To już czwarte wakacje podczas których, w ramach projektów unijnych uczniowie szkół powiatu wadowick
Staże wakacyjne na półmetku

To już czwarte wakacje podczas których, w ramach projektów unijnych uczniowie szkół powiatu wadowickiego, mogą uczestniczyć w płatnych stażach zawodowych.

Realizowane projekty w CKZiU nr 1 w Wadowicach (Ekonomik), CKZiU nr 2 w Wadowicach (Gorzeń + Budowlanka) CKZiU w Andrychowie (Kotarbin), dają możliwość podjęcia pracy w ramach stażu wakacyjnego w firmach i otrzymania wynagrodzenia.

Jedną z takich firm jest Ośrodek Szkolenia Specjalistycznego LABOR-S w Wadowicach, gdzie uczniowie branży ekonomicznej oraz mechanicznej trzech szkół powiatowych, nabywają nowych umiejętności i doświadczenia pod okiem specjalistów, instruktorów oraz osób z doświadczeniem edukacyjnym i szkoleniowym.

W ubiegłym roku jeszcze jako nauczyciel i Mentor Zawodowy osobiście wysyłałem uczniów na staże, organizowałem miejsca pracy, przygotowywałem niezbędną dokumentację, pomagałem przedsiębiorcom w przygotowaniu wniosków do rozliczenia. Dzisiaj to u nas w firmie uczniowie odbywają staż, a sam jestem opiekunem grupy uczniów. Udało się zrealizować zajęcia dla młodzieży kilku szkół m.in. Ekonomik, Gorzeń, Budowlanka, ale także dla pomijanej w projektach szkoły w Radoczy (ZSCKU), której uczniowie również mają prawo, a nawet obowiązek uczestnictwa w projektach. Tutaj należy się wielki szacunek dla dyrekcji szkoły, która nie otrzymała bezpośredniego wsparcia finansowego w ramach projektów, a świetnie sobie radzi i uczniowie również uczestniczą w różnych formach wsparcia – mówi wicedyrektor Ośrodka Szkolenia Specjalistycznego LABOR-S dr inż. Marcin Matyjasik.

Powiat wadowicki realizuje projekty dofinasowane z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego   Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Celem projektu jest poprawa szans na rynku pracy uczniów szkół zawodowych Powiatu Wadowickiego. W ramach otrzymanego przez powiat rekordowego dofinasowania (prawie 15 mln zł.) powiat wadowicki powołał Centra Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, specjalizujące się w obszarach kształcenia zawodowego, które realizują różne formy wsparcia m.in. kursy, szkolenia, ale także staże zawodowe. Staże pozwalają na zdobycie doświadczenia zawodowego w cyklu nauczania. Dziś matura czy dyplom ukończenia uczelni nie daje gwarancji zatrudnienia, bowiem dla pracodawcy liczy się głównie praktyka i doświadczenie.

Jestem niezmiernie dumny z faktu, że mogę również nie tylko jako nauczyciel, ale również jako przedsiębiorca wdrażać młodzież w tajniki pracy zawodowej. To duży walor, który otrzymują, bo niejednokrotnie to ich pierwsza praca i wynagrodzenie. Sami muszą się zmotywować, zaangażować, podczas gdy koledzy odpoczywają po całorocznych trudach edukacji, nauki zdalnej i mają wakacje. Stażyści oprócz wykonywania zadanych czynności, mierzą się z uzupełnianiem na bieżąco dokumentów, dopilnowaniem wszelkich formalności i przygotowaniem wniosku o wypłatę wynagrodzenia – dodaje dr inż. Marcin Matyjasik.

Przyjęcie ucznia na staż wakacyjny daje możliwość sprawdzenia kompetencji nowej osoby jako potencjalnego kandydata w przyszłości i przygotowania go do podjęcia pracy zgodnie z potrzebami firmy. Stażysta zatem może okazać się wyjątkowo cennym nabytkiem – wystarczy dać mu szansę na rozwój. Także dzięki odbyciu stażu przyszły aplikant może wykazać się cennym doświadczeniem w danej branży, zwiększając swoje szanse na przyjęcie do pracy.

To – zwłaszcza w przypadku młodych stażystek i stażystów – otwiera drzwi przed wieloma ścieżkami kariery, bo jak mawiał Ralph Waldo Emerson „Każdy artysta zaczynał kiedyś jako amator”.

(JM)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-1 #1 Adam 2020-07-28 21:47
Fajne
Cytować
+1 #2 marianno 2020-08-03 18:47
Nie wszystkie staże są dobre dla praktykantów. Jak trafi się na pracodawcę, który chce coś nauczyć to jest super. Są i pracodawcy dla których nie liczy się dobro ucznia tylko pieniążki otrzymane od Państwa za odbyty staż w ich firmie. Uczniów wówczas ścigają do koszenia trawy, porządków w ogrodzie, wożenia miałów do pieca, odśnieżania placu w zimie po opadach śniegu itp (oczywiście najlepiej żeby te prace były wykonywane od rana do wieczora przez 6 dni w tygodniu) Czego wówczas nauczy się taki praktykant od osoby, która faktycznie go zatrudnia. Dlaczego to nie jest kontrolowane przez państwo w takich przypadkach?. Jeżeli firmie daje się ponad 8000 zł za cały odbyty staż oraz refundację składek to powinno się coś wymagać. Bądźmy uczciwi wobec tych młodych osób!!! - dotyczy tylko tych co nic nie uczą tylko chcą zarobić na uczniach - wierzę, iż takich pracodawców będzie coraz mniej.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.