Na odremontowanym wadowickim dworcu kolejowym pozostały "zabytkowe kasy biletowe" w których jednak nie
Są "zabytkowe kasy biletowe", pasażerowi chcieliby jednak na dworcu biletomat

Na odremontowanym wadowickim dworcu kolejowym pozostały "zabytkowe kasy biletowe" w których jednak nie można kupić biletu. Pasażerowie, których coraz więcej w pociągach, przebąkują, że przydałby się tutaj biletomat.

W styczniu 2011 roku, jak na wielu dworcach i przystankach kolejowych w całej Polsce, kolej zamknęła kasy na dworcu kolejowym w Wadowicach, w których pasażerowie mogli kupić bilet. Powód? Redukcja kosztów, bo utrzymanie etatów i miejsca sporo kosztuje.

Zobacz: Kasa na dworcu kolejowym w Wadowicach do likwidacji?

W grudniu ubiegłego roku mieszkańcy dostali do użytku wyremontowany budynek dworca po kilkunastomiesięcznym remoncie. Koszt inwestycji to 14,7 milionów złotych, z czego prawie 8,4 miliona złotych otrzymano z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa małopolskiego na lata 2014-2020. Powstała tu Stacja Kultury i ciesząca się sporym powodzeniem Sowa zarządzana przez Wadowickie Centrum Kultury.

Zobacz: SOWA i odremontowany budynek dworca kolejowego w Wadowicach oficjalnie otwarte

Fasada istniejącego budynku pozostała w większości bez zmian. Gruntownie przebudowana została poczekalnia, przy której powstała strefa relaksu. To już duży plus, bo nie da się ukryć, że większość poczekalni na dworcach w regionie zazwyczaj jest zamknięta na głucho. Tak więc podróżni mają miejsce, aby schronić się przed deszczem czy śniegiem. Kasy pozostały, ale jako nieco bezużyteczny eksponat opatrzone napisami "Kasa zabytkowa brak możliwości zakupu biletów".

 

 

Podróżni mogą kupić bilety na stajach w Krakowie, czy Bielsku,  przez Internet, w salonach Kolporter czy bezpośrednio u kierownika pociągu zaraz po wejściu do składu. O ile to rozwiązanie jest szybkie i wygodne w przypadku kilku pasażerów, robi się dosyć uciążliwe dla obu stron w ostatnich miesiącach, kiedy to pociągi POLREGIO na linii nr 117 przeżywają prawdziwe oblężenie. Jedna czy dwie osoby przy kilkudziesięciu czy nawet kilkuset pasażerach nie jest w stanie obsłużyć sprawie takiego potoku ludzi.  Efekt? Zdenerwowanie podróżnych i pracowników kolei jak i nagminni "gapowicze", czyli osoby jadące bez biletu.

Na dzień dzisiejszy przepisy są bowiem takie, że na stacji gdzie nie ma czynnej kasy biletowej podróżni mają obowiązek wejść do pociągu pierwszym drzwiami licząc od jego czoła i tam właśnie zgłosić chęć legalizacji biletu. Niejednokrotnie bowiem zdarza się, że kierownik pociągu jest gdzieś z tyłu składu, tam sprzedaje lub też sprawdza bilety, a zanim dotrze do przedniej części pojazdu to pasażerowie zdążą już dojechać do celu podróży, w efekcie czego wpływy z biletów nie odzwierciedlają rzeczywistej frekwencji pasażerskiej w pociągu, a co za tym idzie samorządowcy twierdzą później, że oferta przewozowa jest wystarczająca, bo przecież pociągami wcale nie jeździ wielu pasażerów – opisują problem miłośnicy kolei z zaprzyjaźnionego z naszym portalem profilu Facebook Linia Kolejowa 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko-Biała Główna.

Stąd część pasażerów jak i miłośników kolei optuje za postawieniem w poczekalni i na peronach biletomatów, czyli urządzeń znanych z wielu miejscowości, w których można zakupić samodzielnie bilet. Kolej musiałaby się jednak w tej kwestii dogadać z gminą Wadowice bo to oficjalnie ona od kilku lat jest właścicielem budynku dworca. W planach w najbliższych latach jest kolejny remont "stosiedemnastki" co umożliwiłoby pojawienie się w końcu SKA czyli Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej z Krakowa do Wadowic i Andrychowa, obsługiwanej przez Koleje Małopolskie. Ale biletomat przydałby się na już a nie za kilka lat...

Bardzo pragnęlibyśmy by automaty biletowe pojawiły się przynajmniej na większych stacjach, np. w Kozach, Kętach, Andrychowie, Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckoronie czy Kalwarii Zebrzydowskiej, bo to właśnie tę stacje generują największy ruch pociągów, poza tym większość z nich jest albo monitorowana albo przynajmniej obserwowana przez dyżurnych ruchu, toteż znacznie spadłoby ryzyko wszelkich dewastacji –- dodają miłośnicy kolei z Linia Kolejowa 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko-Biała Główna.

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+7 #1 jasnowidz 2024-02-29 19:44
Bo to jest odrestalrowany dworzec kolejowy ktory preferuje jazde na gape !!! On nie wie co to jest sortownia smieci a co to jest PSZOK a co dopiero mial by wiedziec po co jest dworzec kolejowy!!!
Cytować
-9 #2 Lolo 2024-02-29 20:15
I jeszcze tańce gogo byście tam chcieli.
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.