Jest szansa na zwiększenie do 9 par pociągów kursujących między Krakowem a Bielskiem przez Kalwarię
Będzie więcej kolejowych połączeń Wadowic z Bielskiem i Krakowem?

Jest szansa na zwiększenie do 9 par pociągów kursujących między Krakowem a Bielskiem przez Kalwarię, Wadowice i Andrychów.

W ostatnim czasie wzmożony ruch pasażerów odnotowują pociągi kursujące między Bielskiem a Krakowem przez Andrychów, Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską. W ostatnich tygodniach panuje w nich coraz większa frekwencją. Nic dziwnego, w porównaniu do przepełnionych, często rozlatujących się i kursujących jak chcą busów, pociągi to całkiem niezłą alternatywa. Szkoda jedynie, że  bezpośrednich połączeń z Krakowa do Bielska również nie ma za dużo bo jest ich jedynie siedem na dzień. Wszystko to też po części pokłosie pogarszającej się oferty busowej na tej trasie.

Władze województwa po wielu apelach pasażerów w końcu postanowiły coś z tym zrobić. Jest projekt zwiększenia do 9 par pociągów na dobę na tej trasie wraz z wejściem w grudniu w życie nowego rozkładu jazdy na lata 2024/2025. Co prawda pasażerowie apelowali o 12 par, ale dobre i to.

W związku z rewitalizacją linii kolejowej nr 97 na odcinku Żywiec – Sucha Beskidzka, w weekendy po linii 117 zaplanowano też kursowanie przyspieszonego pociągu Kolei Śląskich "Ornak" relacji Katowice – Zakopane.

Tak wygląda projekt nowego rozkładu jazdy:

 

Przypomnijmy, że linia kolejowa nr 117 Kalwaria Lanckorona przez Wadowice, Andrychów do Bielska Białej, przeszła w ostatnich latach warty 129 milionów złotych remont. Niestety nie w całości jak pierwotnie planowano. Wyremontowano tory między Wadowicami a Andrychowem. Wybudowano nowy przystanek  Wadowice Osiedle Podhalanin a także mijankę w Barwałdzie Średnim. Odremontowano przystanki a także wybudowano łącznice w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Pasażerowie liczą, że wkrótce pojawią się tutaj pociągi Kolei Małopolskich w ramach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej łączącej Wadowice i Andrychów z Krakowem. Na przeszkodzie jednak stoją niestety nadal kwestie techniczne, bo PKP PLK SA. musi jeszcze odnowić część torów i infrastruktury między Kalwarią a Wadowicami, aby takie połączenia były możliwe nowoczesnymi składami. Sporym problemem jest też póki co, finansowanie takich połączeń.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+14 #1 Jan 2024-04-20 16:58
Aby przerzucić transport ludzi z drogowego na kolejowy ,to najpierw się modernizuje i remontuje sieć trakcyjną, tory,parkingi przy dworcach ,przystankach.U nika się przy tym kolizyjnych rozwiązań na przejazdach kolejowych z drogami o dużym natężeniu ruchu, czego dokładnym zaprzeczeniem są Wadowice.
Cytować
+4 #2 Kika 2024-04-21 12:24
Tory żeby wytrzymaly od Andrychowa do Bielsko-Biała tragedia
Cytować
+2 #3 Studencik 2024-04-22 09:02
Fajnie jakby pomyśleli o jakimś połączeniu między Wadowicami a Oświęcimiem
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.