Po dwóch nieudanych próbach wybrania logo, Wadowice wracają do starego, sprawdzonego miejskiego herbu,
Wadowice w końcu mają nowe logo i identyfikację wizualną.

Po dwóch nieudanych próbach wybrania logo, Wadowice wracają do starego, sprawdzonego miejskiego herbu, który w uproszczonej formie, razem z kluczami papieskimi, są punktem wyjścia do identyfikacji wizualnej miasta.

Do trzech razy sztuka: Urząd Miejski w Wadowicach po dwóch nieudanych konkursach na logo Wadowic, wraca do sprawdzonych form. Zamiast poszukiwać kolejnego logo, Wadowice będą się posługiwać dawnym miejskim herbem, stanowiącym od czasu średniowiecza znak identyfikacji miasta jako wspólnoty samorządowej, który w uproszczonej formie z kluczami papieskimi będzie punktem wyjścia do identyfikacji wizualnej miasta.

Jak informują urzędnicy wadowickiego magistratu, o powierzeniu projektu identyfikacji wizualnej firmie wybranej według czytelnego kryterium: jakości portfolio i doświadczenia w dużych wdrożeniach tego rodzaju. W rezultacie projekt realizuje Studio Otwarte – działające od ponad 10 lat krakowskie studio projektowe, wyspecjalizowane w brandingu, projektowaniu graficznym i identyfikacji wizualnej.

Uporządkowania wymagała postać samego herbu, którego dotychczasowy wzór graficzny budził uzasadnione wątpliwości. Po pierwsze – ze względu na niską plastycznie jakość wykonania, po drugie z powodu obecnych w nim błędów natury heraldycznej. Kwerendę historyczną zmierzającą do ustaleniu prawidłowej postaci herbu przeprowadził dr hab.  Marcin Starzyński z Zakładu Nauk Pomocniczych Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Heraldycznego.

Okazało się, że dodane do herbu Wadowic w połowie lat 90-tych ubiegłego wieku klucze papieskie, umieszczenie godła w ozdobnym kartuszu oraz nakrycie go zamkniętą koroną stoją w sprzeczności do zasad tworzenia herbów terytorialnych, opracowanych przez Komisję Heraldyczną przy MSWiA. W ten sposób „ubogacony” herb, uzupełniony o jeden z elementów esencjonalnych herbu papieskiego (klucze), może też wywoływać skojarzenia z herbem kościelnym, a nie miejskim. Za punkt wyjścia do ustalenia jego prawidłowej formy należy przyjąć opis z Zarządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z 24 maja 1938 roku: „Tarcza dwudzielna w słup. W polu prawym błękitnym pół orła złotego z dziobem, językiem i szponami czerwonymi, w polu lewym czerwonym baszta srebrna z czterema blankami, trzema strzelnicami i bramą. Otwory bramy i strzelnic czarne”. Warto wspomnieć o tym, co symbolizują te figury: złoty orzeł stanowił godło herbu książąt piastowskich z linii oświęcimsko-zatorskiej i stanowi czytelne odwołanie do dawnej przynależności terytorialnej miasta. Z kolei wieża obronna jest symbolem samorządnej gminy miejskiej. Niestety, nie zachował się żaden wizerunek towarzyszący temu opisowi i dlatego też należało przygotować go od nowa.

W trakcie prac nad nowym wzorcem herbu rozważano również zmianę symboliki tego znaku i przywrócenie, w miejsce śląskiego złotego połu-orła na błękitnym tle, białego (srebrnego) połowy orła ziemi krakowskiej na czerwonym tle oraz złotej wieży na tle błękitnym. Takim herbem Wadowice posługiwały od około połowy XVI do XIX w. Związki miasta z Krakowem i Małopolską wskazywałyby na słuszność takiej zmiany. Jednak zarządzenie MSW z 1938 r. jest dokumentem prawnie obowiązującym i zamiana wiązałaby się z długotrwałym i skomplikowanym procesem akceptacji przez Komisję Heraldyczną przy MSWiA, ale także ryzykiem ich odrzucenia. W swej najstarszej znanej postaci, wykształconej najpewniej na przełomie XIV i XV w., herb miasta składał się bowiem z uszczerbionego orła górnośląskiego oraz wieży.

