We wtorek (11.06) w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brzeźnicy odbyła się XIV edycja turnieju "I Ty mo
XIV finał powiatowy turnieju "I ty możesz zostać ratownikiem" rozstrzygnięty!

We wtorek (11.06) w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brzeźnicy odbyła się XIV edycja turnieju "I Ty możesz zostać ratownikiem". Ideą turnieju jest wyposażenie młodzieży szkolnej w zasób wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Turniej od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem uczniów ze szkół podstawowych powiatu wadowickiego. Głównym organizatorem konkursu jest Komenda Powiatowa Policji w Wadowicach, którą wspomagają Ogólnopolski Związek Ratowników Medycznych, Powiatowa Państwowa Straż Pożarna w Wadowicach, Delegatura Kuratorium Oświaty w Wadowicach, Międzynarodowe Stowarzyszenie Policjantów Region IPA Wadowice oraz Region IPA     Kalwaria  Zebrzydowska, Hufiec ZHP Ziemi Wadowickiej oraz Liceum policyjne  z CKZIU nr 2 w Wadowicach. Patronat nad imprezą sprawuje Starostwo Powiatowe w Wadowicach.
 
Etapy międzyszkolne zostały rozegrane w dniach 14,15 i16 maja bieżącego roku w Szkole Podstawowej w Sułkowicach Łęgu, Szkole Podstawowej nr  4 w Wadowicach oraz Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Ryczowie. Nagrody dla najlepszych drużyn w tym etapie ufundowali burmistrzowie i wójtowie poszczególnych gmin. Do ścisłego finału weszło 10 najlepszych drużyn wyłonionych w etapach międzygminnych.

Rozgrywki finałowe odbyły się na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzeźnicy. Po oficjalnym przywitaniu gości przez  dyrektor Annę Lang drużyny przystąpiły do testu wiedzy złożonego z 30 pytań wielokrotnego wyboru. Najlepszym przygotowaniem teoretycznym wykazali się uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzeźnicy zdobywając 69 punktów na 120 możliwych.

W drugim etapie zmagań finałowych drużyny wzięły udział w scenkach sytuacyjnych  z udzielania pierwszej pomocy. Uczestnicy sprawdzali swoje umiejętności ratownicze udzielając pomocy mężczyźnie, który stracił przytomność podczas kąpieli w łazience, kobiecie która została znaleziona w szatni siłowni (kobieta z raną głowy leżała na podłodze, z wywiadu wynikało, że leczy się na cukrzycę), kobiecie, której w noc sylwestrową w ręku wystrzeliła petarda powodując amputację dłoni oraz otwarte złamanie podudzia. Najlepsza w tej konkurencji okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Andrychowie zdobywając 63 punkty. Osoby biorące udział w scenkach zaprezentowały pełen profesjonalizm i wysokie umiejętności ratownicze, których pozazdrościć im może niejeden dorosły. Na szczególną pochwałę zasługują harcerze z Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP, którzy brawurowo wcielili się w rolę poszkodowanych w wyżej przedstawionych scenkach. Wykazali się dużą pomysłowością w wykonaniu charakteryzacji i doborze rekwizytów.

Ostatnim etapem rozgrywek była sztafeta pierwszej pomocy, w której zawodnicy z danej drużyny mieli wykazać się sprawnością fizyczną i wiedzą ratunkową. Sztafeta odbywała się na czas. Za każde błędnie wykonane zadanie doliczano punkty karne. Tę konkurencję najlepiej wykonała drużyna z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Brzeźnicy.

I miejsce w finale powiatowym  XIV edycji turnieju "I Ty możesz zostać ratownikiem" zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Jaszczurowej zdobywając w sumie 128  punktów,  II miejsce przypadło drużynie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Andrychowie (125 punktów), natomiast III drużynie z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Nidku (113 punktów). Zwycięska drużyna otrzymała profesjonalną apteczkę pierwszej pomocy ufundowaną na rzecz szkoły przez  Ogólnopolski Związek Ratowników Medycznych.

Drużyny, które zajęły trzy pierwsze miejsca otrzymały wejściówki na dowolnie wybrany seans w Kinie CENTRUM w Wadowicach i vouchery na pizzę do restauracji "Cud Malina" w Wadowicach. Ponadto wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani wejściówkami do Mini Zoo, Parku Miniatur, Warowni w Inwałdzie, Czarny Groń w Rzykach i Apilandii w Kleczy Dolnej, cennymi nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Starostwo Powiatowe w Wadowicach, Region IPA Wadowice, Region Kalwaria Zebrzydowska, Firmę Maspex Wadowice, Zakłady Przemysłu Cukierniczego Skawa Wadowice, Firmę Lajkonik i Bahlsen Skawina, firmę  Domeno z Kalwarii Zebrzydowskiej, Firmę Cohnpol ze Stanisławia Dolnego, Mini ZOO Inwałd, Lakiery DURA Kalwaria Zebrzydowska, firma Łysoń Klecza Dolna i Elektrospec Wadowice.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.