Tak zostali ocenieni uczniowie klasy trzeciej Technikum budowlanego CKZiU nr 2, którzy  odbywali prakty
Technik budownictwa na szóstkę z plusem

Tak zostali ocenieni uczniowie klasy trzeciej Technikum budowlanego CKZiU nr 2, którzy  odbywali praktykę zawodową w Eisenach w Niemczech.

Wyjechali w ramach programu Kontynuacja praktyk zawodowych w Turyngii dla młodych budowlańców o numerze 2017-1-PL01-KA102-035983w  ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów  oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach  Programu  Erasmus sektor Kształcenie i szkolenie zawodowe.

Jak informuje nas Katarzyna Górna-Oremus z CKZiU nr 2 w Wadowicach, w Turyngii spędzili cztery tygodnie w tym czasie pracowali w firmach budowlanych, a w czasie wolnym od pracy zwiedzali kraj zachodnich sąsiadów.Weimar świętujący 100 lecie Bauhausu, Frankfurt- europejska stolicę finansów- gdzie podziwiali nowoczesne wieżowce  Meinhattanu i  świeżo odbudowaną frankfurcką starówkę. Spędzili dzień w Erfurcie gdzie prócz tradycyjnej trasy turystycznej poznawali tajemnice słynnej cytadeli Petersberg wędrując po jej podziemnych korytarzach. W Lipsku po zwiedzeniu miasta wybrali sie do ZOO.

Czas był bardzo intensywnie, pożytecznie i przyjemnie spędzony. 4 tygodnie minęły bardzo szybko żaden z uczestników nie tęsknił za domem i nie myślał o powrocie. Uczniowie mieli okazję poznać nowe miejsca, sprawdzić się w pracy ale tez poznać się nawzajem, w nowych sytuacjach. Cały wyjazd oceniają bardzo pozytywnie:

OLA   Warto zauważyć ze taki wyjazd to nie tylko praca i nauka. W czasie wolnym wypoczywaliśmy  oraz zwiedziliśmy turystyczne atrakcje Eisenach i okolicy. Ponadto praktyki pozwoliły nam poznać kulturę, zwyczaje oraz środowisko sąsiedniego kraju.
Wyjazd był wspaniałą przygodą,  która dużo mnie nauczyła, ale także dostarczyła wielu wspaniałych wspomnień.

KLAUDIA  Każdemu mogę polecić wyjazd na praktyki organizowane w ramach programu Erasmus  Wiem że gdyby istniała taka możliwość to z pewnością wyjechałabym jeszcze raz.
Mogłam zdobyć doświadczenie, które z pewnością przybliży mnie do osiągnięcia sukcesu zawodowego w przyszłości.

ERYK  Mnie podobała się atmosfera w firmie, bliski kontakt z pracownikami, w której w razie potrzeby  można się  było porozumieć w języku niemieckim lub angielskim. Oprócz  poznawania i sprawdzania  umiejętności zawodowych miałem okazję obserwować sposób działania firmy budowlanej, codzienne problemy z jakimi musi się borykać, sposób prowadzenia robót, organizację pracy. Myślę, że to nabyte doświadczenie jest również bardzo cenne i z pewnością opłaci się w przyszłości.

KUBA   Do zdobytych umiejętności koniecznie dodać muszę umiejętności językowe. mój poziom początkowo był jedynie  podstawowy. Na miejscu okazało się jednak, że wystarczył jedynie miesiąc, podczas którego codziennie dostarczano mi ośmio-godzinną dawkę języka, aby skutecznie przełamać opory w używaniu języka obcego.

GABRIEL   Chcę  wspomnieć o doświadczeniu związanym z poznaniem nowej kultury, podczas praktyk  mieliśmy styczność z niemieckimi kolegami w pracy mogliśmy obserwować ich codzienne życie, tak więc miałam okazję poznać Niemcy „od kuchni” przyglądania się temu, jak wygląda  ich zwykły dzień, czym różni się od naszej polskiej codzienności. Obserwacje po raz kolejny poszerzyły moje horyzont, pozwoliły poznać wiele nowych rzeczy, o których wcześniej nie miałam pojęcia, oraz sprawiły, że jeszcze pełniej poczułem się obywatelem Europy.

PIOTR Firma, w której pracowałem bardzo  mnie  zaskoczyła podejściem  do  pracowników  nie  spodziewałem się, że w  pracy może panować  taka  przyjacielska  atmosfera.

 

 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+1 #1 jorguś 2019-05-15 18:08
Teraz musicie pomóc skończyć budowę na Zatorskiej w Wadowicach bo inaczej będą to budować jak zaporę w Świnnej, pewnie ze 30 lat.
Cytować
-6 #2 Mowiejakjest 2019-05-15 20:17
No to macie już praktykę i znajomości możecie jechać tam kopać rowy dla niemieckich Panów
Cytować
0 #3 Szmulec 2019-05-16 15:57
Cytuję Mowiejakjest:
No to macie już praktykę i znajomości możecie jechać tam kopać rowy dla niemieckich Panów

A myślisz że u nas w Polsce mieli by szansę zdobyć wiedzę praktyczną?
Cytować
0 #4 Filip 2019-05-16 19:02
Myślę, że napewno. Pracowałem u Pana Niemca przez 8 lat. Zdobyłem jakieś tam doświadczenie. Człowiek nie świnia. Uczy się, jeżeli chce.
Ale wracajmy do Polski. Jestem już dwa lata. Nadal budowlana. Zarabiam 28 na rękę... Przeliczac wydatki tzw życie, media zostaje mi więcej niż u (Pana) Niemca... Więc nie zgadzam się z postem. Jest w Pl takie zapotrzebowanie w rynku budowlanym, że teraz pracownik, który ma oczywiście pojęcie jest tym pierwszym. Mimo to pozdrawiam że SzczecinaCytuję Szmulec:
Cytuję Mowiejakjest:
No to macie już praktykę i znajomości możecie jechać tam kopać rowy dla niemieckich Panów

A myślisz że u nas w Polsce mieli by szansę zdobyć wiedzę praktyczną?
Cytować
0 #5 Adam 2019-05-16 22:20
Żal...
Cytować
0 #6 Mowiejakjest 2019-05-17 11:36
Cytuję Szmulec:
Cytuję Mowiejakjest:
No to macie już praktykę i znajomości możecie jechać tam kopać rowy dla niemieckich Panów

A myślisz że u nas w Polsce mieli by szansę zdobyć wiedzę praktyczną?

Oczywiście że tak
Cytować
0 #7 Anna 2019-05-26 20:07
Gratulacje, młodzi ludzie, brawo! Niech inni biorą z Was przykład!
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.