Nowy projekt herbu Wadowic, zgodny z opisem towarzyszącym zarządzeniu z 1938 roku oraz zasadami tworzenia herbów terytorialnych powstał przy współpracy i konsultacji dr Barbary Widłak, uznanego autorytetu w dziedzinie projektowania herbów terytorialnych, autorki wzorców graficznych kilkudziesięciu herbów polskich gmin i miast. Nowy wzorzec herbu, wraz z flagą i pieczęcią miasta zostanie przedstawiony do zaopiniowania przez Komisję Heraldyczną przy MSWiA. Te, po uzyskaniu zatwierdzenia będą stanowić komplet oficjalnych symboli miasta.

Herbu, z uwagi na narzuconą przez wspomniane zasady dosłowność i szczegółowość rysunku oraz ograniczenia dotyczące kolorystyki, trudno używać jako odpowiednika współczesnego logo – które powinno być możliwie proste w konstrukcji, łatwe w stosowaniu, a przy tym rozpoznawalne i atrakcyjne. Dlatego na co dzień w identyfikacji wizualnej Wadowic używana będzie symplifikacja herbu: łatwiejszy w używaniu, zgeometryzowany i uproszczony symbol.

Dla upamiętnienia najsłynniejszego Wadowiczanina – Karola Wojtyły, symbolowi miasta będą towarzyszyć skrzyżowane klucze ułożone na kształt kluczy Piotrowych. Żeby nie mieszać symboliki miejskiej i kościelnej, klucze zostały umieszczone obok tarczy herbu, a nie za nią. W tej formie symbol będzie używany z dewizą „Tu wszystko się zaczyna”, nawiązującą do słów papieża podczas pobytu w Wadowicach w 1999 roku.

W ramach ujednoliconego systemu identyfikacji, herbem w uproszczonej formie będą się posługiwać wszystkie komunalne instytucje i spółki. Opracowana została również kolorystyka, liternictwo i układ graficzny wszystkich miejskich dokumentów, publikacji, akcydensów, oznaczeń, nośników informacyjnych i promocyjnych. Dokumentem regulującym sposób stosowania miejskich symboli oraz całego systemu będzie księga standardów identyfikacji wizualnej (SIW), a w nadchodzących miesiącach sukcesywnie będą wprowadzane do użycia kolejne elementy wizualizacji miasta.

Projekt na zlecenie gminy Wadowice wykonało Studio Otwarte z Krakowa. Koszt stworzenia logo miasta, systemu oznaczeń dla jednostek oraz koncepcji marki wyniósł 31 365 złotych.

 

(MG)
(zdjęcia: materiały prasowe)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-8 #1 Gość 2017-05-08 13:20
Wcześniejsze logo głównie kolorystyka: biało - żółta (dużo więcej życia w tych kolorach) bardziej nawiązywała do naszego papieża i miasta. Obecne kolory są zaprzeczeniem idei miasta papieskiego (totalnie do niego nie nawiązują). Wcześniejsze logo również było bardziej prestiżowe pod względem dodatków obecne jest takie biedne. Reasumując w moim odczuciu projekt wymaga dopracowania szczególnie kolorystyka: stary układ w nieco odświeżonej wersji byłby najlepszy co widać na filmie w 21 sekundzie na ścianie (kształt jest bogaty i majestatyczny).

