44 prace oceniała komisja konkursowa specjalistów aby wybrać logo promocyjne Wadowic. Autorką zwycię
Tak wygląda nowe logo Wadowic

44 prace oceniała komisja konkursowa specjalistów aby wybrać logo promocyjne Wadowic. Autorką zwycięskiej grafiki jest Katarzyna Chociaj z wrocławskiej Agencji PR Sarto. Zobaczcie jak wygląda nowe logo naszego miasta.

Po ponad pół roku i dwóch podejściach, we wtorek (15.12) w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Wadowicach komisja, w skład której weszli prof. Krzysztof Tomalski (Dziekan Wydziału Grafiki ASP w Krakowie), dr hab. Tomasz Wójcik (wykładowca ASP w Krakowie), Maciej Hojda (artysta grafik, absolwent ASP w Krakowie) oraz Marek Brzeźniak (sekretarz gminy Wadowice) wyłoniła zwycięską pracę na logo promocyjne Wadowic.

Na konkurs wpłynęły 44 prace, z których 6 z powodów regulaminowych nie zostało dopuszczonych do oceny. Wszystkie prace przed oceną zostały zakodowane. W wyniku dyskusji i głosowania komisja przyznała najwyższą liczbę punktów (20) pracy opatrzonej kodem 023. Autorem zwycięskiej pracy jest Katarzyna Chociaj, która reprezentuje Agencję PR Sarto z Wrocławia.

Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych brutto i zobowiązany będzie do podpisania umowy o wykonanie Księgi Znaku wraz z systemem Identyfikacji Wizualnej Miasta Wadowice za oddzielnym wynagrodzeniem w wysokości 3 tysiące złotych brutto.

Poziom konkursu był bardzo zróżnicowany. Od projektów, które nie spełniały kryteriów konkursu poprzez takie, które były na niskim poziomie, aż po takie, które wzbudzały zainteresowanie pod względem kreatywności, przejrzystości i funkcjonalności. W wyniku dyskusji i głosowania wyłoniony został projekt spełniający kryteria konkursowe, dający możliwość różnorodnego zastosowania funkcjonalnego i wpisujący się zarówno w tradycję, historię i współczesność miasta jak i nowoczesne rozwiązania projektowe. Wybrane logo posiada duży potencjał wykorzystania przestrzennego znaku, na co zwróciło uwagę jury - informują organizatorzy konkursu.

Przypomnijmy, że gmina w maju tego roku ogłosiła konkurs na projekt logotypu promującego Wadowice oraz systemu identyfikacji wizualnej miasta. Mógł w nim wziąć udział każdy, kto czuł się na siłach. Nadesłano 76 prac, jednak komisja w składzie: Tomasz Wójcik (dr grafiki ASP Kraków), Katarzyna Jakubowska (architekt zajmująca się wzornictwem) oraz Marek Brzeźniak (sekretarz gminy) stwierdziła, że nie spełniają one w sposób wystarczający kryteriów wymaganych regulaminem.

Na początku października gmina ogłosiła więc kolejny konkurs adresowany wyłącznie do profesjonalistów: studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Polsce, w szczególności wydziałów Grafiki, Projektowania Graficznego, Form Przemysłowych i Komunikacji Wizualnej oraz firm specjalizujących się w projektowaniu znaków graficznych. Tym razem udało się wyłonić zwycięską pracę. A wam jak podoba się nowe logo miasta?

Jak po kilku minutach po publikacji naszego artykułu zauważyli czytelnicy, nowe logo Wadowic jest praktycznie identyczne z projektem, który można kupić w serwisie  Biz-logo.com za kilka euro. Albo jest to po prostu plagiat, albo agencja wykupiła znak i "odsprzedała" go gminie Wadowice. W obu przypadkach jest to niestety spora rysa wizerunkowa dla naszego miasta...

 

Zapytaliśmy o to Agencję PR Sarto z Wrocławia, z której pochodzi Katarzyna Chociaj, autorka kontrowersyjnego logo.

Bardzo dziękuję za sygnał. Zaraz wyjaśnię, jak ta sprawa wygląda z punktu widzenia naszych grafików, jak przebiegał cały proces. Jak tylko coś ustalę - dam znać - informuje nas Mirosław Zagórski z SARTOAgencja Public Relations.

Do sprawy więc jeszcze wrócimy...

