, uczestnicząc w trzydniowym Rajdzie „Powsinóg Beskidzkich”.  Organizatorem rajdu był Hufiec Ziemi Wadowickiej ZHP oraz 130 DSTH „Stu trzydziestu z Mucharza” im. Księcia Józefa Poniatowskiego.

Główną idą rajdu jest krzewienie wśród młodzieży zamiłowania do turystyki pieszej, ukazanie walorów Beskidów oraz promowanie kultury i historii regionu. Tym razem trasa rajdu wiodła harcerzy przez nasz rodzimy, malowniczy Beskid Mały. Siedem patroli zawitało w piątkowe (2.10) popołudnie do harcówki w Mucharzu, u podnóża góry Upalisko, z przepięknym widokiem na dolinę Jaszczurowej i Jezioro Mucharskie.

Tu harcerze rozbili swoje namioty, a wieczorem zawiązali krąg przy inaugurującym rajd obrzędowym ognisku. W sobotę (3.10) uczestnicy rajdu wyruszyli w dalszą drogę. Zostali przewiezieni autokarem do miejscowości Las, skąd rozpoczęli całodniową wędrówkę. Harcerze maszerowali szlakiem niebieskim przez Przełęcz Przysłopek, Mładą Horę, Anulę, odwiedzając po drodze Grotę Komonieckiego. Dalej poruszali się szlakiem czerwonym, docierając na szczyt Leskowca i Groń Jana Pawła II.  Stąd schodzili szlakiem niebieskim i czarnym do Jaszczurowej, do przysiółka Dudówka, gdzie na polanie pod lasem rozbili drugie obozowisko. Na trasie wykonywali związane z rajdem zadania, poznając bogatą historię Beskidu Małego. Podczas rajdu nie zabrakło śpiewu przy wtórze gitary, zabaw, apeli, obrzędowego kominka i gawędzenia, sprzyjających pogłębianiu przyjaźni i integracji drużyn.

Rajd zakończył się w niedzielę (4.10) apelem, podczas którego podsumowano wyniki rajdowej rywalizacji. W rajdzie uczestniczyło 60 harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników: Patrol „To Nie Dioryt” (zwycięzcy rajdu), 5 Drużyna Harcerska „Nasze ZOO” (II miejsce),  7 Drużyna Harcerska „Omega” (II miejsce ex aequo), 1 Drużyna Harcerska ”Błękitna” (III miejsce), 18 Drużyna Harcerska „Bajkonators”, 4 Drużyna Wędrownicza „Cztery Żywioły”, Patrol Instruktorski „Przestrzeń”. Do zobaczenia za rok na beskidzkich szlakach!

Uczestnicy rajdu stosowali się do Instrukcji Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami w związku z epidemią COVID-19.

 

(hm. Dorota Polan)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-5 #1 Anty pisior 2020-10-18 12:28
A gdzie pismilicja mandat za zgromadzenia
Cytować
+11 #2 Anty_anty 2020-10-18 16:24
Cytuję Anty pisior:
A gdzie pismilicja mandat za zgromadzenia


Skoro wszystko odbywało się zgodnie z wszystkimi wytycznymi to nie widzę potrzeby obdarowywania kogokolwiek mandatami
Cytować
-6 #3 pis-covid 2020-10-18 17:24
ale fajnie, że się spotkaliśmy ....
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.