Decyzją Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego, od września Szkoła Podstawowa nr 3 zostan
Andrychowska trójka do likwidacji. Tak zadecydowało MEN

Decyzją Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego, od września Szkoła Podstawowa nr 3 zostanie zlikwidowana i połączona ze Szkołą Podstawową nr 2 w Andrychowie.

Od września zlikwidowana zostanie Szkoła Podstawowa nr 3 i zostanie ona połączona ze Szkołą Podstawową nr 2 w Andrychowie w jedną wielką placówkę.  W środę (6.05) do Urzędu Miejskiego w Andrychowie nadeszła decyzja Ministerstwa Edukacji Narodowej z obszernym uzasadnieniem tej decyzji.

Przypomnijmy, że pomysł likwidacji szkoły to efekt reformy rządu likwidującej gimnazja. Andrychowscy radni Prawa i Sprawiedliwości jednak upierali się, aby szkołę pozostawić. Jak pokazał czas, do "trójki" chodziło coraz mniej uczniów więc burmistrz Andrychowa Tomasz Żak i popierający go radni ponownie forsował pomysł likwidacji szkoły, zarówno z powodów małej liczby uczniów jak i ekonomicznych: obie szkoły dotychczas wykorzystywały dwa połączone budynki co kosztuje gminę rocznie pół miliona złotych. Mimo sprzeciwu radnych PiS jak i części rodziców, większość radnych przychyliła się do pomysłu likwidacji, chociaż de facto, jest to połączenie szkół, w których razem będą się uczyć dzieci z obu placówek.

Decyzja wymagała jednak zgody Małopolskiego Kuratora Oświaty Barbara Nowak (PiS), która jednak wystawiła negatywną opinię w kwestii połączenia dwóch szkół podstawowych. Burmistrz Tomasz Żak oświadczył wtedy, że odwoła się do Ministra Edukacji Narodowej. I tak się stało: ten zgodził się z pomysłem rady.

...należy w ocenie Ministra wywnioskować, że najbardziej efektywnym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, jest połączenie obu szkół w jedna szkołę podstawową, poprzez zaproponowaną likwidację Szkoły Podstawowej nr 3. (…) Zarówna obecna organizacja obu szkół, jak i prognozy demograficzne wskazują jednoznacznie, że połączenie szkół nie spowoduje odczuwalnej dla uczniów obu szkół zmiany, ani w kwestii korzystania z sal dydaktycznych, świetlicy, biblioteki, a także poruszania się po budynku, nie wpłynie też na zmianę czasu dojazdu do szkoły. Zaproponowane połączenie szkół natomiast stanowi zdecydowaną poprawę bezpieczeństwa uczniów obu szkół oraz zapewni sprawniejszą organizację pracy i nauki dla uczniów – czytamy w uzasadnieni decyzji Ministra Edukacji Narodowej.

Minister jednocześnie zdecydowanie negatywnie oceniając decyzję Barbary Nowak.

Zdaniem Ministra, powyższe wskazuje, że Małopolski Kurator Oświaty w sposób nieobiektywny przeanalizował materiał dowodowy, nie odnosząc się jednocześnie do argumentów strony. Ponadto na uznanie zasługuje zarzut strony wyrażony w zażaleniu, że kurator wydając postanowienie wybiórczo potraktował zebrany materiał dowodowy – czytamy w uzasadnieniu decyzji MEN.

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.