W wadowickim liceum odbył się półfinał XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego dla Małopolski
Najlepsi mówcy w regionie wyłonieni. Kto pojedzie na finał?

W wadowickim liceum odbył się półfinał XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego dla Małopolski Zachodniej. Kto okazał się najlepszym mówcą?

W sobotę (26.020 w Auli I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach odbył się po raz kolejny półfinał regionalny Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego. Tegoroczny temat brzmiał: ”Prawdziwa radość jest rzeczą poważną” i choć nie był oczywisty, wymagał dogłębnego przemyślenia, to licealiści z kilku powiatów Małopolski Zachodniej poradzili sobie z nim znakomicie, unikając „łatwego” patosu i prezentując własne, czasami bardzo osobiste przemyślenia.

Najlepsi mówcy wyłonieni w eliminacjach lokalnych zaprezentowali bardzo szeroką gamę interpretacji tytułowej sentencji, dostrzegając wieloaspektowość poruszanego zagadnienia, co na dodatek zostało poparte świetnym warsztatem krasomówczym. Według słów członkiń jury:   Doroty Bosak - Żeglińskiej oraz Katarzyny Skoczylas - nauczycielek języka polskiego w CKUiZ nr 2 w Wadowicach wartością dodaną wystąpień większości uczestników było dostrzeżenie, że  najpełniej przeżywa się radość, kiedy można się  nią dzielić z innymi, kiedy udaje się komuś potrzebującemu pomóc. W opinii jurorek najbardziej ujmująco i przekonywająco zarazem sens tematu wybrzmiał w przemówieniach trojga oratorów, którzy zajęli czołowe lokaty.

Zwyciężyła Liliana Zagórda z ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej, drugie miejsce zajęła Zuzanna Kapela z I Liceum Ogólnokształcącego w Andrychowie, trzecie Kacper Gołąb z I LO w Wadowicach.  Postanowiono również przyznać  wyróżnienie I stopnia  Agnieszce Tupaj z I LO w Andrychowie. Laureatem Nagrody Publiczności  została Zuzanna Kapela. Dodatkowe wyróżnienia II i III stopnia przyznano  Mai Magierze z Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK im. św. Antoniego z Padwy w Brzezince oraz Karolowi Starowiczowi z LO nr I w Suchej Beskidzkiej.  Gospodarzem imprezy była dyrektor I LO im. Marcina Wadowity Janina Turek oraz zaproszona jak co roku przewodnicząca Stowarzyszenia Absolwentów LO Maria Talaga, zaś nagrody, które ufundowało tradycyjnie Starostwo Powiatowe w Wadowicach,  wręczała wicestarosta Beata Smolec.  Nagrodę indywidualną Stowarzyszenia Absolwentów LO pani Maria Talaga zdecydowała się przyznać Mai Magierze.

Decyzją jury do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się 11 marca b.r. w pięknej sali Sejmu Śląskiego w Katowicach, zakwalifikowano laureatów  trzech pierwszych miejsc  oraz I wyróżnienia.

Podziwiam tych młodych ludzi za to, że bez zbędnego patosu, tak naturalnie potrafią mówić o przeżywaniu uczuć przez pryzmat swoich osobistych doświadczeń i przeczytanych lektur. Ta refleksyjność, świadcząca o pewnej już dojrzałości, w połączeniu z imponującymi, szczególnie u laureatów, umiejętnościami oratorskimi daje jakość, której naprawdę, także w kontekście rywalizacji ogólnopolskiej, nie musimy się wstydzić. Właśnie dlatego organizatorzy finału w Katowicach ponownie zdecydowali się nam przyznać aż 4 miejsca w finale centralnym – powiedział Henryk Odrozek, nauczyciel w I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach, wieloletni organizator konkursu.

Organizowana po raz dwudziesty czwarty impreza odbywa się nieodmiennie  pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Rady Języka Polskiego.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+1 #1 Mieszkanka 2022-03-01 21:13
A gdzie jest najlepszy mówca w czerwonych butach brakło mi weny twórczej?
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.