ps. 0:44 ręce w kieszenie to tak średnio wygląda...
-4 #2 skąd to znamy? 2017-05-08 14:06
I tak powolutku w lewicowym nowym stylu nawraca się do PRL.
A kto za to wszystko płaci: wadowiczanie, podatnicy.
+13 #3 Logotyp 2017-05-08 14:18
Eksperci się odezwali :D Zachowujecie się tak jakby przed 1978 rokiem (wybór Karola Wojtyły na papieża) Wadowice nie istniały...
+5 #4 Gość 2017-05-08 14:18
Luks!Bardzo ładne.
-6 #5 hehe 2017-05-08 14:28
ohyda, bez sensu
Wiochman dr hab. Starzyński - prawdziwa kulturka
co za buractwo :lol:
-4 #6 Edo 2017-05-08 14:51
WYGLĄDA NIE CIEKAWIE,JAK NIEDOKOŃCZONE DZIEŁO. JAKIEGOŚ SZKOLNIAKA !!
I TO MA BYĆ LOGO ? CHYBA DZIADOWIC A NIE WADOWIC !!!
AKCENT PAPIESKI JEST ZACHOWANY,JAKO PLAC JP.II W ŚRODKU TEGO LOGO !!!
+2 #7 szczypior 2017-05-08 15:45
Wśród zaprojektowanyc h znaków dla spółek miejskich zabrakło jednego dla konsorcjum klin-koper czyli EKO.
+11 #8 T 2017-05-08 16:06
Super. Nowocześnie. Bez przeładowania szczegółem. Tak trzymać.
-12 #9 Cortezz 2017-05-08 17:22
To jest zwykła profanacja słów Papieża - Polaka. Ojciec Św. wcale nie powiedział ,,tu wszystko się zaczyna" lecz ,,Tu, w Wadowicach wszystko się zaczęło". To ogromna różnica i świadomy przekręt lewaka. Dziwię się Brzeźniakowi, Flaszowej i innym, którzy pozwalają na takie fałszerstwo! Wstyd i Hańba!
-6 #10 Piotr13021991 2017-05-08 17:48
Dlaczego z naszych podatków mają iść pieniądze z powody czyjejś głupoty ?
JA SIĘ NIE ZGADZAM NA MARNOTRAWIENIE NASZYCH PIENIĘDZY!
+11 #11 Mieszkaniec Gminy 2017-05-08 19:41
Mnie się podoba. Współgra kolorystycznie z całym serwisem internetowym gminy. Jest przejrzyste i czytelne a nie przesycone kolorowymi dodatkami bez ładu i składu. Klucze papieskie zostały w logo promocyjnym więc nie rozumiem rozgoryczenia środowiska POSłanki w PiS. To czego używa urząd wewnętrznie to sprawa urzędu. Moim zdaniem bardzo ładne. I nareszcie nie odstaje od reszty, bo gdyby Wadowice faktycznie czymś odstawały na plus, poza samym faktem, że urodził się tu Papież Polak, to można by to było zrozumieć. Nareszcie "papieskość" samorządu ostatecznie została zażegnana. Brawo!
-8 #12 Gość 2017-05-08 20:01
Cytuję Mieszkaniec Gminy:
Mnie się podoba. Współgra kolorystycznie z całym serwisem internetowym gminy. Jest przejrzyste i czytelne a nie przesycone kolorowymi dodatkami bez ładu i składu. Klucze papieskie zostały w logo promocyjnym więc nie rozumiem rozgoryczenia środowiska POSłanki w PiS. To czego używa urząd wewnętrznie to sprawa urzędu. Moim zdaniem bardzo ładne. I nareszcie nie odstaje od reszty, bo gdyby Wadowice faktycznie czymś odstawały na plus, poza samym faktem, że urodził się tu Papież Polak, to można by to było zrozumieć. Nareszcie "papieskość" samorządu ostatecznie została zażegnana. Brawo!


Papież nie jest obiektem promocji ! którego używamy jak chcemy robić pieniądze. Nasz papież był człowiekiem który swoim życiem wpłynął na miliony ludzi i powinniśmy być dumni z akcentów papieskich w herbie by ludzie tu przyjeżdżający czuli ze to był jego dom i pamięć o nim ciągle żyje...to co powstało to nic innego jak laicyzacja Wadowic pod pretekstem brandingu.

