W całej Polsce ruszyły badania przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 dla nauczycieli klas I-III szkół
 Ruszyły badania przesiewowe na koronawirusa nauczycieli klas I-III

W całej Polsce ruszyły badania przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych. Testy są dobrowolne. W każdym powiecie przygotowany został co najmniej jeden punkt wymazowy, więc nauczyciele dostali szeroki dostęp do tej możliwości.

W poniedziałek (11.01) w całej Polsce ruszyły badania przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych.

To zakrojona na szeroką skalę akcja wymagająca dokładnego przygotowania logistycznego i współpracy szeregu podmiotów. Dlatego w działaniach uczestniczą wszystkie Powiatowe Inspektoraty Sanitarne, a całość koordynowana jest przez WSSE w Krakowie. Inspektorzy współpracują także z przedstawicielami samorządów, jak również z Państwową Strażą Pożarną oraz Policją. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania i będą realizować to przedsięwzięcie – mówił podczas briefingu prasowego zorganizowanego z tej okazji wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Testy są dobrowolne. W każdym powiecie przygotowany został co najmniej jeden punkt wymazowy, więc nauczyciele dostali szeroki dostęp do tej możliwości. Dzięki wynikom władze województwa  będąc mieć szerszą wiedzę o skali zakażeń wśród nauczycieli klas I-III. Projekt zakłąda, żę tylko w Małopolsce zostanie przebadanych blisko jedenaście tysięcy pracowników oświaty. W badaniach uczestniczą nauczyciele klas I-III szkół podstawowych, nauczyciele szkół specjalnych i pracownicy obsługi administracyjnej szkół. Badania są dobrowolne i bezpłatne. Mogli się na nie zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

Badania są wykonywane za pomocą testu PCR, w jednostkach inspekcji sanitarnej oraz w punktach drive thru. W ramach przygotowań do akcji za pośrednictwem kuratoriów oświaty i Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych zebrano informacje o zapotrzebowaniu na testy, a Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierały listy imienne i oświadczenia od każdego zainteresowanego badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na badanie.

Z ostatnich danych Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że do udziału w testach w całym kraju zgłosiło się około 165 tysięcy osób. Badania będzie można zrobić w 600 punktach wymazowych na terenie kraju. Wspomagać akcję będzie 130 zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej.

Natomiast w Małopolsce – jak wynika z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – deklarację gotowości przystąpienia do badań na obecność koronawirusa złożyło łącznie 10 479 nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. W naszym województwie do przeprowadzenia badań przygotowano 17 punktów drive-thru (głównie przyszpitalnych) oraz 23 punkty przy szkołach, gdzie będzie podjeżdżało 6 karetek „wymazowych”, koordynowanych przez WSSE w Krakowie. Badania zostaną wykonane przez 6 laboratoriów, a sfinansuje je NFZ.


(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+2 #1 Konrad 2021-01-11 14:22
Już lecę...
Cytować
+8 #2 testy 2021-01-11 15:39
To ciekawe jak im skoczy teraz wykrywalność i ilość wykonywanych testów.. :)
A swoją drogą, bo zapomniałbym, a co z testami przesiewowymi Małopolan, Ślązaków oraz Podkarpacian?
Cytować
+3 #3 פֿאָלקס שטימע 2021-01-11 23:54
[quote name="testy" A swoją drogą, bo zapomniałbym, a co z testami przesiewowymi Małopolan, Ślązaków oraz Podkarpacian?

To samo, co z respiratorami zakupionymi przez Szumowskiego od znajomego handlarza bronią. :P
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.