15 marca wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Dla wadowickich podróżnych, który korzystaj
Drukuj
Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów. Będzie lepiej?

15 marca wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Dla wadowickich podróżnych, który korzystają z tego środka lokomocji szykuje się trochę zmian, z których powinni być zadowoleni.

W tym roku przewidziano aż 6poprawek do rocznego rozkładu jazdy pociągów. Pierwsza z nich wejdzie w życie już 15 marca. Najważniejszą zmianą będzie odczuwalne przyspieszenie odjazdu pierwszego porannego pociągu z Wadowic do Bielska Białej. Zamiast o godzinie 4:35 będzie odjeżdżał już o 4:18, przyjeżdżając do stacji docelowej o 5:39. Ta zmiana niewątpliwie ułatwi mieszkańcom Wadowic, obu Choczni, Inwałdu, Andrychowa i okolic na pierwszą zmianę do bielskich zakładów pracy.

Rozkład jazdy był i jest dostosowany do powrotów z pierwszej zmiany. Rzecz ma kapitalne znaczenie, w związku z obniżka taryf przewozowych przez Przewozy Regionalne aż o 60% (w niektórych przypadkach), również jeżeli chodzi o pracownicze bilety miesięczne – mówi nam miłośnik kolei prof. Andrzej Nowakowski.

Druga zmiana polega na tym, ze popołudniowy pociąg z Krakowa do Bielska nie będzie oczekiwał na stacji w Andrychowie aż blisko 20 minut na pociąg z przeciwnego kierunku. Skrzyżowanie pociągów bez zbędnego postoju nastąpi dopiero na stacji w Kętach. Rzecz dotyczyła każdej soboty, kiedy to wspomniany pociąg osobowy oczekiwał w Andrychowie na jedyny pociąg pospieszny, kursujący linią nr 117, tj. pociąg Spółki PKP Intercity "Oleńka" z Warszawy Wschodniej i Częstochowy do Krakowa przez Bielsko i Wadowice. "Oleńka" odjedzie w każdą sobotę z Wadowic do Krakowa o 20 minut później, czyli o godzinie 17:32.

Przy okazji skrócono przebieg "Oleńki" na odcinku od Krakowa do Bielska w obie strony (z Krakowa przez Wadowice do Warszawy pociąg ten kursuje w każdą niedzielę). Obecnie czas przejazdu między Krakowem a Bielskiem będzie wynosił 2 godziny 40 minut, czyli o 20 minut dłużej niż czas przejazdu autobusem (oczywiście nie busem, ale to już inna kwestia).

Większe zmiany szykują się w generalnej półrocznej korekcie rozkładu jazdy zapowiadanej na dzień 14 czerwca. Urząd Marszałkowski, jako organizator kolejowych przewozów regionalnych w Małopolsce, wstępnie sygnalizuje dodanie jednej pary pociągów między Krakowem i Wadowicami, ponieważ obecnie, z wyjątkiem piątków, kiedy to kursuje wieczorny pociąg "studencki" nie ma możliwości dojazdu koleją z Krakowa do Wadowic po godzinie 14:20, a np. mieszkańcy Suchej Beskidzkiej mają taką możliwość.

O wszystkich dalszych zmianach w rozkładzie jazdy będziemy informować naszych czytelników.

Zobacz profil na Facebook Linia Kolejowa 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko-Biała Główna

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Biznes:

Są pieniądze na wodociag w miejscowości Wysoka

Co dalej ze starym wadowickim szpitalem? Niektórzy proponują... wyburzenie

Małopolska. 8,8 miliona złotych dodatku solidarnościowego

Postojowe: niemal pół miliarda złotych w regionie

Dobre wieści dla Woźnik i Zygodowic. Rozpoczeły się prace konserwacyjny na Zygodówce