Dlaczego z loga zamiast nic nieznaczącej wieżyczki wywalono elementy papieskie ??? Co wieża zamkowa odegrała większą rolę w życiu ludzi ???
-3 #13 niewierny 2017-05-08 20:42
Ten orzeł bardziej przypomina faszystowską wronę. A gdzie mityczna korona?
+3 #14 Qwerty 2017-05-08 22:24
Jak dla mnie to nowe godło jest piękne ,wracamy do historii miasta przy okazji od papieżając miasto ,poza tym tak samo dobre jest że podczas świąt państwowych wiesza się tylko polską flagę a nie dwie pozostałe kolorowe nie związane z świętem państwowym.
+7 #15 LCF. 2017-05-08 22:55
Cytuję niewierny:
A gdzie mityczna korona?


A gdzie korona u orła Piastów śląskich ?
Poczytaj coś najpierw w temacie historycznym.
+2 #16 Zorba 2017-05-08 23:03
Miejsce buraka jest w polu, nie w urzędzie, a kartofla na kartoflisku.
Syf górą :-)
-3 #17 Gość 2017-05-08 23:51
Cytuję Qwerty:
Jak dla mnie to nowe godło jest piękne ,wracamy do historii miasta przy okazji od papieżając miasto ,poza tym tak samo dobre jest że podczas świąt państwowych wiesza się tylko polską flagę a nie dwie pozostałe kolorowe nie związane z świętem państwowym.


hahahahahahah szczególnie ta wieża zamkowa tak nawiązuje, że najbliższej chyba trzeba szukać na wawelu !!! Stwierdzenie "odpapieżyć" świadczy tylko jak pustym człowiekiem jesteś bo nasza historia to przede wszystkim Jan Paweł II,a nie orzeł wyglądający jakby promował niemiecki land + nic nieznacząca wieża....
-6 #18 anin 2017-05-09 03:22
Cytuję niewierny:
Ten orzeł bardziej przypomina faszystowską wronę. A gdzie mityczna korona?


Godlo Polski projektowali RUSKI - moze ich poproscie!!!
-3 #19 Enmo 2017-05-09 07:00
Czemu narzekacie na brak symboli papieskich. Przecież Wadowice to POLSKIE miasto, a nie jakaś kolonia watykańska!
Chociaż ten srebrny orzeł to bez życia jest, by chociaż łapkę i dziób żółty zrobili, to by nabrał kolorów i blasku.
0 #20 ale jaja 2017-05-09 07:28
Cytuję Enmo:
Czemu narzekacie na brak symboli papieskich. Przecież Wadowice to POLSKIE miasto, a nie jakaś kolonia watykańska!
Chociaż ten srebrny orzeł to bez życia jest, by chociaż łapkę i dziób żółty zrobili, to by nabrał kolorów i blasku.

Orzel to wadowiczanom do glowy bije a dziuby to wszyscy maja jak wrota otwarte !!!
https://www.youtube.com/watch?v=3CsoOUm0gIw
-4 #21 herb 2017-05-09 08:01
@Cortez
- ja się nie dziwię żadnej z przywołanych przez Ciebie osób. Dla nich liczy się "piniądz". Co tam takie bzdety, że Klinowski sugeruje nowe otwrcie w Wadowicach - lewackie i ateistyczne, że kolejny raz kpi sobie z Jana Pawła II. Zobaczymy jak zareagują posłowie z okręgu nr 12: Brynkus, Filipiak, Polak, a nawet Szydło
+2 #22 gawron 2017-05-09 09:31
Ludzie to jest Herb Gliwic!!! :D :D :D
+6 #23 Mikołaj Janik 2017-05-09 09:35
Bardzo dobra identyfikacja, prosta, czytelna, stonowana. Będzie się świetnie sprawdzać!

