Kilka dni temu pisaliśmy o powiatowych inwestycjach obecnej  kadencji samorządu, które zostały zreal
Drogi, straże i nie tylko… Podsumowania kadencji powiatowej za lata 2019 - 2023 ciąg dalszy

Kilka dni temu pisaliśmy o powiatowych inwestycjach obecnej  kadencji samorządu, które zostały zrealizowane w gminie Wadowice. Kontynuujemy temat – dziś przenosimy się do czterech gmin naszego regionu, które łącznie zamieszkuje ponad 41 tysięcy mieszkańców. Chodzi o Brzeźnicę, Spytkowice, Tomice i Wieprz. Co działo się w nim w ostatnich pięciu latach?

Zarząd Powiatu, którego pracami kieruję, konsekwentnie realizuje plan, który stara się łączyć dwa elementy. Po pierwsze – harmonijny rozwój powiatu, po drugie – wykonywanie inwestycji, które zostały wskazane jako strategiczne. W ramach tego planu, w tych czterech gminach udało się naprawdę wiele zdziałać – nie kryje satysfakcji starosta Eugeniusz Kurdas.

Tym, na co mieszkańcy zwracają szczególną uwagę są inwestycje drogowe. Jak w tym obszarze wyglądało ostatnie pięć lat? Jeśli ktoś chciałby podsumować ten czas jedną kwotą to będzie to dokładnie 36 345 385,58 złotych na zadania inwestycyjne i to bez remontów bieżących, na które powiat przeznacza znaczne kwoty! Tyle kosztowały duże przedsięwzięcia drogowo-mostowe na terenie gmin: Brzeźnica, Spytkowice, Tomice i Wieprz.

Skarbnik powiatu Maria Warchoł, która swoją funkcję pełniła przez 25 lat, ostatnią kadencję określała mianem złotego okresu, jeśli chodzi o inwestycje. Dobrze to widać między innymi na przykładzie przedsięwzięć drogowych w tych czterech gminach. Część, jak modernizacja Białej Drogi to była kontynuacja tego, co rozpoczęliśmy w poprzedniej kadencji, większość to wynik zgodnej pracy zarządu i radnych obecnej kadencji samorządu powiatowego – podkreśla Eugeniusz Kurdas.   

Do najważniejszych powiatowych przedsięwzięć drogowych w ostatnich pięciu latach należały m.in. przebudowa wspomnianej wyżej Białej Drogi w miejscowościach Wieprz i Nidek, remonty dróg powiatowych w: Zygodowicach, Frydrychowicach, Przybradzu, Gierałtowiczkach, Łączanach, Paszkówce, przebudowa  i rozbudowa drogi powiatowej w: Marcyporębie, Brzezince, Brzeźnicy i Kopytówce, przebudowa drogi powiatowej Tłuczań – Ryczów – Łączany w Ryczowie, traktu Spytkowice – Bachowice – Witanowice, ulicy Dworskiej we Frydrychowicach, a także budowa bądź przebudowa kolejnych odcinków chodników przy drogach powiatowych w: Spytkowicach, Kopytówce, Paszkówce, Tomicach, Radoczy, Witanowicach, Gierałtowicach, Nidku i Frydrychowicach. Jedną z większych powiatowych inwestycji drogowych w tej kadencji była również rozbiórka istniejącego i budowa nowego mostu przy drodze powiatowej nr 1761K Graboszyce – Głębowice w miejscowości Przybradz. Z kolei w lutym tego roku podpisano umowę na remont mostu na kanale Wisły w Brzeźnicy.

Wspólnie wykonaliśmy mnóstwo dobrej pracy, czyniąc nasze drogi bezpieczniejszymi i dla kierowców, i w przypadku budowy chodników – dla pieszych. Mówię wspólnie, bo to zasługa nie tylko zarządu i radnych Rady Powiatu. Do wielu z tych inwestycji swój wkład wniosły gminy. Udało się także pozyskać duże dofinansowanie zewnętrze, m.in. z Polskiego Ładu czy Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – zaznacza starosta

Obecna kadencja samorządu powiatowego była także pierwszą,  w której Zarząd i Rada Powiatu zgodnie zdecydowały o wsparciu zakupu aut dla naszych Ochotniczych Straży Pożarnych. Powiat Wadowicki współfinansował takie zakupy m.in. dla: OSP w Bachowicach, OSP w Gierałtowicach, OSP w Przybradzu, OSP w Nidku, OSP w Ryczowie, OSP w Spytkowicach, OSP w Tomicach, OSP w Radoczy, OSP w Lgocie, OSP w Tłuczani, OSP we Frydrychowicach, OSP w Chrząstowicach i OSP w Witanowicach.
 
W 2023 roku powiat uruchomił także przewozy użyteczności publicznej, współfinansowane z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych oraz przez samorządy gminne. Kilka linii prowadzi przed tereny omawianych gmin.

Trzeba też napisać, że powiat wadowicki mocno inwestował w inne projekty, z których korzystają mieszkańcy gmin: Brzeźnica, Spytkowice, Tomice i Wieprz. Te związane są m.in. ze służbą zdrowia. To np. nadbudowa szpitala powiatowego w Wadowicach (całkowity koszt inwestycji to około 42 milionów złotych), budowa nowej siedziby pogotowia ratunkowego w Wadowicach (koszt – około 3 milionow złotych), zakup sześciu karetek dla ZZOZ w Wadowicach czy stworzenie pracowni rezonansu magnetycznego w wadowickiej lecznicy (koszt – około 4,5 miliona złotych).

Ocena naszej działalności należy przede wszystkim do mieszkańców. Myślę jednak, że ta kadencja była bardzo udana. Zainwestowaliśmy mocno m.in. w rozwój infrastruktury drogowej i szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Korzystają na tym także mieszkańcy tych czterech gmin. Oczywiście nie jest tak, że udało się rozwiązać wszystkie problemy czy przeprowadzić wszystkie inwestycje, które chcielibyśmy zrealizować. Ale i tak życzę nam wszystkim, aby kolejna kadencja – jeśli chodzi o powiatowe inwestycje, była równie udana, co obecna. Dalszy dynamiczny rozwój powiatu to coś, czego wszyscy potrzebujemy – podsumowuje Eugeniusz Kurdas.

 

(materiał prasowy Starostwa Powiatowego w Wadowicach)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+1 #1 Piukasz 2024-03-01 19:03
A arena wadowice ka?
0 #2 Gość 2024-03-01 20:28
Cytuję Piukasz:
A arena wadowice ka?

To budowa skorelowana z obwodnicą której budowa rozpocznie się w tym roku.
+5 #3 ....... 2024-03-01 20:32
Jak to czytam to mam wrażenie, iż powiat składa sie z gmin Spytkowice, Tomice i Wieprz. Bo w innych gminach żadnych inwestycji powiat noe zrobił
+4 #4 Gość2 2024-03-02 20:47
To jeszcze śmieciami przy tych drogach się zajmijcie. Bo syf niemiłosierny w rowach przydrożnych.

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.