Wadowiczanka Róża Wilkońska, uczennica I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach została laureatem w dzi
Odkrycia – Polska Edycja EUCYS 2022. Wśród laureatów uczennica wadowickiego ogólniaka

Wadowiczanka Róża Wilkońska, uczennica I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach została laureatem w dziedzinie chemii w konkursie Odkrycia – Polska Edycja EUCYS 2022.

W sobotę (2.02)  poznaliśmy laureatów konkursu uczniowskich prac badawczych Odkrycia – Polska Edycja EUCYS. Wśród nich znalazła się wadowiczanka Róża Wilkońska, uczennica I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach za pracę z dziedziny chemii: Zastosowanie enkapsulacji usieciowanych soli polisacharydowych i miceli jako nośnika hydrofobowych substancji leczniczych.

Do tegorocznego finału dostało się 18 uczniów z całej Polski. Zwyciezcy trzech równorzędnych I nagród dostali  6 tysięcy złotych i nominacje do reprezentowania Polski w międzynarodowych finałach EUCYS w Lejdzie.

Finaliści konkursu Odkrycia – Polska Edycja EUCYS, mimo młodego wieku, realizują bardzo zaawansowane projekty naukowe. Ich przygotowanie, umiejętności i sposób podejścia do problemów badawczych daleko wykraczają poza standardy szkoły średniej. W konkursie ich prace przechodzą kilkuetapową procedurę oceny. Każdego roku w etap przedfinałowy zaangażowanych jest kilkudziesięciu pracowników naukowych, z wielu polskich uczelni i instytutów badawczych, specjalistów z dziedzin, których dotyczą projekty. Kilkunastoosobowe grono jury składa się doświadczonych badaczy i nauczycieli akademickich. Wszyscy z uwagą, rzetelnością, ale też życzliwością czytają i analizują dokonania „młodszych kolegów”. Poświęcają swój czas i wiedzę jako wolontariusze, pełni uznania dla pasji, talentu i determinacji młodych naukowców.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci organizuje konkurs uczniowskich projektów badawczych od 1995 roku. Do konkursu Odkrycia – Polska Edycja EUCYS można zgłaszać oryginalne prace badawcze, nagrodzone w konkursie ogólnopolskim (np. na olimpiadzie przedmiotowej), lub rekomendowane przez pracownika naukowego ze stopniem naukowym minimum doktora. Tematyka badań może intedyscyplinarna, czyli z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, ekonomicznych, społecznych. Prace mogą mieć jednego, dwoje lub troje autorów (niekoniecznie z jednej klasy lub szkoły). Ważnym aspektem jest, aby badania zostały zainaugurowane przed rozpoczęciem studiów na wyższej uczelni przez każdego z autorów. Więcej informacji o tym, jak się zgłosić do EUCYS i co może z tego wyniknąć znajduje się w zakładce ODKRYCIA.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-4 #1 Rafał 2022-04-06 15:57
Gratulacje. A to jest ważniejsze, bo nie ma Kościoła: https://truegods.blogspot.com/2018/01/podstawy.html
A tu jest o Liturgii i o organizacji przyszłego Kościoła: https://truegods.blogspot.com/2021/12/przypomnienie-o-liturgi.html
Tu jest o trwającym Okresie Wielkiej Pokuty: https://truegods.blogspot.com/2022/01/okres-wielkiego-postu-okres-wielkiej.html
A tu jest o Triduum Zmartwychwstani a i Uroczystym Święcie Zmartwychwstani a: https://truegods.blogspot.com/2022/03/triduum-zmartwychwstania-i-wielkanoc.html
+14 #2 Mieszkaniec 2022-04-06 16:18
Brawo!!! Wspaniały sukces!!! Gratulacje dla nauczyciela - opiekuna!!! Gratulacje dla uczennicy!!!
+8 #3 Pani z Rytmiki 2022-04-06 20:03
Różo, gratuluję Ci sukcesu. Jestem z Ciebie dumna! Trzymaj się, świat na Ciebie czeka, powodzenia!
+8 #4 Anna 2022-04-06 20:03
Gratulacje!
+3 #5 Zbigniew 2022-04-11 20:33
GRATULACJE ! :)
0 #6 Kasia 2022-05-03 12:40
Brawo! Tak trzymaj dziewczyno ! Jesteś Wielka!

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.