 

AKTUALIZACJA (WTOREK, 15 GRUDNIA 2015 16:30)

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+26 #1 pic na wodę 2015-12-15 14:55
A gdzie pozostałe prace? Skąd mamy wiedzieć że wybrano najlepszą?
Cytować
+21 #2 szpak marcin 2015-12-15 15:06
Gawron ty już lepiej nic nie organizuj bo wywalamy kasę w błoto po pierwsze na ciebie a po drugie na jakieś byle gówno zwane logiem.
Cytować
+24 #3 Hmm... 2015-12-15 15:15
Szopka! Ciekawe i łudząco podobne do tego szablonu - http://www.biz-logo.com/logo.php?logoid=2102 :) A teraz zadajmy sobie pytanie ile gmin w Polsce będzie miało to samo logo :)
Cytować
+17 #4 afera goni afere 2015-12-15 15:22
Cytuję Hmm...:
Szopka! Ciekawe i łudząco podobne do tego szablonu - http://www.biz-logo.com/logo.php?logoid=2102 :) A teraz zadajmy sobie pytanie ile gmin w Polsce będzie miało to samo logo :)

No to mamy kolejną aferę
Cytować
+27 #5 Agula 2015-12-15 15:28
przecież to plagiat!!!
czy szanowna komisja nie widzi że zmiana kolorystyki na papieską nie wystarcza,
by można było mówić o oryginalnym sygnecie.
Cytować
+19 #6 Agula 2015-12-15 15:30
a gdzie pozostałe prace,

dlaczego opublikowana została tylko praca zwycięska (wątpliwej jakości), uczciwie należało by opublikować całą resztę
Cytować
+1 #7 Henio 2015-12-15 15:33
A gdzie logo promocyjne Staszka Kotarby przecież prowadzi działalność.
Cytować
-14 #8 tholl 2015-12-15 15:52
A mi się podoba.
Cytować
+7 #9 gangam style 2015-12-15 16:16
Internety huczą już że to logo to wiejska podróbka projektu z internetu. Czy Wadowice pod rządami lewaka muszą się wstydzić za każde jego działanie? Kto za to coś odpowiada? Dlaczego wydajemy pieniądze tak bezproduktywnie ?
Cytować
+7 #10 Ale wtopa 2015-12-15 17:00
To ma być logo Wadowic? Raczej logo cwaniactwa na gminnym budżecie. Wstyd dla miasta. Brzydkie i kilkaset razy przepłacone.
Cytować
+10 #11 heh 2015-12-15 18:21
Nie natrudzili się. Wystarczy w google wklepać hasło "logo w" i nam wyskoczą ładne grafiki...
Cytować
+5 #12 dert 2015-12-15 18:24
Tu wszystko się zaczyna hahahaha i nic nie konczy !!!!!!!!!!!!
Normalnie obrzydliwie brzydkie !!!!!!!!!
Cytować
0 #13 dert 2015-12-15 18:27
Słowa Papieża nie powinny byc w logo. Zaczeło,zaczyna itd.
Cytować
-2 #14 fiku miku 2015-12-15 18:33
a mnie to WALI może być nawet dętka od traktora co ja z tego mam?
Cytować
+4 #15 dert 2015-12-15 19:30
logo wadowiconline
gdyby takie było to każdy na swiecie wie o jakie Wadowice chodzi .Gdyby Nie Papież to nasze miasto niczym by sie nie wyróżniało od innych podobnych miasteczek.
Cytować
+7 #16 Grafoman 2015-12-15 20:04
Ale logo... zesralem sie... takie emocje XD
Cytować
0 #17 jendrek 2015-12-15 21:19
Panie Marcinie to jest przykre,że takie bezguście znasjduje na waszym portalu akceptację
Cytować
+4 #18 Lucinda 2015-12-15 23:33
Ma ktoś lepszy pomysł? Wrzucajcie, a my ocenimy. W końcu tu mieszkamy i wiemy co najlepiej pasuje do naszego miasta. Skąd miałaby o tym wiedzieć mieszkanka Wrocławia?
Cytować
+2 #19 Gorn 2015-12-16 09:10
Ile to cudo Nas kosztowało?
Cytować
+2 #20 Katia 2015-12-16 09:46
Logogate xD
Cytować
+2 #21 Bruno 2015-12-16 09:59
Wadowice tu wszystko się zaczyna kończyć
Cytować
+1 #22 NIEAKTUALNE 2015-12-16 12:30
To logo jest dobre ale dla PKP.

Ostre kanty, krzyżujące się linie.. Czemu nie zapytano nas mieszkańców? Pytano ludzi, którzy od naszego miasta są daleko.. pytano o walory ale jakie? Estetyczne, artystyczne?
Logo powinno być proste i wymowne.

a to logo, no cóż.. jest dla mnie na plus trzy.. w skali od jednego do dziesięciu.

p.S. tak, ja nie jestem dziekanem, wykładowcą ani tez absolwentem ASP.
Cytować
+1 #23 Jacek asystent 2016-11-28 13:21
Bardzo dobre logo. na dzisiaj i na 100 lat. Ludzie się nie znają, głupstwa piszą. Ja mogę bronić tego loga przed sądem w razie zaskarżenia przez jakąś tam firmę. Najważniejsze by władzom Wadowic nie przeszkadzało że coś tam może być podobne. Geometria wykreślna zwykle jest podobna. Japończycy mają czerwone koło na białym tle i nie mogą go zarezerwować na cały Świat. Oczywista sprawa. Świetne.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.