Od 30 września do 26 października uczniowie klasy 3F CKZiU nr 2 w Wadowicach przebywali na praktykach z
Praktyka czyni mistrza. Kolejny udany wyjazd budowlańców

Od 30 września do 26 października uczniowie klasy 3F CKZiU nr 2 w Wadowicach przebywali na praktykach zawodowych w Turyngii w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów  oraz kadry kształcenia zawodowego”, realizowanego ze środków  POWER.

Uczestnikom praktyk praca w Niemczech przypadła do gustu, a szczególnie: brak pośpiechu, duża dokładność, pozytywne nastawienie i uprzejmość współpracowników, a nade wszystko uznanie i życzliwość pracodawców. Dzięki solidnemu przygotowaniu zawodowemu chłopcy potrafili dobrze wykonywać powierzane zadania, a ich praca została doceniona - dwaj przedsiębiorcy budowlani zaoferowali pracę w swoich firmach.

Sprawdzenie się na niemieckim rynku pracy to główny, ale nie jedyny cel tego wyjazdu. Uczestnicy mieli  też możliwość poznania kraju naszych sąsiadów. W każdy weekend odbywały się wycieczki do Erfurt, Weimar, Frankfurtu, Lipska i oczywiście poznawanie Eisenach i okolicy. Zwiedzanie Erfurtu podczas Oktoberfest, Weimaru w czasie obchodów 365. rocznicy Zwiebelmarktu (Święto Cebuli zapoczątkowane w 1653 roku pierwszym Targiem Cebulowym), podziwianie Frankfurtu z pokładu statku wycieczkowego, pływającego w dwugodzinnym rejsie po Menie oraz z poziomu platformy widokowej Maintower oraz poznawanie Lipska z jego wielkim ZOO, którego przejście zajmuje 4 godziny. Chłopcy poznawali ponadto atrakcje turystyczne Eisenach: Wartburg, Bachhaus, Luterhaus, Burschenschaftsdenkmal.

Motywacje do udziału w praktykach były inne u każdego z uczestników: jedni traktowali wyjazd jako przygodę, inni zaspakajali ciekawość świata, kolejnymi kierowała chęć po-znania ludzi czy też sprawdzenie się w realiach europejskiego rynku pracy. Wszyscy jednak ocenili wyjazd jako udany i nie żałowali swojej decyzji. Niektórzy z nich już planują podjąć pracę za granicą po zakończeniu szkoły, inni natomiast uznali,  że choć praktyka w Niemczech im się podobała, to jednak będą szukać zatrudnienia w naszym kraju.

Niezależnie jaką decyzję podejmą w przyszłości, będzie ona bardziej świadoma, bo oparta na osobistym doświadczeniu. Właśnie to doświadczenie i poznanie siebie, swoich możliwości i ograniczeń jest największym atutem praktyk – zwraca uwagę opiekunka praktyk Irena Jagiełka.

Dla wszystkich uczestników była to pierwsza okazja do sprawdzenia swoich umiejętności w niemieckim zespole fachowców, czyli stanowiła swego rodzaju przymiarkę na przyszłość. Niebawem kolejna grupa uczniów rozpocznie przygotowania do wyjazdu, ponieważ młodzież wykazuje duże zainteresowanie tą formą odbywania praktyk.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+5 #1 Nikt 2018-11-07 15:46
I smutne jest to, ze młode pokolenie, jak pokazują badania chce wyjścia Polski z UE. Moja generacja mogła tylko marzyć o otwartych granicach i takich wyjazdach.
Cytować
+6 #2 dert 2018-11-07 20:02
Przykre jest to że masz rodzine i chiałbys godnie zyc to musisz wyjechac z kraju bo tu na własne mieszkanie cię nie stać a co dopiero na dom.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.