W środę (22.05) w CKZiU nr 2 w Wadowicach odbyło się spotkanie uczniów klas III gimnazjum i klas VII
Architekci otwierają swoje pracownie i nie tylko

W środę (22.05) w CKZiU nr 2 w Wadowicach odbyło się spotkanie uczniów klas III gimnazjum i klas VIII szkół podstawowych z architektami:  Agnieszką Lewandowską i  Krzysztofem Fabrem, którzy współpracują z Centrum w ramach LO o profilu architektonicznym.

Architekci opowiedzieli o swoich propozycjach, które wzmocnią proces edukacji. Zapewnili, że będą wspierać uczniów w rozwoju ich kompetencji zawodowych. Opowiedzieli o swojej drodze zawodowej i ścieżce kariery, o osiągnięciach, zaletach i wadach tej pracy, o tym dlaczego warto zostać architektem. Zwrócili uwagę, że oprócz tego, że wykonują zawód przyszłości, zawód wysokiego zaufania społecznego, to dla nich stanowi on pracę marzeń, w której się spełniają.

Agnieszka Lewandowska od najmłodszych lat wiedziała, że chce mieć taki zawód i osiągnęła zamierzony cel. Wartościowe jest dla niej to, że praca ta daje mnóstwo satysfakcji z realizacji własnych projektów. Uczucie, gdy architekt widzi w rzeczywistości swoje projekty, a nie tylko na papierze,  jest bezcenne.

Z kolei Krzysztof Faber podkreślał, że praca architekta oprócz posiadania wyobraźni przestrzennej, zmysłu technicznego i pasji tworzenia, wymaga umiejętności współpracy oraz działania w zespole. Należy każdorazowo pracować z inwestorem, konstruktorem, instalatorem, co niewątpliwie jest nie lada sztuką.

Podczas spotkania był również czas na zadawanie pytań architektom przez przyszłych licealistów. Młodzież zainteresowana była przede wszystkim kwestią przedmiotów. Przedstawiono uczestnikom zarys programu nauczania, liczbę godzin i wybrane przedmioty uzupełniające, tj. rysunek, projektowanie architektoniczne, grafikę komputerową. W ramach zajęć odbywać się będą spotkania z profesjonalistami, szkolenia tematyczne, warsztaty oraz zajęcia praktyczne w 7 pracowniach architektonicznych.

Ponadto realizowane będą wycieczki zawodoznawcze do inspirujących miejsc, plenery, zajęcia w terenie, staże letnie. Architekci wykazali wielkie zaangażowanie i udowodnili, że nie brakuje im nowych pomysłów na wzbogacanie wiedzy uczniów, którzy podejmą naukę w tych klasach. Dzięki ich wsparciu proces edukacji wyposaży ucznia w wiedzę związaną z architekturą, która w obliczu dalszych kierunków kształcenia młodych absolwentów liceum, będzie stanowić dla nich podstawową wiedzę teoretyczną i praktyczną.

Zarówno kadra pedagogiczna, jak i uczniowie i architekci mają nadzieję, że we wrześniu wszyscy się spotkają i zaczną realizować wszystkie zaplanowane działania.

(Joanna Matyjasik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+3 #1 Magda 2019-05-25 18:02
Fajna sprawa takie liceum dla zainteresowanyc h architekturą :)
Cytować
+6 #2 Bałagan 2019-05-26 01:12
Ale że co ? A czy pokazano jak nie należy projektować przestrzeni? Patrz park?
Cytować
+2 #3 Piter 2019-05-26 01:17
Cytuję Magda:
Fajna sprawa takie liceum dla zainteresowanych architekturą :)

Mhm zainteresowani wszyscy:)
Cytować
-1 #4 fggfg 2019-05-26 10:13
Cytuję Bałagan:
Ale że co ? A czy pokazano jak nie należy projektować przestrzeni? Patrz park?


Będą uczyć jak stawiać brzydkie betonowe klocki w sercu terenów zielonych. No jak można zabetonować piękny park.
Cytować
+3 #5 Krzysztof Faber 2019-05-26 20:54
Cytuję Bałagan:
Ale że co ? A czy pokazano jak nie należy projektować przestrzeni? Patrz park?


Park to jedna z najlepszych przestrzeni publicznych w Wadowiach. przestrzeni dla mieszkancow n miare XXI wieku...jesli jeszcze wszystkie nowe elementy pieknie zarosna zielenia ...no ale internetowi anonimowi fachowcy zawsze znajda jakis mankament ...
Cytować
-4 #6 anonimowy fachowiec 2019-05-27 06:45
Park to jedna z najlepszych przestrzeni publicznych w Wadowiach. przestrzeni dla mieszkancow n miare XXI wieku...jesli jeszcze wszystkie nowe elementy pieknie zarosna zielenia ...*** ...
Na miarę XXI wieku !!! Bardzo skromnie proszę Pana. A co do zieleni, to jedyna nadzieja że litościwie okryje te "nowe elementy"
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.