Oby tylko słowa ,,że zaczynamy od siebie" się sprawdziły i ogarnięty zostanie również chaos reklamowy na rynku, Zatorskiej i Mickiewicza.
Byłoby świetnie.
-2 #24 gg 2017-05-09 09:36
a ile kasy wyrzucone w błoto sam projekt zmiany na znakach naklejki na samochodach i wiele innych a zresztą taki Herb był za komuny! nie ma innych ważniejszych wydatków?!
-4 #25 Oblatywacz 2017-05-09 10:02
Ten projekt miał kosztować ponad trzydzieści tysięcy,to jakieś "jaja" panowie.Jeszcze chwila i dołożą do tego logo kanapkę z koperkiem.
-4 #26 gosc 2017-05-09 10:10
ohydny i w ogole nie pasujacy do charakteru Wadowic!!!
-6 #27 Gość 2017-05-09 13:34
Cytuję Enmo:
Czemu narzekacie na brak symboli papieskich. Przecież Wadowice to POLSKIE miasto, a nie jakaś kolonia watykańska!
Chociaż ten srebrny orzeł to bez życia jest, by chociaż łapkę i dziób żółty zrobili, to by nabrał kolorów i blasku.


My się Boga nie wstydzimy i gdyby nie Jan Paweł II którego Bóg prowadził nikt by o Wadowicach nawet nie usłyszał - to by była mieścina na tysiące innych w Polsce. Historia papieża Polaka jest integralną częścią naszego miasta i inicjały papieskie powinny być zawsze w herbie miasta - ZAWSZE !!!
-5 #28 qwerty 2017-05-09 15:02
Na siłę usunąć klucze papieskie z herbu, żeby tylko przypodobać się lewackiej gawiedzi spod "jurczakowego" znaku. Herb możecie sobie zmieniać, ale nie zmienicie mentalności prawdziwych wadowiczan, którzy są dumni z JP2, bo gdyby nie On, to tak na dobrą sprawę miasto byłoby wiochą zabitą dechami, do której by nawet pies z kulawą nogą nie przyjeżdżał. Historia o was zapomni, i to prędzej niż myślicie. A "odpapieżenie" herbu będzie tylko niechlubnym epizodem w nowożytnej historii Wadowic. Powtarzanym z pokolenia na pokolenie, ku przestrodze...
+7 #29 gfx 2017-05-11 13:02
Logotyp wykonało jedno z najlepszych studiów projektowych w Polsce,

znak został zaprojektowany w oparciu o siatkę linii diagonalnych i równoległych,

posiada właściwe proporcje i jest spójny, każdy element wynika i nawiązuje do poprzedniego,

jest czytelny na każdym tle - świetnie wygląda w pomniejszeniu,

Idea "przypinanych" kluczy jest również świetnym pomysłem, nie każda korespondencja urzędu miasta nawiązuje do papieża i sprawy miasta nie zawsze powinny być z nim kojarzone. Pismo dot. robót budowlanych, przepychania szamba, czy spraw administracyjny ch nie powinny być sygnowane odniesieniami do Watykanu i papieża Polaka.
+1 #30 ww 2017-05-12 21:40
Cytuję gfx:
Logotyp wykonało jedno z najlepszych studiów projektowych w Polsce


Oj z tym najlepszym nie przesadzaj... :D może jest ...niezłe.. jak na Kraków ;)

Ale projekt jest naprawdę dobry i bardzo dobrze też się stało że logo tak mocno nawiązuje do herbu.
Bezmyślnie komentującym przypominam, ze mówimy o LOGO (i identyfikacji) miasta, a nie jego herbie. Gdzie indziej prawdopodobnie skoczyło by się kiczowatym obrazkiem bazyliki, albo jakąś disco-polową graficzną alegorią rzeki, pagórków i kremówki.

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.