NIK potwierdził, że główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w skali kraju jest emisja z domowyc
Drukuj
Fatalne powietrze. Może apel do prezydenta pomoże?

NIK potwierdził, że główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w skali kraju jest emisja z domowych pieców grzewczych. Powstała strona www.polskialarmsmogowy.pl na której można podpisać petycję do prezydenta, aby uregulować sprawę prawnie.

Powietrze w Wadowicach nie należy niestety do najczystszych: są takie dni, że z powodu pogody i zanieczyszczeń wydobywających się z kominów ciężko przejść przez centrum naszego miasta oddychając swobodnie. Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ciągle ogłasza alarmy związane z przekroczeniem pyłu PM10, apelując o nie przebywanie na otwartym powietrzu zbyt długo. Niedawny raport Najwyższej Izby Kontroli potwierdza to, o czym mówi się od lat: miasta naszego regionu mają najgorsze powietrze w Polsce.

Ministerstwo Środowiska zaprezentowało wyniki badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski. Wynika z niego, że zanieczyszczenie powietrza jest postrzegane jako jeden z najważniejszych problemów środowiska w Polsce a dla zdecydowanej większości Polaków (86%)

Z kolei najczęściej wymieniane sposoby redukcji zanieczyszczeń powietrza to stosowanie odnawialnych źródeł energii (48%) i wymiana starych pieców węglowych na piece niskoemisyjne (46%). Niemal co trzeci badany wskazuje na termomodernizację budynków (30%) oraz podłączenia indywidualnych gospodarstw do sieci ciepłowniczej (29%).

Co ciekawe i niepokojące Polacy nie są jednak świadomi głównego źródła zanieczyszczeń. Główne powody złej jakości powietrza według badanych to emisja dużych obiektów energetycznego spalania, fabryk itp. oraz emisja z transportu samochodowego. Tzw. "niska emisja" zajmuje dopiero trzecie miejsce.

Alarmujący jest też trend dotyczący sposobów ogrzewania domostw. Wg badania najpopularniejszym rodzajem ogrzewania stosowanym w polskim gospodarstwie domowym jest opalanie węglem (41%). W stosunku do poprzedniego roku odsetek ten zwiększył się o 9%. Co dziesiąty Polak natomiast ogrzewa swoje mieszkanie drewnem (11%).

Stąd pomysł petycji do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Ewy Kopacz i marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Radosława Sikorskiego w którym można zaapelować o:

- wprowadzenie, zgodnie z rekomendacją NIK, odpowiednich norm jakości dla węgla oraz minimalnych standardów emisyjnych dla nowych pieców. Spalanie niskiej jakości węgla w domowych instalacjach grzewczych powoduje bardzo wysokie emisje pyłów, substancji rakotwórczych i mutagennych oraz metali ciężkich. Zmiany te powinny iść w parze z przyjęciem programu osłonowego dla najuboższych oraz skutecznego systemu kontroli, który wyeliminuje proceder spalania odpadów w piecach domowych;

- umożliwienie samorządom skutecznych działań dla poprawy jakości powietrza. W miejscowościach borykających się ze szczególnym zanieczyszczeniem powietrza władze lokalne i regionalne powinny móc określać standardy dla wszystkich instalacji grzewczych funkcjonujących na ich obszarze;

- wyposażenie władz lokalnych w narzędzia dzięki którym będą mogły regulować przepływ komunikacji samochodowej przez centralne rejony miast.

Apel można podpisać tutaj: www.polskialarmsmogowy.pl

(MG)
(zdjęcie: Agnieszka Lewandowska)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Biznes:

Tak wygląda remont mostu na Skawie w Wadowicach

Na Wenecji coraz wyraźniej już widać nowe rondo. Kiedy nim pojedziemy?

Organizacja turystyczna wprowadza program autocertyfikacji hoteli i agroturystyki

Rozpoczęła się budowa chodnika na Wałowej. Mieszkańcy Zaskawia czekali na niego... 20 lat

PiS chce państwowych sklepów spożywczych. Dostało się... Maspeksowi