Nawet 3 200 złotych grzywny mogą spodziewać się właściciele sklepów, kawarni, pubów, firm transpo
Znowu będą sprawdzać paragony

Nawet 3 200 złotych grzywny mogą spodziewać się właściciele sklepów, kawarni, pubów, firm transportowych czy wypożyczalni sprzętu za niewydanie klientowi przy zakupie paragonu. Rusza kolejna wakacyjna akcja Ministerstwa Finansów "Weź paragon".

1 lipca rusza ogólnopolska akcja Ministerstwa Finansów "Weź paragon". W trakcie letnich wakacji kontrolerzy skarbowi będą sprawdzać czy handlowcy i świadczący usługi ewidencjonują sprzedaż na kasach fiskalnych w miejscowościach turystycznych i przypominać o obowiązku wydawania paragonów przy każdej transakcji.

Na terenie Małopolski działania informacyjne i kontrolne prowadzić będą pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej w Krakowie oraz pracownicy małopolskich Urzędów Skarbowych.

"Celem akcji jest wzmocnienie świadomości społecznej i wiedzy o roli paragonu w obrocie gospodarczym. Z jednej strony paragon to dowód potrzebny przy reklamacji towaru lub usługi, z drugiej potwierdzenie uczciwego rozliczenia się z budżetem. Ewidencjonowanie sprzedaży i wydawanie paragonów to dowód na stosowanie zasad uczciwej konkurencji. Biorąc paragon, mamy pewność, że transakcja została zarejestrowana, a należny podatek trafia do budżetu państwa, a nie do kieszeni nieuczciwych osób" - informuje nas Wojciech Lewandowski, rzecznik prasowy Urząd Kontroli Skarbowej w Krakowie

Kontrolą objęte będą podmioty, które realizują sprzedaż usług lub towarów na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Stąd pod lupą pracowników kontroli skarbowej znajdą się m. in. podmioty świadczące usługi w zakresie handlu, gastronomii, przewozu osób, parkingowe, wypożyczania sprzętu sportowego i turystycznego, puby, dyskoteki, kawiarnie.

W przypadku ujawnienia nieprawidłowości stanowiących wykroczenie skarbowe inspektorzy kontroli skarbowej zmuszeni będą nałożyć mandat karny. W przypadku wykrycia sprzedaży towarów lub usług poza ewidencją lub braku kasy fiskalnej na osoby które dopuściły się wykroczenia nakładane będą mandaty. Wysokość grzywny może być wymierzona w granicach od 160 zł do kwoty 3 200 zł. Mandatu za brak nadzoru nad pracownikami mogą się także spodziewać właściciele sklepów, kawiarni, pubów, firm transportowych, wypożyczalni sprzętu za niedopełnienie nadzoru nad przestrzeganiem reguł obowiązujących w działalności danego przedsiębiorcy w zakresie wywiązywania się z obowiązku rejestrowania sprzedaży za pośrednictwem kasy fiskalnej. 

Wakacyjną odsłonę letniej akcji "Weź paragon" promuje nowy satyryczny rysunek Andrzeja Mleczki zachęcający do brania paragonu nawet przy zakupie miniaturki króliczka.

(AS)


NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+6 #1 Miki 2013-06-25 15:21
Kto bierze w dzisiejszych czasach paragon. Większość producentów sprzętu gwarancje uznaje po numerze seryjnym, a co do artykułów spożywczych komu sie chce w dzisiejszych czasach biegać wymienić stary jogurt :)
Cytować
+12 #2 dd 2013-06-25 15:48
Ja gdzie się da nie biorę paragonów. Urząd skarbowy próbuje wmówić klientom że jest lepiej brać paragon. Oczywiście tam gdzie na jego podstawie jest reklamacja to tak,ale marchewki, czy szmaty do podłogi nie będę reklamował . Moje hasło to "Nie daj z siebie robić jelenia przez urzędników skarbowych NIE Bierz paragonów" Będzie przez to troszkę taniej i sprzedawca troszkę więcej zarobi ,a nie urzędas darmozjad państwowy. Myślmy o sobie a nie o urzędach.
Cytować
+8 #3 Oszczędny i schludny 2013-06-25 17:32
Cytuję dd:
Ja gdzie się da nie biorę paragonów. Urząd skarbowy próbuje wmówić klientom że jest lepiej brać paragon. Oczywiście tam gdzie na jego podstawie jest reklamacja to tak,ale marchewki, czy szmaty do podłogi nie będę reklamował . Moje hasło to "Nie daj z siebie robić jelenia przez urzędników skarbowych NIE Bierz paragonów" Będzie przez to troszkę taniej i sprzedawca troszkę więcej zarobi ,a nie urzędas darmozjad państwowy. Myślmy o sobie a nie o urzędach.


A ile lasów zaoszczędzimy wycinanego na papier paragonowy i o ile będzie czyściej w mieście, kiedy nie będą walały się na chodnikach wyrzucone po wyjściu ze sklepu paragony!

Zrób jelenia ze skarbówki i odmów wzięcia paragonu!
Cytować
-3 #4 kupująca 2013-06-25 19:02
A jak sprzedawca zrobi jelenia z Ciebie, to jak się zorientujesz? Np. gdy robisz duże zakupy w markecie, kasjer może się pomylić i błędnie wbić na kasę towar - zamiast 2 szt. - 5, co skutkuje większym rachunkiem. Bez paragonu nie zawsze się zorientujesz, że zostałeś okantowany.
Po co płacić za towar, którego w koszyku nie masz?
Cytować
+4 #5 Barabara 2013-06-25 20:46
niech sprawdzają do u..... śmierci byleby nie wymyślali durnych przepisów pociągających dalszych kolosalnych kosztów dla mikrofirm ( ustawa o dokladnej informacji zakupu), a przecież ta Polska już tylko na nich stoi bo co wielkie to rozkradli,sprze dali a co duże to obce i bez podatkow jedzie ;((((
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.