- Opublikowano: 12 sierpnia 2022, 09:40
- Komentarze: 3

Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Rodzice mogą złożyć wniosek o rządowe świadczenie „Dobry start”. Tylko złożenie go do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września.
1/3 sierpnia za nami, co oznacza, że coraz bliżej do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. To z kolei wiąże się z zakupami – zeszyty, przybory do pisania, piórniki, może nowy plecak czy buty sportowe – wydatków jest sporo. Program „Dobry start” to 300 złotych na wyprawkę szkolną dla każdego ucznia, bez kryterium dochodowego. Złożenie wniosku do końca sierpnia to gwarancja otrzymania pieniędzy maksymalnie do 30 września. Większość rodziców i opiekunów już złożyła wnioski, a świadczenie przyznano ponad 3 milionom dzieci. Wypłacono w sumie blisko 827 milionów złotych dla 2,76 miliona uczniów.
Wniosek do programu może złożyć rodzic, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka. Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej, składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. Co ważne, aby otrzymać wsparcie, nie trzeba spełniać żadnych warunków finansowych. Wyprawka należy się każdemu uczniowi bez kryterium dochodowego. Złożenie wniosku w ciągu najbliższych 3 tygodni daje gwarancję otrzymania 300 złotych do końca września. W Małopolsce wypłacono prawie 73 miliony złotych na potrzeby blisko 243 tysięcy dzieci.
Co zrobić, by otrzymać świadczenie? Wystarczy złożyć wniosek za pośrednictwem portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS lub bankowości elektronicznej.
Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Pomocy Społecznej wynika, że w tym roku świadczeniem objętych będzie 4,4 miliona uczniów. Łączna kwota wsparcia dla rodzin z tego programu w latach 2018-2022 wyniesie około 6,65 miliardów złotych. Świadczenie wypłacane jest raz w roku dla uczniów rozpoczynających rok szkolny – do ukończenia 20. roku życia, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami – do ukończenia 24. roku życia.
(AS)
Komentarze