Czy wiecie, że w szkole w Radoczy kilkaset świń  grało w piłkę nożną, aby się nie stresować i
Kiedyś świnie z Radoczy grały w piłkę i były słynne na całą Polskę!

Czy wiecie, że w szkole w Radoczy kilkaset świń  grało w piłkę nożną, aby się nie stresować i umilić sobie życie? Do tego były słynne na całą Polskę. O takiej ciekawostce donoszą archiwalne wydania gazet. Zobaczcie!

Archiwalne wydania gazet to kopalnia wiedzy i ciekawostek z różnych dziedzin. Jak się okazuje i o czym nie wszyscy wiedzą, w niedalekiej Radoczy, jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku (brzmi poważnie, ale to przecież niewiele ponad 20 lat temu...) w tutejszej szkole, wtedy Zespole Szkół Rolniczych, było 220 hektarowe gospodarstwo rolnicze, w którym w najlepszym czasie hodowano nawet 150 świń!

Sprawą zachwycała się ówczesna prasa, bo i było czym: duńskie tuczniki w gospodarstwie podziwiała cała Polska, zaś na naukę i podpatrzeć "jak się to robi" przyjeżdżała młodzież czy rolnicy indywidualni jak i dyrektorzy państwowych i spółdzielczych gospodarstw hodowlanych z całego kraju!

Jak się dowiadujemy z archiwalnych wycinków z gazet Dziennika Podbeskidzia, Dziennika Zachodniego, Czasu Krakowskiego, Expressu Polski Południowej, Gazety Bielskiej, Dziennika Beskidzkiego czy Super Expressu, świnki to wrażliwe stworzenia, szybko zabija je stres, dlatego aby umilić im życie i pomóc rozładować nerwówkę, grały... w piłkę! Jak zdradzali redaktorzy, ta metoda została podpatrzona na zachodzie.

Dziś radocka szkoła został przekształcona w Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. św. Jana Pawła II w Radoczy i zgodnie z panującym zapotrzebowaniem nieco zmieniła kierunki kształcenia dla młodzieży (o wszystkich można przeczytać TUTAJ), zaś o świetności wieprzowego gospodarstwa przypominają już tylko archiwalne gazety:

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+18 #1 Olo 2020-05-05 11:50
Wreszcie coś fajnego a nie tylko koronawirus i wypadki... ;)
Cytować
+16 #2 koronoprecz 2020-05-05 11:56
Piękne czasy świetności placówki w Radoczy, która wydała przecież wielkie postacie :):):)
Cytować
+18 #3 dd 2020-05-05 14:48
Pamiętam Pana Dobosza. Kawał chłopa i nieźle nieraz pędził gospodarczą Ifą
Cytować
+8 #4 Paweł 2020-05-05 23:09
A teraz juz od kilku lat jest skapanie.zero hodowli.budynki sie sypia.ledwo pole obrabiajà byle jak
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.