Stacja diagnostyczna, trzy nowe Peugeoty, symulatory do nauki jazdy, nowe sale komputerowe i językowe, w
"Mechanik" z nowym warsztatem, "Ekonomik" z restauracją. Powiatowe szkoły z mocną rozbudową

Stacja diagnostyczna, trzy nowe Peugeoty, symulatory do nauki jazdy, nowe sale komputerowe i językowe, warsztaty gastronomiczne i wreszcie „szkolna restauracja” – to tylko część rzeczy, w które w ostatnim roku wyposażono szkoły w Mechaniku i Ekonomiku!

W czwartek (11.10) przyszedł czas, aby to wszystko uroczyście zaprezentować. Wśród wielu zaproszonych gości, oprócz radnych powiatowych i dyrektorów szkół byli m.in.: radny wojewódzki Filip Kaczyński, małopolski wicekurator oświaty Halina Cimer oraz Agata Suszczyńska - zastępca dyrektora Departamentu Edukacji i Kształcenia Ustawicznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

Stajecie się liderami kształcenia zawodowego w regionie i macie koncepcję, którą realizujecie bardzo skrupulatnie i konsekwentnie – mówiła Agata Suszczyńska. - W imieniu marszałka Jacka Krupy przekazuję gratulacje dla całego powiatu wadowickiego za tą pracę i trud, który włożyliście państwo w rozwój kształcenia zawodowego w całym regionie, bo to co tutaj robicie przekłada się na cały region. Małopolska jest liderem w skali kraju pod każdym względem szkolnictwa zawodowego, a powiat wadowicki zasługuje na szczególne wyróżnienie – podkreślała Agata Suszczyńska, która w imieniu Jacka Krupy wręczyła staroście Bartoszowi Kalińskiemu pamiątkową tablicę z podziękowaniem za szczególne zaangażowanie powiatu wadowickiego na rzecz kształcenia zawodowego w Małopolsce.

Uroczystość otwarcia Centrów odbyła się w dwóch szkołach. W CKZiU Nr w 2 w Wadowicach, czyli popularnym Mechaniku, zaprezentowano m.in. nowoczesną stację diagnostyczną, sprzęt do mechatroniki, symulatory do nauki jazdy oraz trzy nowe Peugeoty, które nigdy nie wyjadą na ulice i będą służyły uczniom do celów dydaktycznych.

Weszliśmy na wyższy poziom. Starosta Bartosz Kaliński powiedział kiedyś, że rozbiliśmy bank. I ja się cieszę, że brałem udział w tym skoku. Nasza szkoła zdobyła trzecią dotację w Małopolsce – mówi Jerzy Kotaś, dyrektor CKZiU Nr 2 w Wadowicach.

Dalsza część uroczystości odbyła się Ekonomiku , gdzie w miejsce starych pamiętających lata 70-te minionego wieku sal, stworzono nowoczesne pracownie gastronomiczne z pełnym wyposażeniem kuchennym. Tam uczniowie zaprezentowali efektowne pokazy barmańskie. Prawdziwe show zrobił absolwent tej szkoły, Dawid Kawłatow, który jest jednym z najlepszych barmanów w Polsce.

Uczniowie Tischnera mogą się teraz rozwijać w jednej z najlepiej wyposażonych szkół w Polsce. 11 lat temu, kiedy zaczynałem ów szkołę nie mieliśmy takich udogodnień, jak i przez kolejne 4 lata edukacji. Dziś serce się raduje, że po mimo upływu czasu, bo to już 7 lat od dnia zakończenia kształcenia, wciąż o nas pamiętają i gdzieś między murami szkoły pozostał nasz duch, co odczuwam każdego roku, kiedy jestem do niej zapraszany – mówi Dawid Kawłatow.

Na koniec wszyscy goście przenieśli się na stołówkę, która wygląda teraz jak wnętrze dobrej restauracji! Tam uczniowie przygotowali dla gości pyszny obiad oraz tort z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Przypomnijmy, że w ramach otrzymanego dofinansowania w wysokości blisko 15 mln zł (największa dotacja w Małopolsce nie licząc Krakowa) powiat wadowicki utworzył trzy Centra Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, które specjalizują się w następujących obszarach kształcenia: administracyjno-usługowym – w Andrychowie (Kotarbin), turystyczno-gastronomicznym w Wadowicach (Ekonomik), a także mechanicznym, górniczo-hutniczym i elektryczno-elektronicznym w Wadowicach (Mechanik). Pozyskane środki finansowe zostały przeznaczone przede wszystkim na wspomniane wyżej doposażenie w nowoczesny sprzęt i materiały dydaktyczne szkół. Ponadto, w szkołach zakupiono kilkadziesiąt nowych komputerów i drukarek, urządzono także nowoczesne sale językowe.  

W ramach pozyskanej dotacji uczniowie mogą brać udział w płatnych stażach u przedsiębiorców (z płatnym stypendium w wysokości 1500 zł) oraz wielu bezpłatnych kursach, m.in.: prawa jazdy kat. B i T, operatora wózków widłowych wraz z wymianą butli gazowych, operatora koparko-ładowarki, obsługi dźwigu towarowego, AutoCad zaawansowany, spawania metodą MAG, Kurs programowania w systemie CNC, kasjera złotówkowo-walutowego, obsługi kasy fiskalnej, przedstawiciela handlowego, Photoshop, przedłużania włosów, nowoczesnej koloryzacji, nowoczesnego strzyżenia, makijażu, wizażu i stylizacji paznokci, decoupage, kelnerski, barmański z elementami sommelierstwa, carvingu, baristy, obsługi systemów rezerwacji turystycznej, kuchnie świata, sztuki cukierniczej.

 

(materiał prasowy Starostwa Powiatowego w Wadowicach)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-12 #1 Barman na tym dancin 2018-10-12 16:05
I niech mi ktoś powie, że Bartosz Kaliński nie nadaje się na burmistrza Wadowic. Możecie po nim jechać, że jest z PiS, że to że tamto, ale gość jest mega skuteczny i na pewno lepszy niż obecny burmistrz
Cytować
+12 #2 JAN23 2018-10-12 17:51
RZYGAM PiSem
Cytować
+7 #3 JJJ 2018-10-13 09:01
Cytuję JAN23:
RZYGAM PiSem

I Kalińskim z tatusiem /działaczem/ PZPR na czele!!!
Cytować
-7 #4 info 2018-10-13 13:45
Chyba pomyliło Ci się z klinem. Tam to rzeczywiście cała rodzina to komuchy. Z dziadziem ze służb na czele..
Cytować
+7 #5 pamiętliwy 2018-10-14 17:43
Są jeszcze tacy co pamiętają jak to tatuś obecnego starosty klechów i kościoły chciał palić....
Cytować
+8 #6 NIE DLA PIS I BROCHY 2018-10-14 18:10
PIS TO SAMO ZŁO
Cytować
+3 #7 Jankosik 2019-05-25 07:08
Z dnia na dzień sukcesów nie ma ,na to pracowało wielu i od dłuższego czasu śmietankę z kawy wielu uwielbia :zzz
Cytować
0 #8 Adriene 2020-03-19 18:17
Woh I love your articles, bookmarked!

Feel free to visit my page: http://safemask.net/: https://farmsandstuff.com/user/profile/22733
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.