Małopolskie szkoły, przedszkola i biblioteki pedagogiczne będą bogatsze o nowości wydawnicze, innowa
Jest kasa dla powiatu na rozwój czytelnictwa w szkołach, przedszkolach i bibliotekach

Małopolskie szkoły, przedszkola i biblioteki pedagogiczne będą bogatsze o nowości wydawnicze, innowacyjny sprzęt i oprogramowanie dzięki dofinansowaniu. Pieniądze trafią też do powiatu wadowickiego.

Małopolskie szkoły, przedszkola i biblioteki pedagogiczne będą bogatsze o nowości wydawnicze, innowacyjny sprzęt i oprogramowanie. Wszystko po to, aby zwiększyć wśród najmłodszych zainteresowanie książkami i czytaniem oraz konkursami czytelniczymi. Dzięki dofinansowaniu w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” do 701 małopolskich placówek edukacyjnych trafi ponad 3,2 miliona złotych.

Chcemy, żeby książki, w tym nowości wydawnicze, były dostępne dla najmłodszych mieszkańców naszego województwa. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa służy temu, aby rozszerzać ich horyzonty właśnie poprzez książki. Wzmacniamy rolę bibliotek jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. 421 placówkom wychowania przedszkolnego, 277 szkołom i 3 filiom bibliotek pedagogicznych z Małopolski w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa przyznaliśmy łącznie 3 208 598 złotych. To środki, które wyraźnie urozmaicą ofertę bibliotek i zachęcą do czerpania z ich zasobów – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Planowany budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 wynosi blisko 1,1 miliarda złotych, z czego 635 milionów złotych pochodzi z budżetu państwa.

Program składa się z 4 priorytetów: poprawa oferty bibliotek publicznych, inwestycje w infrastrukturę bibliotek publicznych, zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych oraz program dotacyjny dla bibliotek oraz promocja czytelnictwa.

Wysokość wsparcia finansowego jest zależna od ilości dzieci uczęszczających do placówki i waha się od 1,5 do 3 tysięcy złotych w przypadku przedszkoli, od 3 to 12 tysięcy dla szkół i dla bibliotek pedagogicznych 3 tysiące złotych.

Dla powiatu wadowickiego przyznano wsparcie w wysokości 89 500 złotych.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-2 #1 Oli 2022-03-15 17:54
Kurator Nowak blokuje przyjmowanie do szkół dzieci uchodźców. Powołuje się na limity:
No cóż. To tylko pisowska nominantka. Bez empatii, bez uczuć, bez szacunku dla innych. To jest właśnie jedna z form "pomocy" pisowskiej dla uchodźców.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.