Kolejne sukcesy uczniów I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Wadowity w XXV Ogólnopolskim Przegląd
Kolejne sukcesy uczniów „Wadowity” w „Lipie”

Kolejne sukcesy uczniów I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Wadowity w XXV Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Literackiej Młodzieży „LIPA” w Bielsku – Białej.

 „Świadectwo tożsamości” – tak zatytułował swoją opowieść Marcin Płonka, zeszłoroczny maturzysta i laureat Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, parafrazując nazywanie  matury  „świadectwem dojrzałości”. To trafne określenie sensu „życiopisania” zarówno jego, jak i dwóch pozostałych laureatek z „Wadowity”: Sary Piekut i Aleksandry Dębskiej. Cała trójka ujęły jury nietypową formą swoich opowiadań, dlatego zostali laureatami nagród w kategorii „proza uczniów szkół ponadgimnazjalnych”.

Ola jest uczennicą klasy maturalnej, Marcin i Sara, zeszłoroczni maturzyści, wysłali swoje opowiadania na  „Lipę” wiosną jako ukoronowanie sukcesów w innych konkursach, także publicystycznych (redakcja „Peryskopu”), więc i tematyka   podjęta w ich tekstach miała charakter już bardziej dojrzały: o poszukiwaniu własnej tożsamości czy opresyjności systemu kontroli osobowości, który w nieokreślonej przyszłości będzie decydował o tym, kto jakie może podjąć studia.

W piątek (22.10)  na Gali Przeglądu w bielskim klubie „BEST”, zapoczątkowanej  koncertem - happeningiem Czesława Mozila, dyplom i  „paczkę” z wartościowymi książkami oraz antologią nagrodzonych tekstów wręczyli im członkowie jury: Tomasz Jastrun, znany warszawski pisarz i publicysta, oraz Jan Picheta, bielski poeta i animator kultury. Jak zwykle była też okazja do publicznego przeczytania swoich utworów, uczestnictwa w dyskusji panelowej oraz warsztatach literackich z członkami jury.

Coroczny nasz październikowy wyjazd na Galę „LIPY” to w dobie dominacji komercyjnej pop – kultury coraz rzadsza okazja do obcowania ze sztuką „naturalną”, wypływającą z potrzeby serca i umysłu młodych ludzi z całej Polski: laureaci Przeglądu przyjechali nawet z najbardziej odległych zakątków naszego kraju - dosłownie od Szczecina po Przemyśl. W jednym z zaprezentowanych utworów pojawiło się ciekawe sformułowanie: „życie zaczyna się tam, gdzie kończy się zasięg internetu”. I coś w tym jest... Laureaci, spragnieni bezpośredniego kontaktu po zeszłorocznej lockdownowej przerwie, ustawiali się w długich kolejkach po dedykacje i omówienie swoich tekstów z jurorami. W ten jeden magiczny dzień młodzi zdolni tworzą swoistą rodzinę ludzi wrażliwych na piękno i moc sztuki, o co w dzisiejszych czasach wcale niełatwo. Tym bardziej cieszy, że właściwie co roku moi podopieczni zostają w tym Przeglądzie dostrzeżeni i nagrodzeni – mówi Henryk Odrozek, opiekun redakcji „Peryskopu” i polonista z „Wadowity”.

(HO)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+5 #1 Stanisław 2021-10-25 10:39
Brawo LAUREACI. Szczególne słowa uznania należą się opiekunowi, p.Henrykowi Odrozkowi.
Cytować
+6 #2 Były absolwent 2021-10-25 13:18
Brawo kolejnych trzech polonistów... a gdzie sukcesy umysłów ścisłych z LO? Co się dzieje z tą szkołą? Gdzie matematycy, fizycy i chemicy, których zawsze było dużo w tej szkole???
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.